Vše o elektřině

Pračky mají také svoji „olympiádu.“ Kdo získal zlato za úsporu energií?

Vítězství v kategorii Inovace pro udržitelnost si z prestižní soutěže Designer Kitchen & Bathroom Awards 2013 odnesla předem plněná pračka Electrolux EWF1408WDL. Usaina Bolta mezi pračkami poznáte podle toho, že spotřebuje o 20 % méně energie než jiné pračky z nejvíce úsporné třídy A +++. Své konkurenty předběhne se stejným přehledem jako zmíněný jamajský sprinter.

Pračky mají také svoji „olympiádu.“ Kdo získal zlato za úsporu energií?
Pračky mají také svoji „olympiádu.“ Kdo získal zlato za úsporu energií?

Energetická třída pračky

Při porovnání energetické náročnosti praček různých velikostí je rozhodující spotřeba energie nutná k vyprání 1 kg prádla z bavlny při teplotě 60°C. Z energetického štítku můžete také vyčíst informací o spotřebě vody nebo účinnosti praní i odstřeďování.

  

Spotřebiče do kuchyně a koupelny zápolí každoročně v dvou hlavních disciplínách, design a inovace. Mezinárodní porota uděluje v obou kategoriích několik ocenění. Zlatou medaili v kategorii Inovace pro udržitelnost v roce 2013 vyhrála inteligentní pračka EWF1408WDL od firmy Electrolux. Soutěž pořádá britský magazín Designer Kitchen & Bathroom od roku 2002.

S vhodným pracím programem si nemusíte lámat hlavu

Vnitřní senzory pračky totiž spočítají váhu vloženého prádla a podle ní určí optimální délku pracího cyklu i vhodné množství pracího prášku i vody, které bude potřeba. Chytrá funkce tak zamezí zbytečnému plýtvání. Spotřebitel tak šetří nejenom životní prostředí, ale také svoji peněženku. Maximální kapacita pračky je 10 kilogramů. Kromě výběru vhodného pracího programu si dokáže chytrá pračka zapamatovat nejčastěji používané typy praní nebo šetrně vyhladit pomačkané oblečení a odstranit zápachy tak, aby mohli majitelé spotřebiče nosit svoje oblíbené košile či kalhoty za pár minut poté, co pračka doprala.

Rekordman v energetických úsporách

Pračky řadíme podle energetické náročnosti do několika tříd A+++ až E, kdy písmeno E značí největšího žrouta energií. Na trhu dnes už najdete pouze výrobky třídy  A+,  A++ a  A+++. Zatímco modely třídy A+++ spotřebují o 22 % energie méně než pračky třídy A +, pračka od Electroluxu oceněná zlatou medailí by nejspíše potřebovala vytvořit novou energetickou třídu, protože je o dalších 20 % účinnější než pračky se štítkem A +++.