Domácnost

D01d či D02d? Poradíme, se kterou sazbou ušetříte při malé spotřebě elektřiny

Dvě třetiny domácností odebírají elektřinu v distribuční sazbě D02d, která se hodí nejlépe pro potřeby tříčlenné rodiny bez energeticky náročných spotřebičů. Pokud ale žijete sami, nebo skromně hospodaříte s proudem ve dvou, může se vám vyplatit sazba D01d vhodná pro nízký odběr. Podle ceníků na rok 2020 jsme spočítali, do jaké hranice zůstává D01d levnější i odkdy už se vyplatí klasická D02d.

D01d či D02d? Poradíme, se kterou sazbou ušetříte při malé spotřebě elektřiny
D01d či D02d? Poradíme, se kterou sazbou ušetříte při malé spotřebě elektřiny

Ilustračn obrázek: Zdroj: Pixabay

U vás doma noční proud neřešíte. Každou minutu odebíráte elektřinu ze zásuvek za stejnou cenu, takže nějaké spínání nízkého levnějšího tarifu vás nechává chladnými. To znamená, že máte zvolený odběr v jednotarifové distribuční sazbě.

Víte, co patří mezi dvoutarifové sazby a kdo je využívá? Chci vědět víc!

Jednotarifové distribuční sazby existují pouze dvě; D01d pro nízkou spotřebu a D02d pro střední spotřebu. Kde končí nízká a začíná střední? Odpovědí není jedno magické číslo, ale hned tři. Kouzelné trojice se sice objevují v každé správné pohádce, ale tři zlomové body výhodnosti jednotarifových sazeb se odvíjejí od tří distribučních regionů (ČEZ, E.ON a PRE).

D01d: nižší měsíční poplatky, D02d: levnější cena za kWh

V každém distribučním regionu odběratelé platí jiné částky za regulované položky účtů za elektřinu. Rozdíl v ceně za spotřebu mezi D01d a D02d se liší pouze v regulovaných platbách, silová elektřina stojí u obou sazeb stejně.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Zatímco u D01d vychází levněji měsíční poplatky, D02d nabízí lepší cenu za distribuci spotřebovaných kilowatthodin. Čím nižší spotřeba, tím více se měsíční poplatky projeví na celkovém účtu za energii, a naopak.

Region ČEZ: D01d je levnější při odběru do 1 405 kWh za rok

Jako modelový příklad posloužil v každém distribučním regionu klasický produkt dominantního dodavatele, v tomto případě ČEZ Elektřina na dobu neurčitou. Nicméně zlomová hranice platí pro všechny nabídky všech dodavatelů v daném distribučním regionu. Jiné produkty by měly pouze odlišný sklon linií pro ceny elektřiny u sazeb D01d a D02d, ale protnuly by se ve stejném bodě vytyčeném spotřebou 1 405,5 kWh za rok.

výhodnost sazeb D01d a D02d v regionu ČEZ

(Uvádíme ceny včetně DPH dle dle kalkulačky TZB info a ceníku ČEZ účinného od 1. 3. 2020. Počítáme vždy jističem o velikosti 3×25 A a cenami standardního produktu dominantního dodavatele v dané distribuční oblasti.)

Region E.ON: Sazba D01d se vyplatí až do spotřeby 1 852 kWh

Při nízkém odběru elektřiny se nejzajímavěji jeví úspora se sazbou D01d na jihu Čech a jihu Moravy, kde se o elektrické rozvody stará společnost E.ON. D01d zůstává pro domácnost levnější variantou, než dosáhne spotřeby 1 852 kWh.

výhodnost sazeb D01d a D02d v regionu E.ON

(Uvádíme ceny aktuální k 11. 2. 2020 včetně DPH dle dle kalkulačky TZB info. Počítáme vždy jističem o velikosti 3×25 A a cenami standardního produktu dominantního dodavatele v dané distribuční oblasti.)

Region PRE: Od 1 684 kWh ročně ušetříte s D02d

výhodnost sazeb D01d a D02d v regionu PRE

(Uvádíme ceny aktuální k 11. 2. 2020 včetně DPH dle dle kalkulačky TZB info. Počítáme vždy jističem o velikosti . 3×25 A a cenami standardního produktu dominantního dodavatele v dané distribuční oblasti.)