Technologie

„Mozek“ pro chytrá města Invipo usnadňuje život lidem ve Zlíně i v tureckém Izmiru

Platforma pro smart cities od společnosti Incinity navede obyvatele daného města k volnému parkovacímu místu, zjistí, kdy je nejlepší stav ovzduší, aby rodič věděl, kdy je nejlepší vzít dítě v kočárku na procházku, nebo vyhodnotí index podrážděnosti řidičů, abyste se mohli rozhodnout, jestli dnes do práce pojedete autem či zvolíte MHD. Kde všude „mozek“ pro chytrá města už používají?

„Mozek“ pro chytrá města Invipo usnadňuje život lidem ve Zlíně i v tureckém Izmiru
„Mozek“ pro chytrá města Invipo usnadňuje život lidem ve Zlíně i v tureckém Izmiru

Žijeme ve softwarovém století. V běžném každodenním životě se neustále setkáváme s různými technologiemi, které generují množství dat. Všude se pak válí hromada dat, a město i jeho občané potřebují systém, který to všechno propojí.

- Lukáš Duffek, CEO a jednatel Incinity

Invipo poskytuje online informace o chodu města na jednom místě

Platforma Invipo je vlastně softwarový nástroj, který v reálném čase shromažďuje obrovské množství dat z mnoha zdrojů a databází a převádí je do lehce pochopitelné podoby online nástroje. Ten jednoduchostí ovládání připomíná počítačovou hru.

software pro chytrá města Invipo

Platforma pro smart cities umožňuje rychlejší projetí města

Jak může Invipo, platforma pro smart cities, kterou používají ve Zlíně, polské Legnici, rumunském Sibiu i ve čtyřmilionovém tureckém Izmiru, zlepšit život obyvatel ve městech?

Například souhrnné informace o zácpách a o semaforech na křižovatkách umožní snížit dobu průjezdu městem. Například v Izmiru se po zavedení Invipo o polovinu zkrátila cesta z letiště do centra města. V platformě mohou řidiči najít okamžitý stav obsazenosti parkovišť, elektromobilisté obsazenost dobíjecích stanic a lidé využívající sdílení bicyklů údaje o stanovištích s dostupnými koly. 

Lukáš Duffek, CEO a jednatel Incinity představuje platformu Invipo

Díky sběru historických dat můžete plánovat svůj program dopředu na další dny. Víte třeba, že budete potřebovat půjčit kolo zítra kolem poledne. Podíváte se do platformy Invipo, a zjistíte, jak je pravděpodobné, že v danou dobu najdete na zvoleném místě volný bicykl.

O službách na sdílení kol jste asi slyšeli. Víte, že v Praze si můžete půjčit také elektromobil? To mě zajímá!

Invipo odhalí, kdy jít s dítětem na procházku i kdy nesedat za volant

Propojením dat o předpovědi počasí a informací z čidel emisí se maminka, která se chystá na procházku s dítětem v kočárku, dozví, která trasa vede skrze místa s nejmenším znečištěním vzduchu, nebo která doba během dne je k procházce kvůli proměnlivému znečištění nejvhodnější.

Chytrá ulice: Chodník vyrábí elektřinu, lavičky čistí vzduch a reproduktory imitují ptáky

Platforma umí také ukázat počty a druhy dopravních přestupků, které vyhodnocuje v souhrnném indexu podrážděnosti řidičů (drivers arrogance index). Ráno se pak můžete mrknout na tento index a rozhodnout se, jestli při dané hodnotě pojedete do práce vlastním autem, nebo radši zvolíte MHD.

Softwarový mozek chytrého města porazil i řešení od Siemensu

Společnost Incinity sídlí ve Zlíně, který funguje jako živá městská laboratoř pro vývoj platformy Invipo. Kromě Zlína se software používá třeba i v tureckém městě Izmir, kde žijí bezmála 4 miliony obyvatel. Data do platformy Invipo sem putují z vícež než 10 tisíc zařízení.

panorama Izmiru

Fotografie: By Kusadasi-Guy [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

V soutěži o platformu chytrého města porazila společnost Incinity i návrh od technologického giganta Siemens. Firmy jako Siemens či Cisco vytvářejí podobnou službu pro průmyslové zákazníky. Vysoká cena a často komplikovaná instalace těchto systémů ale dělá z online nástroje Invipo jedinečné řešení právě pro města. Není tak drahé a jeho zavedení do IT systémů města trvá 3 až 4 týdny u menších obcí a několik měsíců v případě velkoměst.

Větší úspěch sklízí Invipo v zahraničí

Jsme paradoxně úspěšnější ve světě než v České republice. Českým zastupitelům připadá naše řešení sice hezké, ale obávají se do něj investovat, protože jim to přijde technologicky příliš pokročilé a dají raději přednost např. novým chodníkům, nebo „chytrým“ lavičkám. Snažíme se je přesvědčit, že v podobných systémech jako Invipo leží budoucnost.

- Lukáš Duffek, CEO a jednatel Incinity

Polská Legnica využívá Invipo hlavně pro monitoring a zefektivnění chodu dopravy ve městě, Znojmo a rumunské Sibiu pro optimalizaci parkování.

Futuristická vozidla, která „lyžují a bruslí“. Tak vidí budoucnost dopravy mladí designéři

V tureckém Izmiru Invipo integruje spoustu technologií (řízení světelných křižovatek, detekce hustoty dopravy, monitoring MHD, systémy parkování s chytrou navigací, správa pěších zón, kamerové systémy na odhalování dopravních přestupků či řízení proměnného dopravního značení aj.)

Invipo, náhled do platformy pro chytrá města

Platforma Invipo obdržela v loňském roce prestižní ocenění za inovační technologie na veletrhu Intertraffic Amsterdam 2016 a stala se vítězem Smart City Service Awards 2017 na summitu v korejském Soulu.