Vše o elektřině

V roce 2050 pokryje třetinu spotřeby elektřiny v Česku šetrná energetika

Polovina spotřebované energie v ČR dodnes pochází z uhlí. Spalování fosilních paliv má na svědomí globální oteplování a měnící se klima. Vědci se shodli, že je třeba snížit emise oxidu uhličitého do roku 2030 o 45 % a v roce 2050 se dostat na nulu. Jediná cesta, jak toho dosáhnout, je urychlený přechod na obnovitelné zdroje energie.

V roce 2050 pokryje třetinu spotřeby elektřiny v Česku šetrná energetika
V roce 2050 pokryje třetinu spotřeby elektřiny v Česku šetrná energetika

Průvodce domácí elektřinou

Tento proces se neobejde bez zásadního zapojení domácností měst, obcí a komunitních celků. Za tímto účelem vznikl Průvodce pro lidi, firmy a města, kteří se mají stát samovýrobci energie. Je zdarma ze stažení na stránce www.domacielektrina.cz. Průvodce vytvořili experti z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Solár na střeše

Samovýrobcem snadno a rychle

Průvodce detailně popisuje, jak se stát v českých podmínkách samovýrobcem energie. Zaměřuje se především na výrobu elektřiny ze slunce. Přehledně ukazuje, jak instalovat vlastní zdroje energie, co všechno je pro to třeba učinit a jaké jsou možnosti dotací a financování.

Solární panely ve městě

Průvodce je rozdělen do tří hlavních kapitol – rodinné a bytové domy, firmy, města a obce. Každá kapitola detailně popisuje možnosti samovýroby pro danou skupinu. Průvodce reaguje i na aktuální vývoj legislativy. Nové evropské zákony by měly výrazně usnadnit samovýrobu energie právě pro malé a střední zdroje.