Vše o elektřině

Vodní svět: Podívejte se na odvážné plány plovoucího města, posilovny i cyklostezky

Jules Verne psal o ponorkách a skafandrech kosmonautů v době, kdy ještě patřily do science fiction. Dnes se nad jejich existencí už ani nepozastavíme. Jeden Verneho román se točí také kolem plovoucího města. Výstavba podobného projektu se chystá na rok 2019. O plovoucích posilovnách sice známý spisovatel nenapsal ani řádku, ale to ještě vůbec nic neznamená.

Vodní svět: Podívejte se na odvážné plány plovoucího města, posilovny i cyklostezky
Vodní svět: Podívejte se na odvážné plány plovoucího města, posilovny i cyklostezky

Úvodní obrázek: The Seasteading Institute a Gabriel Scheare, Luke & Lourdes Crowley a Patrick White (Roark 3D)

Stoupající hladina moří neohrožuje jenom Benátky a větrné mlýny v Holandsku. O dvě třetiny území by v budoucnosti mohly přijít také ostrovy Francouzské Polynésie. Proto letos v lednu vláda tropického ráje kývla na projekt plovoucích ostrovů, za kterým stojí společnost Seasteading Institute. Pokud se polynéským zákonodárcům budou zamlouvat detaily nápadu, první dělníci se pustí do práce za 2 roky.

Ostrov plný inovátorů, nebo sen o utopii?

Když to v polynéském parlamentu klapne, plovoucí město osídlí v roce 2019 prvních 250 až 300 lidí. Budou se pokoušet o vytvoření soběstačné komunity, ekonomicky i politicky. Potraviny získají z vlastních skleníků, pitnou vodu odsolováním mořské a energii z vodních a solárních zdrojů. Seasteading Institute doufá, že obyvatelé dostanou volnou ruku k vybudování nové společnosti bez omezení současnými zákony.

Chceme nabídnout lidem technologii, aby mohli vytvářet své verze ideální společnosti. Inovátory dnes svazují zastaralá pravidla. Dáme jim možnost vytvořit vlastní stát, kde je každá inovativní myšlenka uskutečnitelná.

- Joe Quirk, mluvčí Seasteading institutu

Ceny bydlení v plovoucím městě by měly odpovídat výši nájmů v Londýně či New Yorku. Následující dva projekty na vodní hladině už si vytyčily o poznání méně ambiciózní cíle.

Hledáte nekonvenční bydlení? Vyzkoušejte PORT X, energeticky soběstačný plovoucí dům

Plovoucí cyklostezka sjízdná v noci i během sněhové vánice

Americké Chicago se pyšní titulem nejpřátelštější město pro cyklisty na světě. Nejspíš proto designérské studio Second Shore (Druhý břeh) oslovilo zdejší radnici s nápadem netradiční cyklostezky. Skrze řeku Chicago by spojovala dva místní parky.

Solární panely by se postaraly o osvětlení během noci i zahřívání během zimy, takže by cesta nezledovatěla. Projížďky na kole by se zarputilý cyklista nemusel vzdávat ani při průtrži mračen, protože cyklostezku na plovacích betonových pontonech by chránila zatahovací střecha.

Anketa

Víte, kde postavili první solární cyklostezku na světě?

Pokud projekt dostane zelenou, zkušební úsek Second Shore plánuje postavit už letos v létě.

Plovoucí posilovna s výhledem na Eiffelovku

Přecpali jste se v Paříži croissanty? Řešení, jak se zbavit přebytečných kil a zároveň stihnout plavbu po Seině představili kreativci ze studia Carlo Ratti Associati (CRA). Vymysleli plovoucí fitko, které pohání kinetická energie sportovců uvnitř.

Jak začít šetřit na cestu do Paříže? Neplaťte zbytečně moc za elektřinu

Plavidlo s maximálně 45 potícími se pasažéry by mohlo kroužit podél břehů francouzské metropole s výhledem na katedrálu Notre-Dame a další pařížské památky.

Pokud by se někdo kuriózního konceptu chytil a chtěl ho přetavit do reality, trvalo by to podle designérů z CRA 18 měsíců strávených nad nákresy, stavbou a testováním.

Hory odpadků mizí ze zátoky v Baltimoru díky šikovné solární čističce