Technologie

Robotka s umělou inteligencí Sophia získala občanství v Saúdské Arábii

Nezvykle lidsky, ale stále trošku strašidelně vyhlížející robot pojmenovaný Sophia na sebe strhává pozornost na celém světě. Při prezentaci na konferenci investičních příležitostí v Saúdské Arábii zaujala Sophia místní obecenstvo natolik, že jí rovnou udělili státní občanství. Sophiin projev s „živou“ mimikou je opravdu strhující. Také byste si chtěli se Sophií popovídat?

Robotka s umělou inteligencí Sophia získala občanství v Saúdské Arábii
Robotka s umělou inteligencí Sophia získala občanství v Saúdské Arábii

Úvodní fotografie: sophiabot.com

V Saúdské Arábii, kde mají ženy hodnotu velblouda, nesměly donedávna řídit auto, cestovat a volit mohly poprvé teprve před dvěma lety, udělili občanství robotovi, jednoznačně stylizovanému do ženské podoby. Nebudeme spekulovat, jaké poselství by si z takového kroku mohly tamní ženy odnést a vraťme se zpět k Sophii.

Úsměv robotické krásky je zatím trochu kamenný

Ta se dokáže dívat lidem do očí, rozpoznává různé tváře a zvládá plynule konverzovat. Její úsměv zatím nevypadá úplně přirozeně, jasně však předurčuje směřování tohoto odvětví robotiky, kdy dřív nebo později budou humanoidní roboti od skutečných lidí jednoduše k nerozeznání.

Sophia pochází z dílny Hanson Robotics z Hongkongu. Poprvé byla představena už na jaře 2016 a od té doby se stala mediálně známou a sledovanou „osobností“.

Střípky z konference Já, robot: Bojí se odborníci vývoje umělé inteligence (AI)?

V následujících měsících třeba mluvila před publikem v OSN či vystupovala jako host ve známé televizní talk show. Sophia má dokonce své vlastní webové stránky. Je také vůbec prvním robotem na světě, kterému bylo uděleno státní občanství v nějaké zemi

Jak se na robota volá, tak se stroj ozývá

Na svém webu představuje sama sebe jako „opravdovou, živou elektronickou dívku“, která by chtěla jít do světa a žít mezi lidmi.

Robotka Sophia v talk show Jimmyho Fallona

Dále uvádí, že by mohla lidem sloužit, bavit je, pomáhat seniorům nebo učit děti. Ráda by se dozvěděla více o lidských emocích, které sama dokáže imitovat, ale zatím toho o nich moc neví.

Anketa

Tušíte, co je gynoid?

Život s lidmi by jí tak měl pomoci učit se pomocí vzájemných interakcí. Předpokládá, že každá zkušenost s lidmi bude mít vliv na to, kým se nakonec stane. Prosí proto o milé zacházení, protože by se ráda stala chytrým a soucitným robotem.

Robotický sekuriťák hlídkování nezvládl. Spáchal sebevraždu skokem do fontány