Vše o elektřině

LEO Express na nákupech. Soukromý dopravce si pořídí moderní vlaky z Číny

Pokud občas cestujete vlakem, asi tušíte, že železniční doprava v Česku má své mouchy. Situace na železnici se ovšem zlepšuje. Za pozitivní proměnou stojí i soukromí dopravci, kteří přerušili nadvládu státních Českých drah. Mezi nováčky na tuzemských kolejích patří i společnost LEO Express. Ta se nyní rozhodla rozšířit svůj vozový park. Moderní vlaky nakoupí u čínského dopravního giganta CRRC.

LEO Express na nákupech. Soukromý dopravce si pořídí moderní vlaky z Číny 4 fotky v galerii
LEO Express na nákupech. Soukromý dopravce si pořídí moderní vlaky z Číny

Zdroj úvodní fotografie: LEO Express

Soukromý dopravce LEO Express podepsal ve Vídni kontrakt se společností CRRC která je předním čínským výrobcem dopravních technologií. Smlouvou se LEO Express zavázal k nákupu tří nových vlakových jednotek, ale firmy se zároveň předběžně domluvily na možnosti odběru dalších až 30 souprav.

Čínská dodávka moderních vlaků by se na českých kolejích mohla prohánět od poloviny roku 2018. Pokud budou obě strany spokojené, dodají Číňané LEO Express další soupravy.

Ani tramvaj, ani trolejbus. Ve Švédsku vede první elektrodálnice pro kamiony

Společnost LEO Express k významnému obchodnímu rozhodnutí přistoupila jednak proto, aby uspokojila narůstající zájem o kvalitní železniční dopravu, ale také kvůli tendenci otevírat železnici konkurenci. Zajímá-li vás, kolik dopravce za vlaky zaplatil, máte smůlu. Cena nákladné transakce totiž zůstává tajemstvím.

Stávající černo-zlaté vlaky LEO Express.

Čína chystá evropskou expanzi

Společnost LEO Express, jejímž majitelem je podnikatel Leoš Novotný, patří mezi nejrychleji rostoucí evropské multimodální dopravce. Čínští obchodníci navíc přiznávají, že Evropu a její trh považují za prostor, který je pro ně z hlediska byznysu velice atraktivní.

Vyvíjíme ve spolupráci s CRRC nový koncept železniční služeb. Technologická řešení a spolehlivost CRRC vedla k vývoji zcela nové generace železničních jednotek, které kopírují potřeby zákazníků a technologický vývoj. Nové vlaky budou vybaveny technologiemi vyvinutými v LEO Express.

- Peter Köhler, CEO LEO Express pro Evropu

Zástupci dopravního gigantu CRRC Zhuzhou Electric Locomotive se nikterak netají tím, že v budoucnu chystají evropskou expanzi, na jejímž startu stojí právě spolupráce s LEO Express.

Klání elektromobilů: Dokáže nový aerodynamický Mercedes pokořit Teslu?

Dopravce úspěšně likviduje svůj dluh

Protože je LEO Express na českém dopravním trhu pořád ještě nováčkem, stále po počátečních investicích čelí vysokým dluhům. Firmě se však daří zadlužení úspěšně snižovat. Dopravce v pololetí meziročně snížil ztrátu o 7 milionů korun na 31 milionů korun.

Elektřinu musí platit dopravci i domácnosti. Tak proč účty nesnížit na minimum?

Podle tiskové zprávy z letošního září tržby společnosti stouply o devět procent na 142 milionů korun. Pozitivní hospodářské výsledky ovlivnil významný nárůst počtu pasažérů, číslo stouplo téměř o třetinu. Služeb LEO Express během prvního pololetí roku 2016 využilo na 630 000 cestujících.

LEO Express spojuje přes 60 měst v 6 zemích. Společnost na českém trhu působí od roku 2012 a v dopravě využívá tzv. multimodální řešení. To znamená, že k přepravě cestujících využívá vlaky, autobusy, mini-busy a další door2door služby (e-koloběžky, kola).