7 tipů a triků, jak ušetřit peníze za plyn
Patříte k těm, kteří si raději v zimě oblečou dva svetry, než aby sáhli na termostat radiátoru, ale přesto vás pohled na účty za plyn děsí víc než Hitchcockův horor? Poradíme vám, jak hravě ušetřit tisíce za plyn, aniž byste se doma museli cítit jako živí sněhuláci, když udeří první mrazy.
Úvodní fotografie: Během zimy se snažte ničíím nezakrývat radiátory. Zdroj. Adobestock
Zemní plyn využívají na vytápění domova, ohřev vody nebo na vaření dvě třetiny českých domácností. Objevte fígle, které vám pomohou osekat účty za plyn na minimum.
1) Starý kotel novým kouskům nenaučíš
Stacionární plynový kotel pro rodinný dům stojí kolem 80 tisíc. I když stará plynová kamna ještě slouží, vyplatí se jich zbavit výměnou za nový kondenzační plynový kotel. Moderní zařízení jsou totiž mnohem účinnější, takže za rok dokáží ušetřit i třetinu nákladů za vytápění. Investice do nich se rychle vrátí.
Navíc v rámci kotlíkových dotací lze na pořízení moderního plynového kotle získat příspěvek do výše 75 % nákladů. Maximální výše dotace činí 95 tisíc a v obcích se zhoršenou kvalitou ovzduší lze dostat ještě 7 500 Kč navíc.
2) Nepodceňujte pravidelné kontroly kotle a komína
Na rozdíl od kotlů na tuhá paliva není pro domácnosti povinná pravidelná revize a kontrola plynových kotlů. Nicméně proplácení oprav v záruční době většina výrobců a prodejců kotlů podmiňuje právě každoroční servisní kontrolou. Ideální je nechat si zkontrolovat kotel i komín před začátkem topné sezóny.
3) Vařte chytře
Nejlevnější je energie, kterou nespotřebujete. Jak se řídit touto radou v kuchyni? Místo hrnce ohřívejte vodu na kávu i na polévku v rychlovarné konvici. Plynovou troubu vypínejte pár minut před dopečením pokrmu, zbytkové teplo lahůdku dopeče. Malý kastrůlek při vaření nestavte na příliš velkou plotýnku a nezapomínejte na pokličky.
4) V zimě nechte radiátorům prostor
Pro účinné šíření tepla do místnosti nesmí nic zakrývat topná tělesa. Odhrňte proto z radiátorů závěsy, nezakrývejte je skříněmi nebo jiným nábytkem, ani na nich nesušte během zimních měsíců oblečení.
Velkou úsporu dokáže vykouzlit i umístění reflexivní fólie na stěnu za radiátor. Během mrazů pomůže pro uchování tepla v domě stažení žaluzií na noc a jejich roztáhnutí přes den pro nachytání hřejivých slunečních paprsků.
5) Netopte doma jako ve finské sauně
Každému vyhovuje něco jiného, ale udržování mezi Čechy populární „trenkové“ teploty během zimy se může pořádně prodražit. Jaké teploty se doporučují pro různé pokoje v domě?
Ideální teploty v místnostech:
- Obývací pokoj: 20 – 21 °C
- Ložnice: 16 - 18 °C
- Kuchyně: 18 °C
- Chodba, schodiště: 10 - 15 °C
- Koupelna: 24 °C
Zdroj: E.ON
Když necháváte svůj příbytek přes den prázdný a vracíte se až odpoledne či večer, nehodí se topení vypínat úplně. Stěny totiž vychladnou a na vyhřívání promrzlého domu se spotřebuje příliš energie. Stačí ponechat teplotu na 16 stupních.
6) Odhalte kudy, uniká teplo
Topení pracuje na plné obrátky, ale vy se v pokoji stále třesete zimou? Zkuste vypátrat, kterými místy vám doma utíká nejvíce tepla. Spolehlivě to zjistí termovizní měření, ale můžete si pomoci také sami.
Když venku fouká, přibližte plamen svíčky k prahům dveřím a oknům, která patří mezi hlavní podezřelé z tepelných ztrát. Třepotání plamene v průvanu už prozradí, která místa potřebují utěsnit.
7) Srovnejte si aktuální ceny plynu na trhu
Vybrali jste si výhodného dodavatele před pár lety? Dnes už možná nabízí levnější energii úplně jiná firma. Naštěstí v době internetu nezabere porovnání cen jednotlivých dodavatelů více než pár minut. Stačí si zvolit některou z mnoha webových kalkulaček energií (např. TZBinfo, Ušetřeno).
A kolik se dá vhodným výběrem produktu ušetřit? Domácnost se roční spotřebou 5 MWh, což odpovídá bytu, kde se plynem vaří a ohřívá voda, může zaplatit přes než 8 tisíc za rok u levnějších dodavatelů. Výdaje za plyn stejné domácnosti ale mohou přesáhnout dokonce 11 tisíc, pokud zvolí nabídku od dražších firem.
Cenové rozpětí se ještě víc natáhne, pokud srovnáváme rodinné domy, kde se navíc plynem také vytápí. Při roční spotřebě 30 MWh vám někteří dodavatelé naúčtují částky do 35 tisíc, jiní po vás budou chtít více než 50 tisíc. Jednou za čas se proto vyplatí ověřit si, jestli váš dodavatel stále patří k těm, kteří neprodávají energii za přemrštěné ceny.