Technologie

Nejrychlejší dron na světě vyvinul 18letý šikula po brouzdání internetem

Dron Teal může závodit s auty na dálnici. Za příznivých podmínek totiž dokáže svištět rychlostí 137 km/h a běžně letí 113 km/h. Nesestrojil ho žádný hravý profesor techniky, ale mladý Američan George Matus. V 11 letech se do dronů poprvé zamiloval, ve 14 vyrobil svůj první létající stroj a v 18 kromě ukončení střední školy získal 2,8 milionu dolarů pro startup na výrobu superrychlých dronů.

Nejrychlejší dron na světě vyvinul 18letý šikula po brouzdání internetem
Nejrychlejší dron na světě vyvinul 18letý šikula po brouzdání internetem

Zdroj úvodní fotografie: reprofoto YouTube.com

Než si koupíte dron, musíte nejdřív vědět, k čemu jej vlastně budete používat. Jeden létající stroj vyniká v tvorbě fotografií a videí ve vzduchu (např. DJI Phantom), druhý je jednička v následování dráhy svého pilota (Lily), jiný překonává rekordy v rychlém letu. To George Matuse štvalo. Chtěl vyrobit dron, který má na vysoké úrovni všechno, co si pilot může přát.

Georg Matus s návrhy dronu Teal.

Dron Teal létá, i když prší či sněží

Nejrychlejší dron na světě totiž kromě závodění dokáže snímat velice kvalitní videa (4K) a je extrémně odolný vůči špatným povětrnostním podmínkám. Vydrží létat během lijáku i sněhové přeháňky a odolá vůči větru do rychlosti 64 kilometrů za hodinu. Tím se žádný jiný dron určený pro běžné spotřebitele zatím chlubit nemůže.

Dron naruby: Fleye překvapí zaobleným tvarem i výkonným procesorem

Sen o superdronu uchvátil malého kluka i miliardáře

Potřebné znalosti k sestrojení vysněného drona získal Matus surfováním po odborných diskuzních fórech na internetu a experimenty v středoškolské laboratoři.

Jeho nadšení pro vytvoření „superdronu“ propadl i miliardář Peter Thiel, který hledá nadějné technologické zázraky, aby do nich investoval. Matusovi dal 2,8 miliony dolarů na rozjezd startupu Teal. Mladý Američan teď zaměstnává tým s více než 20 lidmi, kteří pracují na doladění stejnojmenného dronu snů. První kousky se dostanou do obchodů letos před Vánoci.

Teal dokáže vyvinout rychlost až 137 km/hod.

Dron Teal: Co tahle „hračka“ umí?

Projekt Unequal Scenes: Dron zaznamenal tenkou hranici mezi bohatstvím a bídou

Létat s dronem je jako vznášet se mimo své tělo

Jak George Matus popsal své pocity, když si nasadí speciální brýle, skrze které se dívá na svět z „kokpitu“ bezpilotního letounu? „Je to, jako byste seděli v kinosále s obrazovkou přímo před vámi. Vidíte přesně to, co vidí dron. Můžete odletět klidně 3 km daleko, když chcete. Můžete se otáčet a prolétávat skrze mraky. Jako kdybyste zažívali zkušenost mimo své vlastní tělo. Letíte kolem sebe a zároveň se pozorujete – jako ve filmu Počátek.“