Vše o elektřině

Krach dalšího dodavatele: One Energy & One Mobile končí. Kam půjde 23 tisíc odběratelů?

15 057 odběratelů elektřiny a 8 326 odběratelů plynu, kteří patřili k zákazníkům One Energy & One Mobile si budou hledat nové dodavatele. Pokud klienti nevyužijí zrychlené změny dodavatele do 25. 3., budou převedeni pod dodavatele poslední instance. Od něj musí odejít do 6 měsíců, ale není doporučeno otálet, aby lidé nespadli do černého odběru, kdyby se změna protáhla.

Krach dalšího dodavatele: One Energy & One Mobile končí. Kam půjde 23 tisíc odběratelů?
Krach dalšího dodavatele: One Energy & One Mobile končí. Kam půjde 23 tisíc odběratelů?

Dodavatel One Energy & One Mobile ukončil 22. března svou činnost kvůli nepodařenému přechodu na nový informační systém a problémům s generováním platebních kalendářů a vyúčtování. Společnost se snažila prorazit na trh velmi nízkými cenami, které mnozí označují za dumpingové. To jí pravděpodobně „zlomilo vaz“.

Jak odhalit férovou nabídku stabilního dodavatele na trhu? Pomůže vám náš index komplexnosti, který najdete v kalkulačce cen elektřiny. Více o indexu

Odběratelé plynu mohou přes víkend zrychleně změnit dodavatele

Podle operátora trhu více než 8 tisíc zákazníků, kteří od One Energy & One Mobile dostávali plyn, může požádat o zrychlenou změnu dodavatele v období od 22. 3. 2018 do 25. 3. 2018 do 8:00 hodin. V případě elektřiny od One Energy & One Mobile již lhůta pro zrychlenou změnu vypršela o půlnoci 22. března.

Co dělat, když zkrachuje váš dodavatel? K panice není důvod, ale může se to prodražit

Proč se nevyplatí zůstávat dlouho u dodavatele poslední instance?

Zákazníci, kteří nevyužijí zrychlenou změnu dodavatele, budou převedeni k dodavatelům poslední instance (DPI). V každé distribuční oblasti funguje jako DPI příslušný distributor (ČEZ, E.ON a PRE u elektřiny či innogy, E.ON a Pražská plynárenská u plynu).

Pokud odběratel čerpá elektřinu v režimu poslední instance zpravidla platí vyšší ceny. Dodavatel poslední instance si totiž účtuje průměrné ceny na trhu a k tomu přidává navíc ještě rizikovou přirážku. Zůstávat u DPI zbytečně dlouho se tedy může prodražit.

U DPI mohou odběratelé zůstat maximálně 6 měsíců. Pokud budou lidé změnu dodavatele neustále odkládat, mohou se nakonec vlastní nedbalostí dostat do černého odběru.

Neplaťte elektřinu za zloděje: Jak zjistit černý odběr elektrické energie?

One Energy & One Mobile o ukončení činnosti informovala na webu

K zákazníkům One Energy & One Mobile patřily nejenom domácnosti a podnikatelé, ale také státní úřady a veřejná správa. Energie od společnosti čerpal například Úřad vlády, radnice Prahy 3 nebo částečně i ostravský magistrát. Společnost oznámila svým klientům konec fungování na firemním webu i facebookovém profilu.

Příjem rychlé změny dodavatele pro odběr zemního plynu je umožněn v období od 22. 3. 2018 do 25. 3. 2018 do 8:00 hodin. Zahájení dodávek dodavatelem poslední instance, nebo jiným dodavatelem na základě rychlé změny dodavatele, nebo nezajištění dodávky, nastane 26. 3. 2018 v 6:00 hodin.​

- One Energy & One Mobile a.s., oznámení na webu dodavatele

Společnost dnešním dnem (22. 3.) přestává přijímat jakékoli zákaznické požadavky a soustředí se pouze a výhradně na vyúčtování všech dodávek elektřiny a zemního plynu, s cílem vypořádat přeplatky a nedoplatky z dodávek energií a vyrovnání se se všemi věřiteli společnosti. One Energy & One Mobile v současné době již nedisponuje zákaznickým centrem a je možné ji kontaktovat pouze prostřednictvím e-mailu na adrese [email protected]

- One Energy & One Mobile a.s., oznámení na FB dodavatele

Chcete odebírat elektřinu za příznivé ceny? Srovnejte si aktuální nabídky na trhu Nechci odebírat drahou elektřinu!