Vše o elektřině

Poplatky za předčasné ukončení smlouvy: Kdy se změna dodavatele prodraží?

Pokud jste uzavřeli smlouvu na dobu určitou, dobře si rozmyslete, jestli chcete změnit dodavatele elektřiny ještě před uplynutím doby stanovené ve smlouvě. Při předčasném ukončení smlouvy na dobu určitou vás totiž často nemine zaplacení tučné sankce. Podívejte se, kolik stojí příliš rychlý útěk od jednotlivých dodavatelů. Někde vás předčasné ukončení smlouvy bude stát i tisíce korun.

Poplatky za předčasné ukončení smlouvy: Kdy se změna dodavatele prodraží?
Poplatky za předčasné ukončení smlouvy: Kdy se změna dodavatele prodraží?

Pokud chcete pustit k vodě dodavatele, se kterým jste uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou, není to vůbec problém. Počkáte 3 měsíce, protože tak dlouho trvá standardní výpovědní lhůta, a pak si můžete užívat elektřinu od levnějšího dodavatele. V takovém případě je změna dodavatele elektřiny snadná a rychlá. Jestli se ale chcete rozloučit s dodavatelem a máte smlouvu na dobu určitou, může jít o srdceryvné loučení. Slzy vám nepotečou dojetím, ale spíš vztekem nad výši pokuty za předčasné ukončení smlouvy.

Přístup jednotlivých obchodníků s elektřinou se dost liší. Důležité je podrobně se seznámit s obchodními podmínkami při podpisu smlouvy. Někde vám předčasné ukončení smlouvy jednoduše vůbec neumožní, jinde to závisí na udělení souhlasu dodavatele. Jen málokteré obchodní podmínky výslovně zakotvují možnost předčasného ukončení smlouvy na dobu určitou ze strany zákazníka. 

Poplatek za "promiskuitu" odběratelů má odradit od změny

Shovívaví dodavatelé vám umožní ukončení smlouvy na dobu určitou tzv. dohodou, což prakticky znamená souhlas stávajícího dodavatele se změnou. Mnozí obchodníci s elektřinou vás jen tak lehce nepustí a začnou vyhrožovat sankcí za sjednání smlouvy na dodávky elektřiny se dvěma dodavateli zároveň. 

Pokuta za předčasné ukončení smlouvy: Někde nula, jinde tisíce

Málokde vám předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou projde bez ztráty haléře, v nejhorším případě může pokuta za příliš rychlý rozchod s prodejcem elektřiny dosáhnout i několika tisíc. Bezplatné ukončení smlouvy vám většinou projde tam, kde bude dodavatel souhlasil se změnou smlouvy z doby určité na dobu neurčitou. Pak se vás budou týkat klasická ustanovení o tříměsíční výpovědní lhůtě, takže si za pár měsíců sbalíte svých pět švestek a elektroměr k tomu a přejdete i jinému dodavateli.

Vyplatí se vám změna dodavatele?

Za rychlý odchod od dodavatele můžete zaplatit přes 6 tisíc

Naopak jiní dodavatelé elektřiny ztrátu zákazníků těžce nesou a jako kompenzaci za svou újmu požadují smluvní pokutu za předčasný úprk. Často musíte její výši hledat jinde než v obchodních podmínkách dodavatele. Narazíte na ni v dokumentu, který se nazývá ceník poplatků, sazebník pokut a souvisejících služeb anebo je přímo uvedena ve smlouvě.

Nejedná s vámi dodavatel férově? Poradíme, jak se bránit

Aktuálně si nejvyšší sankce za předčasné ukončení smlouvy účtuje trojice dodavatelů; Bohemia Energy, Comfort Energy a X Energie. U všech tří zaplatíte jednorázový poplatek v hodnotě 6050 Kč.

Dejte si pozor i na lhůty pro zrušení smlouvy na dobu určitou

Většina smluv na dobu určitou nekončí uplynutím sjednané doby. Pokud se odběratel včas neozve svému dodavateli, smlouvy se automaticky prodlouží, někde na rok či víc, jinde opět na stejnou dobu trvání. Jestli nechcete s jedním prodejcem elektřiny zůstat na věčné časy a nikdy jinak, musíte svému dodavateli včas oznámit svůj záměr dále v dodávkách energie nepokračovat.

Podívejte se na výši sankcí u jednotlivých dodavatelů i lhůty, ve kterých musíte stihnout zrušit automatické prodlužování (neboli prolongaci) smlouvy na dobu určitou.

Poplatky za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou
dodavatel cena Výpovědní lhůta
Bohemia Energy Entity s.r.o. 6050 Kč 3 měsíce předem
innogy Energie, s.r.o. 400 Kč vč. DPH za každý neproběhlý měsíc 40 dní předem
Centropol Energy, a.s. 6000 Kč (pokud má zákazník více dodavatelů) produkt Partner ceník Styl nejpozději 3 měsíce předem, nejdříve 4 měsíce předem, produkt Kamarád ceník Bronz nejpozději 5 měsíců předem, nejdříve 6 měsíců předem
ČEZ Prodej, a.s. 140 až 150 Kč za každý měsíc do plánovaného konce smlouvy + jednorázově 4000 Kč 3 měsíce předem
Comfort Energy s.r.o. 6050 Kč 3 měsíce předem
X Energie, s.r.o. 6050 Kč 3 měsíce předem
Lama energy a.s. 5000 Kč (pokud má více dodavatelů) 3 měsíce předem
Europe Easy Energy a.s. nelze aplikovat pouze smlouvy na dobu neurčitou
EP Energy Trading, a.s. 5000 Kč (pokud má odběratel více dodavatelů) 3 měsíce dopředu
Amper Market, a.s. nelze aplikovat pouze smlouvy na dobu neurčitou
Vemex Energie a.s. 4500 Kč 3 měsíce předem
Armex Energy, a.s. 1000 Kč + 400 Kč za každý měsíc do plánovaného konce smlouvy 3 měsíce předem
eYello CZ, k.s. 30 % ze součtu záloh za období následující po předčasném ukončení smlouvy do sjednané doby trvání smlouvy 3 měsíce předem
Dobrá Energie s.r.o. předpokládaný roční odběr domácnosti v MWh krát 300 Kč 3 měsíce předem
Pražská plynárenská s.r.o. 3000 Kč 30 dní předem

Zdroj: Informace z obchodních podmínek a webů dodavatelů k 15. 8. 2017