Vše o elektřině

Účet za elektřinu vzroste. Zjistěte, jak vás zdražení zasáhne

Ceny za elektřinu pro domácnosti stoupají takřka u všech dodavatelů. Podle analytiků si někteří odběratelé připlatí navíc o tisíce až desetitisíce korun ročně. Největší dopad rostoucích nákladů se projeví u domácností, které elektřinou vytápí.

Účet za elektřinu vzroste. Zjistěte, jak vás zdražení zasáhne
Účet za elektřinu vzroste. Zjistěte, jak vás zdražení zasáhne

Dodavatelé odůvodňují strmý růst cen zvyšováním velkoobchodních cen. Elektřina se na burze momentálně obchoduje za přibližně třínásobné až čtyřnásobné ceny než v závěru roku 2020.

Kdy se zdražování elektřiny zastaví?

Jediným způsobem, jak se současnému zdražování elektřiny vyhnout, je mít z minulosti zafixovanou cenu elektřiny. Jakmile vám ale fixace skončí, musíte se připravit na cenový šok.

Nicméně odborníci předpokládají, že příští léto by se ceny elektřiny na burze mohly opět uklidnit. Nejspíš se už ale nevrátí na hodnoty, na které jsme byli dříve zvyklí – tj. kolem 40 eur/MWh. Kvůli rostoucímu tlaku na využití obnovitelných zdrojů a zdražování emisních povolenek se očekává, že velkoobchodní cena elektřiny se ustálí asi na 80 eur/MWh.

Srovnejte si ceny elektřiny a zjistěte, kolik můžete ušetřit

Jak vzniká cena elektřiny

Cenu elektřiny ovšem netvoří jen částka, za níž ji dodavatelé nakoupí na burze. K tomu připočítají ještě svoji marži a fixní poplatky za dodávky. Všechny tyto platby představují obchodní část ceny elektřiny, kterou platíte svému dodavateli. Obchodní cenu elektřiny tak můžete ovlivnit výběrem dodavatele.

Druhá část vašich účtů za elektřinu je regulovaná, určuje ji Energetický regulační úřad. Regulovanou cenu elektřiny tvoří především poplatky za distribuci, dále poplatek za činnost Operátora trhu, daň z elektřiny a podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Právě poplatek na obnovitelné zdroje se pro rok 2022 odpouští až do výše spotřeby 3 MWh ročně, což znamená maximálně částku 1 500 Kč za rok.

Ceny elektřiny 2022: Očekávejte masivní zdražení

Prominutí DPH na elektřinu

Kromě odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje se vláda rozhodla ulevit domácnostem s platbami energií formou prominutí DPH ve výši 21 %. Jedná se o mimořádné prominutí DPH ministryní financí pro listopad a prosinec 2021. Ve hře je nulová DPH na energie i pro příští rok, ale tuto výjimku by České republice musela schválit Evropská unie. „Očekávám, že této žádosti bude s ohledem na celoevropský rozsah problému vyhověno a ČR tak bude moci od 1. ledna navázat na tento dočasný pardon novelou zákona o DPH,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.

O kolik si připlatíte za elektřinu

Ani s úlevami od státu se ale zvýšení cen elektřiny nevyhnete. Podívejte se na příklady, o kolik vzrostou účty za elektřinu běžné domácnosti, která elektrickou energii používá pouze pro provoz spotřebičů a svícení. To znamená roční spotřebu cca 2,5 MWh a distribuční sazbu D02d.

Pro ukázkový výpočet jsme zvolili největšího českého dodavatele elektřiny ČEZ, který obsluhuje na 2,5 milionu odběrných míst. Ceníky produktů s fixací se měnily ještě v říjnu. Nejoblíbenější produkt u ČEZ – Elektřina na neurčito – se zdražuje od nového roku.

 

Vývoj cen elektřiny pro domácnosti u ČEZ

(sazba D02d, jistič 1×25 A)

 

Elektřina na neurčito

Elektřina na 2 roky v akci

 

Nový ceník od 31.12.2021

Starý ceník

Nový ceník od 8.10.2021

Starý ceník

vysoký tarif (Kč/MWh)

3.120

1.699

3.579

1.490

stálá platba (Kč/měsíc)

99

89

89

69

celkem obchodní cena/rok (spotřeba 2,5 MWh)

8.988 Kč

5.315,5 Kč

10.015,5 Kč

4.553 Kč

nárůst

 

+3.672,5 Kč

(+69 %)

 

+5.462,5 Kč

(+120 %)

Zdroj: Ceníky dodavatele ČEZ a vlastní výpočty, jedná se pouze o obchodní část ceny, do celkové ceny elektřiny se ještě připočítává regulovaná část ceny a daně

Má-li domácnost uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou bez fixace, připlatí si od nového roku přes 3,5 tisíce korun. Ještě výrazněji u ČEZ zdražily produkty s fixací. Pokud by se nový zákazník rozhodl pro fixaci na 2 roky právě teď, zaplatí ročně o 5,5 tisíce korun více, než kdyby stihl smlouvu uzavřít před 8. říjnem. Pro stávající zákazníky, kterým fixace končí, nabízí ČEZ neveřejné ceny.

Silová elektřina 2021 a 2022: Domácnosti si prudce připlatí