Vše o elektřině

Nenechte se napálit. Poradíme, jak odstoupit od smlouvy na LED žárovky

„Jen pár žárovek zdarma vám strčíme, a hned zase půjdeme,“ maže vám med kolem pusy prohnaný obchodní zástupce dodavatele energií. LED žárovky dostanete zdarma, nebo za pár korun a ani si nevšimnete, že jste při získání „dárku“ jste včetně kupní smlouvy na osvětlení podepsali i souhlas se změnou dodavatele. Jak se vykroutíte ze spárů nepoctivého obchodníka, aniž byste platili vysoké sankce?

Nenechte se napálit. Poradíme, jak odstoupit od smlouvy na LED žárovky
Nenechte se napálit. Poradíme, jak odstoupit od smlouvy na LED žárovky

Podomní prodejci stále vymýšlejí nové triky, jak vymámit podpis od nic netušící oběti, která mu otevřela dveře do svého příbytku. V posledních pár letech si oblíbili fintu, kdy si hrají na dobrotivé „dárce“ úsporného osvětlení. Spolu s převzetím dárku lidé často nevědomky podepíší i novou smlouvu na dodávky energií. Proč jejich taktika stále zabírá a jak se bránit?

LED žárovky „rozdává“ nejen Bohemia Energy

Predátoři na českém energetickém trhu nejprve zmatou kořist nepravdivým či zavádějícím tvrzením. Vymyslí si, že je posílá distributor (ČEZ, E.ON či PRE), případně ERÚ, a přišli zkontrolovat elektroměr, správné nastavení distribuční sazby, sepsat novou smlouvu na dodávky energií, protože stará končí, sjednat slevu apod.

Pak se vytasí s "neodolatelnou" nabídkou LED žárovek za 1 Kč, 5 Kč nebo rovnou zdarma. Spotřebitel kývne, podškrábne pár dokumentů a poté co se za prodejcem zabouchnou dveře zjistí, že podepsal kupní smlouvu na žárovky a zároveň změnil dodavatele. Navíc vůbec neušetřil. Podobné přesvědčovací techniky používali a mnohdy stále používají pracovníci Bohemia Energy, Comfort Energy i Lama Energy. Jak z celé situace ven?

Rychle odstoupit od smlouvy na dodávku energií a žárovky vrátit

V minulosti energetické společnosti nutily zákazníka odstoupit od obou smluv, na žárovky i na elektřinu, samostatně a doufaly, že aspoň u jedné odběratel promešká lhůtu. To zatrhl koncem minulého roku Ústavní soud. Obě smlouvy označil jako závislé, i kdyby text smlouvy tvrdil opak. Stačí tedy odstoupit od „Smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny“ a automaticky se tak ruší i kupní smlouva na LED žárovky.

Jak odstoupit od smlouvy s dodavatelem energií: Stáhněte si vzorové formuláře

Dá se téměř vsadit na to, že půjde o smlouvu na dobu určitou sepsanou mimo obchodní prostory. Od té se dá odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření, nebo ji bez sankce vypovědět až do 15. dne od zahájení dodávek. Oba formuláře si můžete stáhnout zde. Klient pak musí žárovky v neporušeném obalu vrátit, anebo zaplatit dodavateli jejich obvyklou hodnotu na trhu. Tady se může objevit úskočný manévr nepoctivé firmy, která za darovanou sadu LED žárovek chce klidně i několik tisíc.

V jednom z případů dodavatel např. požadoval za 6 LED žárovek 3 630 Kč (běžná cena tohoto konkrétního typu by byla cca 700 Kč). Někdy jde o nárůst ceny až o 199 900 %. Takový požadavek obchodníků je zcela neoprávněný.

- Česká obchodní inspekce (ČOI),

Když dodavatel na vrácené LED žárovky reaguje výhrůžkami

Poslali jste úsporné osvětlení zpátky, použité kusy zaplatili, ale energetická společnost to odmítá přijmout a stále za žárovky žádá přemrštěnou částku? Navíc hrozí načítáním penále, sankčními poplatky či exekucí?

Poplatky za předčasné ukončení smlouvy: Kdy se změna dodavatele prodraží?

Spotřebitelské organizace (např. dTest) i právníci Ústavního soudu radí zachovat chladnou hlavu, nic neplatit a obrátit se pro pomoc na Českou obchodní inspekci, která již podobné případy řeší. Jejich oddělení ADR se specializuje na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Jednání dodavatele také můžete nahlásit jako nekalou obchodní praktiku Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ).

Spor o LED žárovky: Koho kontaktovat?

Uvědomuji si, že je pro zákazníky těžké čelit nátlaku, když jim odmítnutý prodejce posílá výhružné dopisy, ať požadovanou částku za ‚dárek‘ zaplatí, jinak je bude žalovat. Zákazník stojí sám proti silnému prodejci, což není snadné, ale přesto by se lidé měli bránit. Doporučuji nečekat a využít všechny možnosti, které jako spotřebitelé máte.

- Stanislav Křeček, zástupce ombudsmanky

Shrnutí postupu: Jak odstoupit od smlouvy na LED žárovky

  1. Odstoupit od smlouvy na dodávku energií
  2. Vrátit nepoužité žárovky, za použité zaplatit obvyklou tržní cenu
  3. V případě neférového jednání dodavatele kontaktovat ČOI a ERÚ

Naše kalkulačka nesleduje jen ceny, ale i klientsky příznivé obchodní podmínky.

Zástupce veřejné ochránkyně práv Křeček také připomíná, aby si lidé pečlivě uschovali všechny dokumenty týkající se smlouvy s prodejcem energií, kupní smlouvy, dopisy a e-mailovou korespondenci s prodejcem a samozřejmě i originál podacího lístku dokládajícího, že žárovky prodejci zaslali zpátky.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena