Technologie

Žárovka Flyte: Pořiďte si levitující bytový doplněk

Sledujete trendy v bydlení a baví vás stále vylepšovat a ladit vybavení vašeho domu či bytu? Pokud se neustále rozhlížíte po stylových designových doplňcích, na jaké nenarazíte v každém obýváku, možná jste už zaznamenali nepřehlédnutelné svítidlo Flyte. Co je na něm tak zvláštního? Dokáže, podobně jako reproduktor ve tvaru mraku, který jsme vám ukazovali nedávno, nehybně levitovat ve vzduchu.

Žárovka Flyte: Pořiďte si levitující bytový doplněk
Žárovka Flyte: Pořiďte si levitující bytový doplněk

Zdroj úvodní fotografie: Flyte.se

Ten, kdo chce ušetřit za energie, by si měl pořídit úsporné LED žárovky. Jestliže ale toužíte po osvětlení s přidanou hodnotou v podobě neotřelého a atraktivního vzhledu, měli byste se poohlédnout po žárovce Flyte, která díky působení elektromagnetu levituje nad podložkou. Koneckonců i Flyte využívá LED technologii.

Svítící mrak, ze kterého prší hudba. Podívejte se na stylový levitující reprák

Projekt Flyte, v jehož čele stojí vynálezce Simon Morris, před nějakou dobou nadchl příznivce technologií i designu na crowdfundingovém portálu Kikstarter, kde se nápadu podařilo nasbírat bezmála osminásobek částky, kterou si výrobci stanovili jako cíl

Flyte levituje díky elektromagnetu.

Spíše designový doplněk než reflektor

Kromě toho, že se žárovka vznáší nad dřevěnou deskou, nevyžaduje žádnou baterii, protože využívá principu elektromagnetické indukce, respektive levitace. Jde tedy o známý systém maglev, který v určité obměně využívají třeba i nejmodernější rychlovlaky, a tak je od kolejí dělí tenká vrstva vzduchu.

Svítivost žárovky se pohybuje okolo 60 lumenů, což je méně světla, než poskytuje 15W žárovka. Z toho je patrné, že se skutečně jedná spíše o stylový bytový doplněk než plnohodnotný zdroj světla. Velice pohodlné je rozsvěcení, případně zhasínání žárovky – pro (de)aktivaci Flyte se stačí pouze dotknout dřevěné podložky.

Flyte je dostupná v několika provedeních, zájemci mohou vybírat ze tří podložek, z nichž každá je vyrobena z jiného typu dřeva pocházejícího ze Švédska, a také volit z více barevných variant kovových komponentů žárovky. Všechna provedení se ovšem drží spíše při zemi, v přírodních tónech, příznivci divočejších barevných kreací tak mají prozatím smůlu.

Chytré šperky: Když se elektronika stane módním doplňkem

Od žárovky k levitujícímu květináči

Žárovku v průběhu realizace projektu doplnila také levitující květník Lyfe. V jeho případě jde pouze o bytový doplněk. Lyfe tvoří bílý keramický květináč, který rotuje opět nad dřevěnou podložkou. Využít ho lze k umístění drobnějších rostlin, třeba kaktusů nebo sukuletů,  ale také třeba k zajímavému, i když trochu nákladnému, uložení bylinek v kuchyni.

I Lyfe sází na jednoduchý design.

A jaká je cena obou designových produktů? Příliš nízká bohužel ne. Za žárovku Flyte aktuálně zaplatíte 345 dolarů (8 803 korun), set pěti kusů pak stojí 1 450 dolarů (bezmála 37 000 korun). Květináč Lyfe vyžaduje o něco nižší investici, cena jednoho kusu činí 229 dolarů (5 843 korun), cena trojice květníků je 599 dolarů (15 284 korun).