Vše o elektřině

Vitásková vyrazí mezi občany, bude s nimi konzultovat novou podobu tarifní struktury

Plán Energetického regulačního Úřadu (ERÚ) na zavedení nové tarifní struktury se prozatím odkládá. Veřejnost návrh nekompromisně „odstřelila“, a proto šéfka ERÚ Alena Vitásková oznámila, že nové tarify na nějaký čas poputují „k ledu“, Předložený návrh zatím čeká přepracování. Aby se seznámila s konkrétními výhradami občanů, rozhodla se Vitásková uspořádat roadshow po českých městech.

Vitásková vyrazí mezi občany, bude s nimi konzultovat novou podobu tarifní struktury
Vitásková vyrazí mezi občany, bude s nimi konzultovat novou podobu tarifní struktury

Zdroj fotografie: reprofoto DVTV

Návrh nového systému pro stanovování plateb za regulovanou složku elektřiny u veřejnosti propadl. Lidem nejvíce vadilo, že by se do jejich účtů měla významnou měrou promítnout kapacita hlavního jističe namísto reálné spotřeby.

Kritika ze strany naštvaných občanů, ekologů i premiéra

Postup, s nímž úřad přišel, by jednak znamenal zdražení elektřiny pro část domácností, ale proti návrhu se vyslovily také ekologické organizace v čele s Hnutím DUHA. Ekologové ERÚ kromě jiného vyčítali, že vlivem nového systému plateb, který by méně zohledňoval skutečnou spotřebu, lidé přijdou o motivaci šetřit energiemi.

Představená podoba tarifů by také poškodila domácnosti, jejichž spotřeba sice není enormní, ale mají zbytečně naddimenzovaný jistič. Podle kritiků by na návrh podobně doplatili také v české společnosti hojně zastoupení chataři a chalupáři, ale také osaměle žijící důchodci.

Své výhrady k novému tarifnímu systému vyslovili také někteří představitelé české politické scény včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Ten Vitáskové a jejímu expertnímu týmu vyčetl, že by si za energii připlatilo až 38 % domácností a 91 % podnikatelů s malou spotřebou elektřiny.

Přestože nová tarifní struktura nebude od příštího roku zavedena, chci se seznámit s názory občanů a chci jim také vše vysvětlit. Vyjedeme do všech regionů. Na našem webu je zveřejněn seznam míst a termínů našich výjezdních akcí, který se bude neustále aktualizovat. Se spotřebiteli se chceme veřejně bavit o nových tarifech, jejich změnách a úpravách. Zároveň bychom veřejnosti rádi přiblížili principy ochrany spotřebitele v energetice, protože lidé mají často málo informací o tom, jaká jsou jejich práva, tedy jak by se mohli a měli bránit různým nekalým praktikám obchodníků.

- Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu

Vitásková: Nové tarify od příštího roku nebudou, návrh přepracujeme

S ohledem na odmítavou reakci spotřebitelů i kritiku ze strany některých odborníků Vitásková na počátku týdne oznámila, že nová tarifní struktura v navrhované podobě spuštěna nebude. Zároveň dodala, že stávající systém plateb už funguje přes 15 let, a proto je změna do budoucna nevyhnutelná, neboť energetický trh v posledních letech prošel několika výraznými proměnami. Změny lze ale nejdříve očekávat až v roce 2017 či později. 

Odmítnutá podoba tarifní struktury se tedy stane základem pro přepracovanou verzi, na níž bude úřad nyní pracovat. Vitásková připustila, že upravená podoba nových tarifů pro účtování elektřiny by mohla kapacitu jističe zohledňovat do menší míry, než bylo plánováno.

ERÚ zve na debaty ve větších městech

Vitásková zároveň oznámila, že v rámci konzultačního procesu ke změně tarifní struktury budou zástupci ERÚ diskutovat s občany po celé České republice. Prvních osm setkání se uskuteční již v březnu v následujících okresních a krajských městech:

Úřad eviduje tisíce převážně naštvaných reakcí

ERÚ v tiskové zprávě zároveň zveřejnil přehled reakcí a výtek občanů, kteří se rozhodli k novým tarifům vyjádřit. Úřad jich do 2. března zaznamenal celkem 14 800, z nichž cca 6 400 tvořily unifikované podněty od Hnutí DUHA.

Z reakcí plyne jednoznačný nesouhlas veřejnosti s návrhem nové tarifní struktury. Pokud jde o tón reakcí, pak 79,7 % tvořily negativní ohlasy a 19,3 % neutrálně vyznávající ohlasy. Pouhé jedno procento pak představovaly reakce pozitivní.

Graf níže znázorňuje obecná vyznění podnětů a jejich procentuální poměr. I zde je zřejmé, jak silně a negativně návrh zarezonoval českou společností.

Bouřlivá reakce veřejnosti na návrh nové tarifní struktury.