Vše o elektřině

Kolik elektrické energie spotřebujeme během Vánoc?

Bez rozzářeného vánočního stromku na náměstí si advent už ani nedokážeme představit. Radnice českých velkoměst platí za vánoční osvětlení v ulicích částky v řádech statisíců korun, z toho desetitisíce spolkne často odběr elektřiny. Kolik elektřiny na oslavu vánočních svátků ale spotřebuje průměrná česká domácnost?

Kolik elektrické energie spotřebujeme během Vánoc?
Kolik elektrické energie spotřebujeme během Vánoc?

Kdyby měl Strýček Skrblík platit výdaje na vánoční výzdobu v českých obcích, asi by vánoční svátky zrušil nebo rovnou konvertoval k nějakému „méně prodělečnému“ náboženství. Jakou díru v rodinném rozpočtu způsobí náklady na přípravu správného kouzla Vánoc lze jen těžce odhadnout, protože každá rodina si potrpí během svátků na něco jiného. Přesto jsme se pokusili spočítat, kolik elektrické energie spotřebuje běžná česká domácnost.

Vánočka, cukroví a světelné řetězy: kolik elektřiny odeberou vánoční zvyky?

Zajímat nás bude čtyřčlenná domácnost, která žije v bytě, peče několik druhů cukroví i s vánočkou v elektrické troubě, smaží kapra na Štědrovečerní večeři na elektrickém sporáku, během adventu ozdobí své okno blikajícím světelným řetězem a později rozsvítí i vánoční stromek.

Kvůli velmi nízké spotřebě cenové rozdíly mezi jednotlivými dodavateli představují jen pár korun. Nejlevněji by vyšly oslavy Vánoc u dodavatele PRE, který začal se zlevňováním cen energie již od 1. 12. 2013 na rozdíl od jiných prodejců elektřiny. Ti změní své ceníky až od začátku nového roku 2014.

Veselé a úsporné Vánoce přejí LED žárovky

Hlavním faktorem, který ovlivní celkový účet za „vánoční“ elektřinu, se stal výběr druhu žárovek u světelných řetězů. Zatímco při použití klasických žárovek se cena vánoční spotřeby průměrně vyšplhá až na 250 korun, Vánoce prozářené LED žárovkami vás vyjdou pouze na 74 korun. Samozřejmě čím víc blikajících světýlek pověsíte do vašeho domu, tím více stoupnou výdaje na „sváteční“ elektřinu, protože právě světelné řetězy jsou největším žroutem energie o Vánocích.