Technologie

S drony létám tak často, jak jen mi to žena dovolí, prozradil hobby nadšenec do dronů

Deset mužů mlčky a téměř zhypnotizovaně sleduje jeden pohyblivý bod před nimi. Se skoro pobožnými výrazy nezírají na nové Ferrari, ani neobdivují ladné křivky procházející krasavice. Nezajímá je nic jiného než letící dron, který dálkovým ovládáním řídí jeden ze skupiny. Jeho dron nám provokativně prolétl nad okny, proto jsme hned běželi zeptat se „pilota“ dronu na pár otázek.

S drony létám tak často, jak jen mi to žena dovolí, prozradil hobby nadšenec do dronů
S drony létám tak často, jak jen mi to žena dovolí, prozradil hobby nadšenec do dronů

Ilustrační foto.

V jednom z pražských parků se nedávno proháněla trikoptéra (tedy dron se třemi vrtulemi) o velikosti umyvadla. Řídil ji hobby nadšenec Petr, který má přes 30 let. To přesně odpovídá profilu lidí, kteří si „hrají“ s drony. Profil „bláznů“ do dronů i jiné zajímavosti z droního světa najdete v naší infografice.

Co všechno nám během krátkého rozhovoru stihl Petr prozradit? Dozvíte se třeba, proč se obává, že v budoucnu už nebude tak lehké vlastního hobby drona jen tak někde v parku „venčit“ bez haldy dalších povolení.

Autor: Halftermeyer (Vlastní práce) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Jak jste se dostal k řízení dronů?

Drony, ono jde o dost medializovaný název. V podstatě jsou to jen rádiově řízené modely, to by byl asi lepší název. Začínal jsem s letadýlky, nejdřív přes rodiče a pak přes kamarády. To už začaly být dostupné hračky podobné trikoptérám, kvadroptérám. Jsem takový ten klasický hobby nadšenec a řízení dronů nijak nesouvisí s mojí prací.

Kdy jste držel v ruce svůj první dron?

Bude to asi rok zpátky.

Pamatujete si, jaký to byl pocit?

Je to asi jako každé jiné hobby. Člověk musí dělat to, co ho baví.

Všiml jste se za ten rok, co létáte s drony nějakého vývoje?

Minimálně v dostupnosti součástek se to hodně posunulo. Ještě ne v České republice, protože většina dílů se musí stále objednávat ze zahraničí. Ale v rámci Evropské unie už to není takový problém.

Jaké byly řádově náklady na pořízení trikoptéry, kterou si tady dnes pouštíte?

Když si dron stavíte sám z nějakých základních dílů, tak se cena pohybuje kolem desítky tisíc. 

Jak často si najdete chvilku, abyste si drony mohl hrát?

Tak často, jak mi manželka dovolí. (smích)

Anketa

Zajímá vás, jakým trikem se dokáže letka dronů pohybovat, aniž by jeden dron narazil do druhého?

Existuje v Česku komunita lidí, kteří sdílí společnou zálibu v řízení dronů?

Jsou tady, najdete je lehce na internetu. Já osobně se žádných akcí neúčastním. Ale sem tam se mrknu do diskuzí těchto skupin, když hledám nějaké rady a tipy.

Jak si myslíte, že drony ovlivní náš život třeba za dalších deset let?

Trochu se bojím toho, že lidé, kteří s drony lítají a nemají o nich moc dobré povědomí, třeba když si někdo koupí dron jako hračku a pouští ho pak nad soukromými pozemky nebo v blízkosti letišť, tak že tito nezodpovědní majitelé dronů zaviní zpřísnění regulací, a pro hobby nadšence bude díky tomu těžší si s drony hrát.