Domácnost

Úchvatné robotické květy zabodovaly na Dutch Design Week 2018. Neviděli jste je už někde?

Nepřehlédnutelná instalace nizozemského designérského studia Drift vzbudila velký divácký ohlas na letošním Dutch Design Week. Že jste je už někde viděli? Je to možné. Novinku známé přehlídky totiž mohli jako první spatřit návštěvníci pražského Centra Chodov, odkud se robotické květiny přesunuly do země tulipánů, kde budou k vidění až do jara příštího roku.

Úchvatné robotické květy zabodovaly na Dutch Design Week 2018. Neviděli jste je už někde?
Úchvatné robotické květy zabodovaly na Dutch Design Week 2018. Neviděli jste je už někde?

Zdroj: studiodrift.com

Soubor osmnácti robotických květin nazvaný Meadow (Louka) poukazuje na nepřetržitou dynamiku života, která se přímo odráží v přírodních cyklech. Den, noc, léto, zima, příroda prochází stálou proměnou. Uměle vyrobené předměty jsou relativně statické, ale všechno přirozené, včetně lidí, se neustále přizpůsobuje a adaptuje na své okolí. Co kdyby ale i neživý objekt reagoval na změny kolem sebe? Kinetická instalace Meadow na tuto otázku odpovídá.

Díky senzoru květiny reagují na blízkost lidí

Meadow je obrácená krajina, umělá příroda, kterou pohání ke změně nikoli slunce, ale přítomnost člověka. Senzory rychle rozpoznají přicházející diváky a celé dílo se dá do pohybu. Květy se rozvíjí postupně a jsou pro větší efekt také barevně prosvětlené. Vypadaly by úžasně i v interiéru jako lustr nebo doplňkové osvětlení. Po skončení přehlídky je celé dílo dále k vidění až do příštího jara ve známé galerii hotelu Kazerne v Eindhovenu.

Křehká budoucnost z pampelišek

Studio Drift během jedenácti let své existence představilo celou řadu úspěšných uměleckých instalací, ve kterých si většinou pohrávají nejen se světlem, ale především se spojením přírody a techniky. Velmi intenzivně v tomto smyslu zapůsobila třeba kompozice Fragile Future (Křehká budoucnost), kde se o potřebný kontrast postarala chladná kovová konstrukce ve spojení s LED diodami obklopenými skutečným pampeliškovým chmýřím.