Vše o elektřině

Michal Les: Elektřina prudce zdražuje, fixací zákazníci ušetří tisíce korun

Cena elektřiny a plynu výrazně vzrostla. Situace pro klienty ale rozhodně není beznadějná a tříletou fixací nejen zákazníci ušetří, ale vyhnou se i spekulacím, tvrdí Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Michal Les: Elektřina prudce zdražuje, fixací zákazníci ušetří tisíce korun
Michal Les: Elektřina prudce zdražuje, fixací zákazníci ušetří tisíce korun

Co říkáte na jednání šéfa Bohemia Energy Jiřího Písaříka, který kritizoval DPI za předražování?

Jiří Písářík předvedl zdatné mediální divadlo. Bohužel nepřišel s žádným řešením současné situace. A to například tím, že by z částí svého majetku kompenzoval zdražení elektřiny a plynu lidem, kteří kvůli chybné politice společnosti nejprve přišli o fixaci výhodných cen a poté byli nuceni kvůli přerušení činnosti Bohemia Energy přejít k dodavateli poslední instance (DPI). 

Srovnejte si ceny elektřiny a zjistěte, kolik tisíc můžete ušetřit

Na druhé straně je pravda, že někteří dodavatelé DPI vznáší více transparentnosti do tvorby cen a zákazník je okamžitě informován o jejich marži.  Výše samotné marže by každopádně měla vzejít po konzultaci s Energetickým regulačním úřadem.

Co by měli lidé, kterým zdražila elektřina, dělat?

V minulosti jsme neustále upozorňovali, že tehdejší ceny elektřiny a plynu u dodavatelů jsou nižší než na burze. Kdo tedy změnil dodavatele a zafixoval si ceny do září letošního roku, mohl výrazně ušetřit. Lidé, kteří si přes nás zafixovali ceny elektřiny a plynu, nám nyní volají a děkují nám, že mohou šetřit desítky tisíc ročně oproti současnému stavu. Máme z toho samozřejmě radost.

Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení

Co se týká dneška, situace není dobrá. Cena elektřiny podle našeho Indexu cen elektřiny vzrostla z 1406 Kč v září na 3578 Kč v říjnu. Jak je vidno, růst ceny elektřiny je obrovský. Jak jsem zmínil, situace není dobrá, rozhodně ale není beznadějná.

Index cen elektřiny za listopad

Pokud si lidé zafixují cenu elektřiny na delší období, nejlépe na 3 roky, získají ceny okolo 3000 Kč za MWh bez DPH. Je to výrazně méně než 4000–4500 Kč, kolik v současnosti nabízejí dodavatelé při roční fixaci. U plynu se lze dostat na ceny kolem 1700 Kč za MWh místo 3000 Kč. Za rok proto ušetří tisíce korun. 

Ceny plynu 2022: Bude vytápění luxusem?

Co radíte lidem, kteří stále zůstali u DPI?

Aby DPI, co nejdříve opustili. V médích se objevovaly rady některých analytiků, že mají počkat a spekulovat, že na jaře budou nižší ceny. To ale nikdo neví. Je to věštění z křišťálové koule.

Zákazníkům spekulaci rozhodně nedoporučuje. Rozhodně nelze říct, že současné ceny elektřiny zamíří směrem dolů. Spíše očekáváme, že se kvůli zavření jaderných elektráren v roce 2023 v Německu cena elektřiny  ustálí na současných hodnotách nebo ještě vzroste.