Vše o elektřině

Jak vypadá jeden den v hokejové hale a co hýbe s její spotřebou elektřiny?

Zatímco letošní mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu, my se podíváme, co se děje v hokejové hale v průběhu jednoho dne, kdy se koná utkání. Zjistěte, jak se mění spotřeba elektrické energie při běžném tréninku amatérů i během zápasu profesionálních hráčů. Za příklad si vezmeme Tipsport arenu Praha, která má sloužit jako záložní hala pro příští hokejové mistrovství v roce 2015.

Jak vypadá jeden den v hokejové hale a co hýbe s její spotřebou elektřiny?
Jak vypadá jeden den v hokejové hale a co hýbe s její spotřebou elektřiny?

Hokejové mistrovství světa 2014 se odehraje v Bělorusku ve dvou sportovních halách. V úvodní fázi turnaje nás budou zajímat hlavně zápasy odehrané v aréně Čižovka, kde se střetnou týmy ze základní skupiny A včetně České republiky. Aréna Čižovka pojme kolem 10 tisíc diváků podobně jako Tipsport arena, která mimo VIP prostory nabízí pro hokejové fanoušky 10 350 míst k sezení a také dalších 1 300 míst ke stání. Právě kvůli srovnatelné velikosti jsme si Tipsport arenu vybrali jako modelový příklad.

V noci část energie putuje na chlazení ledové plochy

Dozněl poslední oslavný chorál vítězného týmu a veselí i zklamaní fanoušci opustili prostory haly a uklízecí četa posbírala poslední prázdné plechovky a kelímky. Hala usíná, a zatímco spí, je potřeba relativně malého množství elektřiny pro udržování teploty ledové plochy. Probouzí se kolem 4. hodiny ranní, kdy se začíná chladit led na provozní teplotu. Spotřeba elektřiny začne ale mírně růst až s příchodem amatérských hokejistů a bruslařů, kteří využívají kluziště od 6. do 8. hodiny ráno.

Příprava na zápas trvá více než dvě hodiny

Dopoledne pak začínají trénovat profesionální hráči, kteří proti sobě budou hrát večerní utkání extraligy. V této době spotřebovává hala třikrát více elektřiny než během své spánkové fáze v noci. Kolem 16. hodiny se začínají pořadatelé připravovat na pozdější večerní zápas a spotřeba energie opět roste. Přijíždí členové ochranky, prodejci občerstvení připravují jídlo a ledová plocha se upravuje před zápasem. Oproti dopolednímu tréninku se spotřeba elektřiny postupně zvýší až dvojnásobně do okamžiku před zahájením utkání.

Spotřeba energie klesá během přestávek mezi třetinami

Odběr energie znatelně klesne těsně před začátkem zápasu, kdy se ztlumí světla pro ledovou show a rozbruslení hráčů. Během zápasu se spotřeba elektřiny drží na svém maximu (asi 7 x více než během nočního provozu a 2 x více než při tréninku profesionálů). K mírnému propadu spotřeby dochází ještě při přestávkách mezi třetinami. Jakmile zápas skončí a fanoušci, organizátoři i stánkaři začnou vyklízet již potemnělou halu, spotřeba strmě padá dolů. Zároveň ledovou plochu již není třeba tak intenzivně chladit. Jakmile zhasne poslední světlo a správce budovy zamkne všechny vchody, hokejová hala se ukládá ke spánku, kdy bude potřebovat pouze malý objem energie k chlazení, aby led neroztál. Jak probíhá typický hokejový den v Tipsport areně Praha, zjistíte na následujícím obrázku. Vybrali jsme 24 hodin z 10. ledna 2014, kdy se odehrála extraligová bitva dvou pražských S.