Vše o elektřině

Od škrabek a ručníků k lední rolbě: Jak se upravuje ledová plocha?

Opravdového muže prý nikdy nepřestane bavit zírat na tyto tři věci: na plameny praskající v ohništi, zurčící potok a lední rolbu, která krouží po ledové ploše. To se aspoň říká v Kanadě, kolébce ledního hokeje. Dnes už si hokejoví fanoušci zvykli, že rolba vyhladí povrch kluziště za pár minut, ale ještě před rokem 1950 úprava ledu zabrala celou hodinu. Proč vynález rolby znamenal malou revoluci?

Od škrabek a ručníků k lední rolbě: Jak se upravuje ledová plocha?
Od škrabek a ručníků k lední rolbě: Jak se upravuje ledová plocha?

Do začátku 20. století se lední hokej hrál na dva poločasy. Každý trval půl hodiny a na jeho konci se hokejisté téměř bořili do vyježděných „kolejí“ zavátých sněhem. Hra se natolik zpomalila, že bruslení se téměř změnilo na chůzi. Proto v roce 1910 raději rozdělili hokejový zápas na tři třetiny po 20 minutách, aby získali více času na úpravu ledu. Zapomeňte na stroje, vše se tehdy dělalo ručně.

Snažíte se dostat do formy? Technologie myslí i na sportovce

Na ledě se střídaly škrabací, zalévací a uhlazovací čety

V přestávkách na led vtrhla skupina mladíků s lopatami, škrabkami a kyblíky s vodou. Jedna četa lopatami odházela ledovou tříšť, druhá seškrábala nerovnosti a třetí pokropila kluziště a nakonec novou vrstvu vody uhladila ručníky a hadry. Tak se za krátkou dobu vyhladily aspoň ty největší rýhy, na víc nezbýval čas. 

Pořádná příprava dokonale hladkého ledu totiž zabrala celou hodinu, i když se později začaly používat také malé traktory táhnoucí škrabadla a trakaře vezoucí sudy s vodou. 

Kam s kusy ledu, které nikdo nechce?

S převratným nápadem jak situaci zlepšit přišel až v roce 1949 italský podnikatel žijící v Kalifornii, Frank Zamboni. Nejdřív vyráběl ledové bloky pro chlazení rychle se kazících potravin. Když se ale začaly masově prodávat lednice, vypadalo to, že brzo skončí na mizině.

Kolik elektřiny spotřebuje u vás doma lednice, která bývá většinou největším žroutem elektřiny v domácnostech? Chci si to spočítat!

Zavřel proto chladírnu a v roce 1939 otevřel kluziště pro veřejnost. Jenže mu vadilo, že čtyřikrát za den musí bruslaře vyhnat na dlouhou hodinu pryč, aby připravil led

V garáži několik let montoval, skládal a rozkládal vrak armádního terénního džípu, až se mu konečně podařilo sestavit kombinaci traktoru a lednice, která dokázala vyžehlit ledovou plochu za pár minut. 

Řešení nedostatku elektřiny v rozvojovém světě? Stačí hrát fotbal

Jak rolba funguje?

Kolik elektřiny se spotřebuje v zimním stadionu, kde se odehraje hokejové utkání? To mě zajímá!

Dokonale hladký led za 12 minut

Kdo si může sednout za volant rolby na úpravu ledové plochy? Přestože nejvyšší rychlost tohoto vozítka nepřekročí 16 kilometrů v hodině, k řízení pustí jen lidi s řidičským průkazem na vysokozdvižné vozíky. Rolby často jezdí na zemní plyn, naftu propan-butan, ale novější kousky pohání také elektromotory. Elektrické rolby s akumulátory se musí jednou za čas dobít, ale narazíme i na stroje s přímým napájením, které odebírají elektřinu ze sítě pomocí navíjecího kabelu. 

Víte, kde nabijete u nás a na Slovensku jiná vozítka na elektřinu, která občas zahlédnete i na českých a slovenských silnicích? Chci zjistit, kde nabít elektromobil!

Klasické ledové hřiště o rozměrech 60 x 30 metrů připraví jedna rolba pro novou hru za 12 minut. Za jedno „fáro“, které parkuje na zimním stadionu, si můžete pořídit celou flotilu osobních aut. Cena rolby se totiž vyšplhá klidně i na 7 milionů korun. 

Jak vypadá svět z pohledu řidiče rolby na úpravu ledové plochy