Vše o elektřině

Vzestup a pád atomového města snů: Projděte se s námi ulicemi opuštěné Pripjati

Atomové město snů, kde toužil bydlet každý, tak znali obyvatelé dnešní Ukrajiny Pripjať před rokem 1986, než jeho ulice pokryl radioaktivní prach z nedaleké černobylské elektrárny. Odhalte, proč dnešní symbol jaderné zkázy kdysi lákal mladé rodiny, aby se sem přestěhovaly, a vydejte se na průzkum nyní opuštěných paneláků, kde se zastavil čas. Vítejte v Pripjati, městě duchů.

Vzestup a pád atomového města snů: Projděte se s námi ulicemi opuštěné Pripjati
Vzestup a pád atomového města snů: Projděte se s námi ulicemi opuštěné Pripjati

Úvodní fotografie: zničený autodrom v Pripjati, Zdroj: Elektřina.cz

Město Pripjať se mělo stát technologickou výkladní skříní tehdejšího Sovětského svazu. Na pokyn z Moskvy ho začali budovat v roce 1970 společně s jadernou elektrárnou Černobyl. Pripjať vznikla tedy jako satelitní městečko pro pracovníky nové elektrárny vzdálené 2 kilometry. Někteří obyvatelé na ni měli skvělý výhled z balkonů svých bytů, což se jim nakonec stalo osudným.

Které země se dnes staly rájem pro jadernou energii? To mě zajímá!

Atomové město snů plné dětských kočárků

Do Pripjati lákaly nové obyvatele hlavně vyšší platy než ve zbytku země a příslib rychle dostat vlastní byt i auto. Rodiny jaderných techniků a inženýrů zde nemusely čekat v nekonečném pořadníku na jejich přidělení, ve svém bydlel do pár měsíců od přestěhování každý.

Mířili sem proto hlavně mladí. Před havárií zde žilo přes 47 tisíc lidí, z toho 17 tisíc představovaly děti do 18 let. Věkový průměr města dosahoval pouhých 26 let. Každý rok se navíc ve městě rodilo kolem 8 stovek novorozeňat, takže na dětských hřištích v Pripjati to žilo a mateřské školky i školy praskaly ve švech.

Shopaholici mířili do Pripjati za nákupy

V místních obchodech našli obyvatelé nejnovější výrobky a zboží, které jinde na Ukrajině mohli jen těžko sehnat. Proto sem jezdili nakupovat i prominentní členové komunistické strany až z Kyjeva, vzdáleného 110 km vzdušnou čarou a kolem 150 km po silnici.

supermarket v městě Pripjať

Zdejší supermarket působil v tehdejší době jako zjevení a na regálech se daly běžně najít třeba banány a jiné exotické ovoce. Obyvatelé Pripjati měli mít zkrátka vše, na co si vzpomněli, takže kromě moderních obchodů mohli zajít do 3 plaveckých bazénu, 2 sportovních stadionů a velkého kulturního domu s divadlem i kinem.

Zombíci i plánovaný výbuch na rozkaz z Moskvy. Odhalte nejšílenější teorie o Černobylu

počet hlasů: 14

Zábavní park se spoustou atrakcí už ale dokončit nestihli. Jeho ruské kolo nikdy žádného návštěvníka nesvezlo a dnes jeho zrezivělá konstrukce jen vrže při silném větru.

ruské kolo v zábavním parku města Pripjať

Slogan: „Atom je kamarád, ne nepřítel,“ se vymstil

Na širokých bulvárech nechal starosta města ve velkém vysazovat rudé růže. Přál si vypěstovat jeden keř růží na každého obyvatele Pripjati. Do osudového dne 26. dubna 1986 jich vysadili asi 33 tisíc.

prohlídka města Pripjať

Plakáty a zdi domů pokrývalo mnoho progačních sloganů a hesel oslavujících atomovou energii. Střechu jednoho domu stále zdobí nápis: „Ať se atom stane naším pomocníkem, ne protivníkem.“

Fotogalerie z Pripjati

Mezi nejvyšší budovy města stále patří hotel Polesí. Kdysi sem proudili hosté, v roce 1986 se na jeho terase usídlila vyšetřovací komise Černobylské havárie, která zahájila evakuaci obyvatel až po 36 hodinách od ničivých výbuchů 4. reaktoru elektrárny. Později tu bydleli tzv. likvidátoři (skupina lidí, kteří čistili zamořenou zónu od radiace).

hotel Polesí v městě Pripjať

Sbírka autíček v mateřské školce nechala rabující zloděje chladnými. Mnoho přístrojů z opuštěných domácností si z Pripjati nelegálně odnesli a prodali na černém trhu.

hračky v Pripjati

Prázdné budovy pohlcuje příroda.

Radnice chystanou výzdobu pro prvomájové oslavy roku 1986 nikdy nevytáhla.

Opuštěná škola

K slavnostnímu otevření zábavního parku 1. května 1986 už nedošlo. Místo toho volnou plochu používaly k přistávání helikoptéry, jež přepravovaly ke zničenému reaktoru pytle s pískem pro zmírnění unikající radiace a požáru.

Město duchů, trosky a divoká příroda: Dron zmapoval okolí současného Černobylu

počet hlasů: 8