Vše o elektřině

Kdo je kdo, aneb čím se liší distributor od dodavatele

Že distribuce a dodávka elektřiny není jedno a to samé, lze poznat už z vyúčtování – za každou službu se platí jiná částka. Víte, kolik je na českém trhu distributorů a dodavatelů? Kterého z nich můžete změnit a tím ušetřit?

Kdo je kdo, aneb čím se liší distributor od dodavatele
Kdo je kdo, aneb čím se liší distributor od dodavatele

V České republice působí tři distributoři elektrické energie: ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce. Každému z nich „patří“ určitá část území, na které provozují vedení elektrických drátů a starají se o přenos elektřiny k zákazníkovi. Distributor je tedy pro danou oblast daný a nelze jej změnit.

Distributor elektřiny

Provozuje vedení elektrických drátů a je zodpovědný za přenos elektřiny. Každý ze třech distributorů (ČEZ, E.ON a PRE) v ČR spravuje určitou část území. Zákazníci tak nemohou svého distributora narozdíl od dodavatele změnit.

Poplatek za služby distributora je součástí celkové ceny za odběr elektřiny a tvoří zhruba 55 procent částky. Jedná se o takzvanou regulovanou část ceny, která je pro všechny zákazníky v dané oblasti stejná a její výši stanovuje Energetický regulační úřad (viz ERÚ).

Dodavatelů elektřiny je pak v současné době v ČR více než 40. Na rozdíl od distributora lze dodavatele změnit a tím mnohdy i uspořit. Změna je možná od roku 2006, kdy se trh s elektřinou v ČR plně liberalizoval. Zákazníci od té doby mohou zdarma přecházet mezi dodavateli.

Každý dodavatel ke svým zákazníkům přistupuje jinak. Zákazníky se snaží získat nejen cenou, která tvoří zbývajících 45 procent z celkové ceny za elektřinu a na rozdíl od poplatku za distribuci není nijak regulovaná (viz Z čeho je složena cena elektřiny). Liší se například i jejich obchodní podmínky a další nabízené služby.