Domácnost

Nízký tarif od PRE: Kdy spíná levnější „noční proud“ v Praze?

Kolik peněz vám může ušetřit odběr elektřiny v levnějším nízkém tarifu? Spočítali jsme to na konkrétním příkladu pražské domácnosti. Kromě výpočtu konkrétních úspor se podíváme i na to, kdy nízký tarif PRE neboli noční proud můžete odebírat a jak nejrychleji zjistíte, jestli zrovna běží nízký nebo vysoký tarif. Tušíte, které distribuční sazby čerpání nočního proudu neumožňují?

Nízký tarif od PRE: Kdy spíná levnější „noční proud“ v Praze?
Nízký tarif od PRE: Kdy spíná levnější „noční proud“ v Praze?

Jak je to s nočním proudem?

Noční proud se dříve používal pro označení levnějšího odběru elektřiny od 22. hodiny do 6. hodiny ráno. Distributoři tak chtěli trochu zmírnit výkyvy ve spotřebě proudu během dne.

Nyní už noční proud neexistuje. Nahradily ho dvoutarifové distribuční sazby elektřiny, u kterých se v různě stanovených intervalech střídají časy nízkého tarifu (NT) a vysokého tarifu (VT). U jednotarifových sazeb (D01d a D02d) domácnosti odebírají po celý den pouze v dražším vysokém tarifu. Nárok na dvoutarifové sazby mají ti, kteří elektřinou doma topí, ohřívají vodu či nabíjejí elektromobil.

Distribuční sazby bez nároku na nízký tarif (PRE i ČEZ a E.ON)

Distribuční sazby s nárokem na nízký tarif (PRE i ČEZ a E.ON)

Vše, co potřebujete vědět o nízké tarifu PRE

Jak tedy poznáte, kdy odebíráte elektřinu v levnějším nízkém tarifu? Časy spínání NT a VT (neboli spínání HDO) určuje vždy distributor, nikoli dodavatel, kterému platíte účty za energii. Na území Prahy a Roztok je distributorem Pražská energetika (PRE).

Jak poznat, kdo je váš distributor a kolik mu platíte?

počet hlasů: 10

Rozpis časů nočního proudu zjistíte buď po přihlášení do mobilní aplikace Moje PRE, nebo na webu PRE. Pro zjištění časů v aplikaci Moje PRE nemusíte už vědět nic dalšího. Pokud budete pátrat na webových stránkách, budete muset znát ještě kód povelu HDO. Jde o trojčíslí, které najdete přímo na elektroměru nebo na samostatném přijímači HDO. Hledejte žlutou či bílou nálepku s kódem.

Chytré využívání nízkého tarifu PRE ušetří stovky i přes tisíc Kč

U většiny elektrospotřebičů asi nebudete čekat s jejich zapnutím, až zrovna přijde doba, kdy se spíná nízký tarif. V případě pračky, myčky či sušičky, ale většinou můžete využít tlačítka odloženého startu a strefit se do vhodného úseku, kdy u vás ze zásuvek „tryská“ noční proud.

Spočítali jsme, kolik můžete ušetřit, pokud máte doma bojler nebo přímotop, a srovnali jsme i úsporu oproti domácnosti, která elektřinou netopí, ani neohřívá vodu a má sazbu D02d.

Úspora při využívání nízkého tarifu PRE

  Cena ročního provozu daného elektrospotřebiče Výpočet úspory s NT podle kombinace spotřebičů
Distribuční sazby pračka myčka sušička pračka a myčka všechny 3 spotřebiče
D25d VT (ohřev vody) 546 Kč 942 Kč 735 Kč    
D25d NT (ohřev vody) 174 Kč 301 Kč 235 Kč 1 013 Kč 1 513 Kč
D45d VT (přímotop) 301 Kč 415 Kč 707 Kč    
D45d NT (přímotop) 236 Kč 325 Kč 555 Kč  154 Kč 306 Kč

U myčky počítáme se spotřebou 0,8 kWh na 1 cyklus mytí, u pračky s 1 kWh na cyklus a u sušičky s 1,75 kWh na cyklusPro výpočet jsme využili údaje z výzkumu Energo 2015 o průměrném užívání pračky (151krát za rok), myčky (260x) a sušičky (203x) u Pražanů a cen elektřiny u nejčastějšího produktu (PRE Komfort) v roce 2017.

Z tabulky vidíme, že velkých rozdílů při odběru v časech NT a VT, dosáhnou především lidé, kteří doma ohřívají vodu elektřinou. Právě v distribuční sazbě D25d a D27d se nejvíce liší cena za spotřebovanou kilowatthodinu (kWh) mezi NT a VT.

Neplaťte za elektřinu více, než musíte

Kolik ušetří noční proud PRE oproti klasické sazbě D02d?

Pražská rodina, která dvoutarifovou sazbu získat nemůže, zaplatí při odběru elektřiny v sazbě D02d za roční provoz pračky a myčky 1 365 Kč. Pokud využívá i sušičku, účet za elektrickou energii pro všechny tři spotřebiče se vyhoupne na necelých 2 040 Kč. Zrovna sušičky totiž patří k velkým energetickým žroutům.

5+1 tip jak ušetřit za elektřinu

počet hlasů: 12

Oproti domácnosti, která pračku a myčku zapíná v době nízkého tarifu se sazbou D25d, tedy Pražané s jednotarifovou sazbou zaplatí ročně o 890 Kč navíc. Jestliže se podíváme na trojkombinaci pračky, myčky a sušičky, bude rozdíl dělat dokonce skoro 1 330 korun za rok.

Který spotřebič je největší žrout elektřiny ve vaší domácnosti? Chci odhalit žrouta!