Technologie

Živý „Tony Stark“ ukázal světu novou kosmickou loď Starship. Poletí ke hvězdám za 6 měsíců

Iron Mana v sálech kin už jen tak nepotkáme. Proto potěší, že jeho živá verze, Elon Musk, zase připravil něco, díky čemu budeme každé ráno vstávat nadšení z postele. Aspoň v to tedy šéf SpaceX doufal, když veřejnosti nedávno představil svou vizi vesmírných výprav v nejvýkonnější vesmírné lodi historie. Plavidlo Starship se má vydat k oběžné dráze už za půl roku. Co dalšího o lodi Musk prozradil?

Živý „Tony Stark“ ukázal světu novou kosmickou loď Starship. Poletí ke hvězdám za 6 měsíců
Živý „Tony Stark“ ukázal světu novou kosmickou loď Starship. Poletí ke hvězdám za 6 měsíců

Úvodní fotografie: 1. prototyp kosmické lodi Starship sestavený v Boca Chica v Texasu. Zdroj: Twitter Elona Muska

V historii výprav do vesmíru přibyl 28. září 2008 důležitý milník. Tehdy poprvé vyletěla ke hvězdám raketa Falcon 1 společnosti SpaceX, první raketa financovaná ze soukromých zdrojů. Šlo už o čtvrtý pokus. Kdyby stejně jako tři předešlé skončil neúspěchem, firma by pravděpodobně zbankrotovala a nikdy by nevyvinula znovu použitelné vesmírné rakety.

Vrtá vám hlavou, co má společného Elon Musk s Tonym Starkem, který předvádí hrdinské kousky jako Iron Man? Chci vědět víc!

Starship zamíří už brzy ke hvězdám

Na 11. výročí tohoto okamžiku se rozhodl Elon Musk seznámit veřejnost s novinkami kolem vývoje největší kosmické lodi v historii. Nadšenému publiku u základny SpaceX poblíž města Boca Chica ve státě Texas ukázal první prototyp lodi Starship, dříve označované BFR. Do 6 měsíců by měla 4. či 5. verze prototypu letět k oběžné dráze a později má lidstvo vzít na Měsíc i na Mars.

Starship vylétá ze základny na Měsíci

Na Zemi máme spoustou důlěžitých problémů, pro které se musíme snažit najít řešení. Ale také potřebujeme věci, díky kterým jsme strašně rádi za to, že jsme naživu, kvůli kterým budeme s nadšením každé ráno vstávat z postele. Potřebujeme důvod proč věřit, že naše budoucnost bude skvělá. A vesmírné výpravy patří přesně k takovým věcem.

- Elon Musk, šéf SpaceX a vizionář, který sní o vybudování města na Marsu

Vesmírná loď Starship v kostce

raketa Super Heavy

SpaceX infografika: Podívejte se, co umí rakety Falcon 9, Falcon Heavy i kosmická loď Dragon

Srovnání velikosti vesmírných lodí a raket SpaceX

Stihnutí termínů podle Elonova času závisí na výrobě motorů Raptor

Mnoho expertů považuje Muskův plán na první let Starship k orbitě do 6 měsíců za šibeniční termín. Pro stanovení velmi ambiciózních časových cílů, ať už v Tesle nebo ve SpaceX, se vžilo označení Elon time neboli Elonův čas.

Musk už se stal známý tím, že rád šokuje veřejnost výroky, jak rychle mají jeho firmy něco vyrobit nebo dodat na trh. Například fanoušci Tesly s napětím čekají na listopad, jestli automobilka konečně odhalí slibovaný elektrický pick-up, nebo opět posune avizovaný termín.

Starship vylétá z Marsu

Dodržení Elonova času u Starship závisí na zvládnutí zběsilého tempa při výrobě motorů Raptor. Zatím totiž SpaceX pracuje teprve na 12. motoru. Jedna loď Starship má 6 motorů a pro jednu obří raketu Super Heavy se počítá až se 37 motory.

Testovací zážeh motorů Raptor

Začátkem roku 2020 by měli inženýři v SpaceX vyrábět 1 Raptor denně, aby provedli všechny naplánované testovací lety a vyrobili ohlášený počet prototypů. Nyní jim výroba jednoho motoru trvá 8 až 10 dní.

Naštvaná NASA

Možná jste postřehli, že SpaceX pro americký vesmírný úřad NASA pracuje na vývoji jiné vesmírné lodi. SpaceX slíbil, že v plavidle Dragon Crew vynese astronauty NASA na oběžnou dráhu, ale zatím tento projekt jen nabírá zpoždění

Anketa

Co poslal Elon Musk na výlet do vesmíru v raketě Falcon Heavy, při jejím prvním startu?

Ředitel NASA Jim Bridenstine si proto na Twitteru stěžoval, že by byl rád, kdyby pracovníci SpaceX projevili stejný entusiasmus jako pro vývoj Starship také v případě projektů, které financují američtí daňoví poplatníci, čímž měl na mysli právě spolupráci NASA a SpaceX.

Elon Musk vrátil úder během prezentace novinek ke Starship, když prohlásil, že na vývoji této kosmické lodi pracuje pouze 5 % zaměstnanců SpaceX.

Kosmická loď Dragon od firmy SpaceX vozí do vesmíru myši i zmrzlinu

Je to ta nejinspirativnější věc, jakou jsem kdy spatřil.

- Elon Musk o kosmické lodi Starship, muž, který si přeje zemřít na Marsu, ale nikoli během přistávání

Celá prezentace Starship trvala necelou hodinu a půl. Podívat se na ni můžete na Youtube zde. Prvních 40 minut Elon Musk popisuje loď, která má lidstvu umožnit, aby se stalo víceplanetárním druhem. Po krátké pauze Musk odpovídá na dotazy z publika (od 50. minuty videa). Lze shlédnout i kratší verze Muskovy prezentace.

Zkrácená 8minutová verze představení kosmické lodi Starship