Technologie

Jak malovat světlem a dělat úchvatné noční fotky? Je to hračka, zkuste to taky

Sůl nad zlato? To možná platilo kdysi v pravěku. Dnes v době sociálních sítí a sdílení mají cenu diamantů úchvatné fotografie. Dávno přece nežijeme v povrchním, materiálním světě, kde se všechno oceňuje penězi. Vždyť máme „lajky“. Nádhernou fotografickou technikou malby světlem vykouzlíte přímo magické snímky a můžete sbírat moderní oběživo na Facebooku a podobných sítích. Jak na to?

Jak malovat světlem a dělat úchvatné noční fotky? Je to hračka, zkuste to taky
Jak malovat světlem a dělat úchvatné noční fotky? Je to hračka, zkuste to taky

Malování světlem určitě nadchne vášnivé fotografy, ale spoustu zábavy si s ním užijí i ostatní. Originální a krásné snímky totiž snadno vyčarují také lidé, kteří se zrovna necítí jako profesionální fotografové.

Malba světlem: Co budete potřebovat?

Malování světlem všechny přivede, do temnoty sváže

Než začnete, musíte dobře zvážit výběr místa, kde chcete "fotografické orgie" páchat. Hodí se interiér (ideálně sklep nebo půda bez oken či zavřená místnost) i otevřená krajina, ale musíte počkat, až se setmí. V ideálním prostředí panuje černočerná tma, nenajdeme tam žádné pohyblivé objekty ani rušivá světla, která by odváděla pozornost od vašeho vlastního uměleckého projevu.

Pro kvalitní fotky by měl fotoaparát pevně sedět na stativu v minimální vzdálenosti 3 až 4 metry od pomyslného malířského plátna. Hodí se digitální zrcadlovka nebo foťák, který zvládá dlouhou expozici. Nastavíte jí pomocí manuálního režimu nebo ve funkci priorita času. Pokud kolem sebe nebudete mít štáb asistentů, oceníte i fotoaparát s dálkovou spouští.

Tipy, než se pustíte do malování

Jak připravit fotoaparát na hru se světly?

Na foťáku, který trůní na stativu, nastavíte manuální režim (M). Rychlost závěrky zvolte na 11 až 30 sekund pro dlouhou expozici.

Protože fotíte za úplné či skoro úplné tmy, budete si muset trochu pohrát i s ostřením u moderních foťáků, které využívají systém AF (auto focus), a proto nemají, na co ve tmě zaostřit. 

Vybruslíte z toho tak, že si nejdříve nasvítíte dané místo, kde budete poté malovat, a změříte či odhadnete vzdálenost tohoto místa, abyste mohli zaostřit manuálně. Jinými slovy nastavíte mód MF (manual focus). Nakonec si najdete ovládání dálkové spouště, nebo načasujete samospoušť a můžete se pustit do malování.

Anketa

Víte, jaké slavné malířské dílo inspirovalo vznik solární cyklostezky poblíž Amsterdamu?
 

Zkrátka máváte, kroužíte a různě si hrajete s našimi připravenými světýlky. Koho unaví mávání, může si vyrobit jednoduché pohyblivé předměty, které světlo rozhýbou za něj. Inspirovat se můžete nápady z následujícího videa.