Elektromobilita

Vůz budoucnosti od Rolls Royce: Futuristický model Vision Next 100 budí emoce

Automobilky se v poslední době předhánějí v tom, která z nich představí odvážnější a futurističtější model vozidla budoucnosti. A tak postupně odhalují nástupce současných aut s ohromujícími parametry i neotřelým designem. V minulých dnech se k nim připojila i věhlasná britská společnost Rolls Royce, která proslula výrobou luxusních vozidel. Jak se vám její vize pro přepravu budoucnosti líbí?

Vůz budoucnosti od Rolls Royce: Futuristický model Vision Next 100 budí emoce 4 fotky v galerii
Vůz budoucnosti od Rolls Royce: Futuristický model Vision Next 100 budí emoce

Zdroj úvodní fotografie: Rolls-roycemotorcars.com

Automobilová přeprava zažívá v posledních letech revoluci. Zdá se, že klasická auta v budoucnosti převálcují elektromobily či nejrůznější hybridní a autonomní vozidla. Tradiční automobilky proto na vlně tohoto trendu představují své vize pro budoucnost osobní dopravy, jimiž se snaží zaujmout potenciální zákazníky. A tak futuristická vozítka opouštějí oblast sci-fi filmů a postupně se stávají realitou.

Podle studie bude v roce 2030 každé páté nové auto v ČR jezdit na elektřinu

Rolls Royce svou vizí pro budoucnost zaskočil tradicionalisty

V minulých dnech představila v Londýně britská společnost Rolls Royce, která je od roku 2000 součástí německého koncernu BMW, koncept vozidla budoucnosti, který mnoha automobilovým fanouškům vyrazil dech. Design modelu, který nese označení Vision Next 100, je totiž na poměry tradičního výrobce těch nejluxusnějších vozidel, jimiž se vozí třeba i členové britské královské rodiny, velice odvážný.

Usilovali jsme o to, aby Rolls Royce Vision Next 100 nespočíval v minulosti. Chtěli jsme být co nejinovativnější a zároveň překonat designovou historii značky.

- Giles Taylor, šéfdesignér společnosti Rolls Royce

Výsledek práce designérů a konstruktérů dosavadní design značky skutečně překonal. Otázkou ale je, zda v pozitivním, či negativním smyslu. Někteří motorističtí novináři totiž konstatovali, že futuristický Vision Next 100 je v lepším případě „směšný“ a v horším  zkrátka „ošklivý“.

Česko spoléhá na Škodovku, ale běžné vozy vystřídají auta bez řidičů. Co uděláme pak?

Model sice zachovává některé znaky charakteristické pro značku Rolls Royce, jakou je například mohutná přední maska s ikonickou soškou Spirit of Ecstasy, která je protentokrát vyvedena v křišťálu, v mnoha ohledech však tradiční design zcela opouští ve jménu odvážných inovací

Luxus jen pro dvě osoby

Vision Next 100 měří úctyhodných 5,9 metru a jeho dveře nahrazuje střecha, která se při nastupování a vystupování vyklopí nahoru. Navzdory velkorysým rozměrům je model určen pouze pro dvě osoby, které nesedí na klasických sedadlech, nýbrž na luxusní pohovce v zadní části interiéru.

Vůz navíc při vystupování promítne na zem pruh červeného světla, které má imitovat červený koberec pro vyvolené. Automobilka Rolls Royce tím potvrzuje, že nikdy nevyráběla vozy pro běžné smrtelníky. 

Protože se počítá s tím, že řízení vozu obstará chytrý autopilot, chybí uvnitř vozu sedadlo pro šoféra i dříve obligátní volant. Vision Next 100 budou pohánět dva elektromotory o celkovém výkonu 500 kW. Ty by díky svému tichému provozu měly přispět k maximálně komfortnímu zážitku z jízdy, který umocní i nebývale velký vnitřní prostor.

Kvalitní zpracování je pro značku základ

Společnost Rolls Royce si vždy zakládala na precizním a často i ručním zpracování interiéru i exteriéru svých vozidel. V tomto ohledu není ani Vision Next 100 výjimkou. 

Čalounění pohovky pro cestující je vyrobeno z prvotřídního hedvábí a vnitřní obložení je dřevěné. Interiér vozidla pak doplňují stylové hodiny, které jsou ve jménu tradice analogové, byť by mnozí ve futuristickém voze očekávali digitální variantu.

Odvážný model cestujícím nabídne velkorysí vnitřní prostor.

O pohodlí cestujících se prostřednictvím obrazovky postará „virtuální asistent“, který částečně zastupuje řidiče. Inteligentní systém bude jednak prostřednictvím hlasových pokynů naslouchat přáním posádky, ale dokáže také doporučit zajímavou trasu nebo vyhledat tu nejlepší restauraci v okolí.