Vše o elektřině

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

Češi sice vědí, že LED žárovky mají celou řadu výhod, ale přesto jimi svítí jen pětina českých domácností. Od nákupu je odrazuje především vyšší cena LEDek. Většině lidí by se však jednorázová investice do LED žárovek vrátila během jednoho roku. Podívejte se, co ještě vyplynulo z průzkumu, který náš portál realizoval mezi více než 750 respondenty.

Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena
Jen pětina Čechů svítí výhradně LED žárovkami. Od kompletní výměny je odrazuje vysoká cena

Navzdory tomu, že LED žárovky zařívají boom a mají celou řadu výhod, Češi s jejich pořízením stále otálejí. Nejčasteji si proto doma svítí kombinací LED a klasických žárovek „edisonek“.  Souběžnému využívání dvou typů žárovek fandí 64 % účastníků našeho průzkumu.

Češi o úspoře vědí, jen se jí vždy nesnaží dosáhnout

Pětina respondentů již objevila přednosti LED žárovek, a proto si v domácnosti svítí výhradně jimi. Tradicionalistů, kteří stále důvěřují výhradně klasickým wolframovým žárovkám, je 11 %. Jen necelá 4 % respondentů uvedla, že doma svítí zářivkami či jiným typem úsporných žárovek.

Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách

Více než devět z deseti respondentů (93 %) přitom ví, že využití LED žárovek je ve srovnání s klasickými žárovkami výhodnější, neboť technologie LED je výrazně úspornější a má několikanásobně delší životnost

Pro každého čtvrtého je 1 000 korun strop

Proč tedy lidé s přechodem na LED žárovky otálejí? Specialista našeho portálu Ondřej Valuštík se domnívá, že důvodem, který lidi od nákupu odrazuje, je zejména vyšší pořizovací cena žárovek.

Průzkum ukázal, že 39 % dotázaných je ochotno za LED osvětlení do celého bytu či domu zaplatit maximálně 1 000 korun. 42 % lidí by pak za LED žárovky do celé domácnosti určitě nechtělo zaplatit částku vyšší než 2 000 korun.

Kolik žárovek se v českých domácnostech nejčastěji ukrývá? Bezmála 90 % respondentů uvedlo, že doma svítí 8 a více žárovkami, 62 % z nich pak má doma dokonce 12 a více žárovek.

Při takovém počtu žárovek lidé sice musí počítat s určitou investicí, protože každá LED žárovka stojí i 200 Kč a více. Nicméně vynaložené náklady se lidem díky úspoře vrátí velice rychle, často již během prvního roku

- Ondřej Valuštík, specialista portálu Elektřina.cz

Nejvíce lidé svítí v kuchyni (40 %) a v obývacím pokoji, jak uvedla téměř polovina dotázaných. Jen velmi malá část respondentů uvedla, že svítí nejvíce v jiné místnosti (pracovna 3 %, dětský pokoj, toaleta/koupelna, předsíň po 2 %, ložnice 1 % , herna 1 %).

Podle našich výpočtů náklady na provoz LED žárovek mohou být i desetkrát nižší než u klasických žárovek. Při dvanácti žárovkách, které budou v provozu 3 hodiny denně, už bude ročně rozdíl téměř 3 500 korun. Pořizovací náklady na LED žárovky, které v domácnosti vydrží řadu let, přitom budou okolo 2 400 korun.

Počáteční investice do LED žárovek činí 2 400 korun, ale už během prvního roku využívání s nimi lze na spotřebě ušetřit 3 477 korun: