Vše o elektřině

Koupelna a WC: Tipy, jak ušetříte na výdajích za elektřinu a vodu

Připadáte si jako by každá další složenka, kterou najdete ve schránce, padala na vaši hlavu jako obrovský balvan o hmotnosti malého slona? Někdy stačí jen málo a z těžkého valounu se příští rok může stát jenom kamínek. Přinášíme vám několik praktických rad, jak zatočíte se spotřebou elektrické energie a vody v koupelně. Náklady běžné domácnosti na tyto položky můžete snížit i o několik tisíc ročně.

Koupelna a WC: Tipy, jak ušetříte na výdajích za elektřinu a vodu
Koupelna a WC: Tipy, jak ušetříte na výdajích za elektřinu a vodu

Jak proměnit největší žrouty elektrické energie a vody v koupelně na uvědomělé strávníky, kteří vydrží i delší dobu na dietě? Začneme s odtučňovací kúrou pro pračku a sušičku.

Perte při nízkých teplotách a v době nízkého tarifu

Prostudujte si pečlivě, co vaše pračka dokáže a volte hlavně programy, které perou při nižších teplotách, tedy kolem 30 až 40 °C. Proto také vybírejte kvalitní prací prostředky, které umožňují praní právě při nízkých teplotách. Pokud elektřinu odebíráte ve dvoutarifové distribuční sazbě, můžete využívat elektrospotřebiče v době trvání nízkého tarifu, který je trochu levnější. Ideální pro navolení vhodné doby pro praní může být právě funkce odloženého startu. Nebojte se sáhnout i po přípravcích na změkčování vody a odstraňování vodního kamene. Rezavé topné těleso totiž výrazně zvyšuje spotřebu energie, a proto se investice do těchto produktů vyplatí. Pokud se rozhodujete, jestli ještě opravovat deset let starou pračku nebo koupit novější model. Strategie, jak v tomto případě ušetřit, je jasná. I kdyby byla oprava staré pračky o polovinu levnější než nákup staré, z dlouhodobého hlediska vás vyjde pořízení nového spotřebiče levněji, protože nové pračky jsou výrazně méně energeticky náročné.

Jakou energetickou třídu pračky zvolit?

Když už budete vybírat novou pračku, pokud je úspora energií a peněženky vaším hlavním cílem, kupte si zařízení s energetickou třídou A a vyšší. Přestože kombinovaná pračka se sušičkou může ušetřit místo, elektřiny se to rozhodně netýká, proto dejte raději přednost dvěma samostatným spotřebičům, které spotřebují méně energie. Menším žroutem elektřiny jsou také pračky plněné ze strany na rozdíl od praček, které plníme prádlem shora.

Mezi sušičkami bychom měli sáhnout po modelech s tepelným čerpadlem. Zatímco u pračky se snažíme buben naplnit, u sušiček si dáváme pozor na zbytečné přeplňování, protože tím prodlužujeme délku sušení i čerpání energie.

Poznáte vhodný bojler pro vaši domácnost?

Chystáte se instalovat bojler na ohřev vody? Kam s ním? Nedoporučuje se umístit bojler do chladných místností, protože tam dochází k větším tepelným ztrátám a častější tvorbě vodního kamene. Každého asi potěší koupel v horké lázni, ale v domácnosti vás může plýtvání teplou vodou přijít draho. Vodu stačí ohřívat na 55 až 65 ˚ C. Do každé rodiny se také hodí bojler o jiné kapacitě. Pokud žijete v čtyřčlenné domácnosti, měl by vám stačit bojler o objemu 120 až 150 litrů.

Zato dvojice se spokojí i s menším bojlerem, která má objem 80 až 100 litrů. Než začnete projektovat novou koupelnu, myslete i na délku tras pro přenos vody. Zdroj teplé vody by měl být co nejblíže odběrnému místu kvůli minimalizaci tepelných ztrát.

9 triků, jak snížit spotřebu vody v koupelně a na WC

Snížit náklady na energie můžete i srovnáním dodavatelů elektřiny. Vyberte si toho nejvýhodnějšího a ušetřete i tisíce korun ročně.