Technologie

Solární bikiny i náhrobní kámen: Podívejte se na šílené vynálezy na sluneční pohon

Kdo netřídí odpad a nemá doma aspoň jednu věc, která čerpá energii ze slunce, může se jít v dnešní době zahrabat. Všichni chtějí být „eko a cool“. Solární energie je zrovna v kurzu a vynálezci amatéři i podnikaví obchodníci se snaží chytit příležitost za pačesy. Proto si dnes přes internet můžete objednat za pár stovek třeba kšiltovku se solárními panely, které pohánějí malý větrák v kšiltu.

Solární bikiny i náhrobní kámen: Podívejte se na šílené vynálezy na sluneční pohon
Solární bikiny i náhrobní kámen: Podívejte se na šílené vynálezy na sluneční pohon

Foto: Sol Cinema

Nikola Tesla zemřel v roce 1943 v zapomnění a bez peněz. Stejně jako mnoho dalších inovátorů mezi vědci a umělci zkrátka předběhl svou dobu. Podobně se můžete dívat i přehlídku následujících výtvorů. Buď vidíte nápady, na které lidstvo ještě není připraveno, anebo hitparádu ptákovin.

1) Solární minikino na kolečkách

Pokud vám opravdu jde o čisté životní prostředí, do multikina, které na svůj provoz vyplýtvá mraky energie, už ani nepáchnete. Filmové trháky přece můžete sledovat v ekologickém minikině, kam se vtěsná maximálně 8 diváků. Elektřinu na promítání snímků i pro stroj na popcorn totiž dodávají solární panely.

Prapodivné kino vzniklo úpravou pojízdného přívěsu. Zvědavci ho mohou vyzkoušet na různých festivalech v Anglii.

2) Elektronický hrobeček na solární energii

Trápíte se úvahami nad vlastní smrtelností? Originální vynález E-Tomb zažene vaše chmury. Na sociální sítě se totiž dostanete i ze záhrobí.

Do datového zařízení v náhrobním kameni mohou truchlící nahrát všechny záznamy o zesnulém z online světa včetně stop, které mrtvý zanechal na sociálních sítích. 

Kdo navštíví solární hrob, může si nahrát informace o nebožtíkovi přes bluetooth do svého mobilu. Pokud se nápad uchytí, procházka po hřbitově vás už nudit nebude. Samozřejmě datové centrum udržuje při životě elektřina získaná ze slunečních paprsků.

3) Konečně pořádná kšiltovka pro parné letní dny

Obyčejná čepice vás ochrání před ostrými slunečními paprsky. Super kšiltovka se solárními panely a větrákem v letních vedrech vykouzlí i příjemný vánek.

Těžko říct, proč tento úžasný vynález už nevyvážíme spolu s potravinovou pomocí do Afriky.

4) Solární bikiny měly původně chladit pivo

Brooklynský designér Andrew Schneider představil svou limitovanou kolekci plavek před letní sezónou v roce 2011.

Vnější povrch bikin tvoří tenké ohebné solární články, které jsou přišity k látce vodivým vláknem. Zatímco se kráska v bikinách na pláži opaluje, může mít přes USB konektor připojený třeba MP3 přehrávač nebo chytrý telefon. 

Foto: ecoterre.com

Solární bikiny mají podobný výkon jako USB port u notebooku. Můžete sice skočit do moře nebo do bazénu, jenže hi-tech plavky fungují jako nabíječka, jen pokud zůstanou dokonale suché. Válení na plážové dece se proto může trochu protáhnout. Ale kdo by se neobětoval pro čistou energii? 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Původně autor solárních bikin plánoval vyrobit plavky, které ochladí pivo v plechovce, ale solární články nedokázaly vyždímat dostatek energie.