Elektromobilita

Závody elektrických pick-upů: Dodá ho na trh jako první Tesla, Ford, či někdo úplně jiný?

Kyberpunkový pick-up od Tesly slibuje Elon Musk odhalit už hodně dlouho. Vypadá to, že se konečně dočkáme letos v listopadu. Jenže než se spustí jeho sériová výroba, potrvá to nejméně několik měsíců, ale pravděpodobněji spíš pár let. Které automobilky šlapou Tesle na paty v závodě o první elektrický pick-up truck na trhu?

Závody elektrických pick-upů: Dodá ho na trh jako první Tesla, Ford, či někdo úplně jiný?
Závody elektrických pick-upů: Dodá ho na trh jako první Tesla, Ford, či někdo úplně jiný?

Úvodní obrázek: Elektrický pick-up RT1 od firmy Rivian. Zdroj: Rivian

Neodbytná myšlenka postavit elektrický pick-up se uhnízdila v hlavě Elona Muska už v roce 2012. Jenže datum očekávaného odhalení prototypu se neustále oddaluje. Z letošního léta se přesunulo na září až říjen a nyní šéf Tesly skrze svůj twitterový profil mluví spíš o listopadu.

Královna nefunkčních robotů rozřezala vlastní Teslu, aby vyrobila nový elektrický pick-up

První „ochutnávkové“ foto vysněného elektrického pick-upu sice Musk už dříve ukázal fanouškům na twitteru, ale samotný obrázek moc neprozradil. Máme se prý těšit na design „kyberpunkového auta, které by nijak nevyčnívalo mezi futuristickými vozy sci-fi filmu Blade Runner.“

elektrický pick-up od automobilky Tesla

Foto: Twitter Elona Muska

Dále Musk slibuje, že funkcionalitou pick-up od Tesly překoná nejprodávanější americký pick-up F-150 od značky Ford a ve výkonnosti se vyrovná sportovnímu bouráku Porsche 911 Carrera. Automobilka Ford ale nezahálí a připravuje vlastní elektrickou verzi populární F-150.

Elektrický Ford F-150 se dostane na trh v r. 2021

Přiznivci automobilky Ford nemusí jitřit svou představivost počítačovými vizualizacemi slibovaného elektrického pick-upu jako v případě Tesly. Ford totiž nedávno ukázal svůj prototyp přímo v akci. Jedna elektrická F-150 v propagačním videu firmy dokázala utáhnout vagóny nákladního vlaku plně naloženého 42 vozy stejného modelu na benzín. Celý náklad vážil 567 tun a elektromobil s ním neměl nejmenší problém.

Darren Palmer, hlava týmu Edison, jak se oddělení pro vývoj elektrických vozů ve Fordu jmenuje, v rozhovoru pro magazín Autocar potvrdil, že sériová výroba elektrického pick-upu by se měla rozjet před rokem 2022.

Američané moc elektromobilům nevěří

Zlatým dolem pro segment pick-upů zůstávají především Spojené státy americké, proto tady možná automobilka zapracuje na rozšiřování povědomí o přednostech elektrických vozů. Před pár dny Ford zveřejnil výsledky vlastní studie, podle které se 42 % Američanů domnívá, že elektromobily potřebují ke svému provozu benzín.

Věděli jste, že zakladatel automobilky, Henry Ford, posílal každý rok dárek k narozeninám A. Hitlerovi? Chci vědět víc!

Také z ní vyplynulo, že dvě třetiny Američanů i Evropanů pochybují, že by elektrické vozy mohly stejně dobře táhnout těžký náklad jako klasická auta se spalovacím motorem. Video z loňského roku, kde Tesla X za sebou na laně vleče Boeing 747, se asi nestalo dostatečně virálním, aby tento mýtus vymýtilo.

Rivian, elektrický pick-up pro dobrodruhy

Bitva o uvedení prvního elektrického pick-up trucku na trh ale není jen duelem mezi Teslou a Fordem. Mezi žhavé kandidáty na vítěze celého závodu patří také automobilový startup Rivian z Michiganu. Sériová výroba jejich modelu R1T se rozběhne už příští rok.

elektrický pick-up RT1 od automobilky Rivian

Nicméně jejich pick-up s dojezdem až 644 km při variantě s baterií o kapacitě 180 kWh stojí lehce v pozadí zájmu široké veřejnosti, protože necílí na klasického Američana, který potřebuje na korbě auta převézt pracovní nástroje nebo nákupy. Rivian stylizuje R1T jako dokonalý elektromobil pro dlouhý road trip někde daleko od civilizace. Volitelná výbava tohoto pick-upu zahrnuje vysouvací kempingovou kuchyňku, kde najdete vařič, kuchyňské náčiní i dřez.

Jaké problémy i radosti potkávají české řidiče elektromobilů? Mrkněte do 7dílného seriálu, kde jste zpovídali 10 českých majitelů elektrických vozů. To mě zajímá!

Zdroje: ElectrekInsideEVsTeslarati