Technologie

Génius, nebo blázen? Možná obojí, Elon Musk je ale především vizionář a úspěšný podnikatel

Elon Musk patří k současným společenským celebritám srovnatelným s filmovými hvězdami. Jeho životopis připomíná divokou jízdu. Je neuvěřitelné, kolik svých zdánlivě bláznivých nápadů dokázal úspěšně zrealizovat a ještě na nich pohádkově zbohatnout. PayPal, Tesla, SpaceX, za tím vším stojí Elon Musk, jeden z nejbohatších lidí světa, posedlý workholik, vynálezce a nadšený vizionář.

Génius, nebo blázen? Možná obojí, Elon Musk je ale především vizionář a úspěšný podnikatel
Génius, nebo blázen? Možná obojí, Elon Musk je ale především vizionář a úspěšný podnikatel

Autor úvodní fotografie: JD Lasica z Pleasanton, CA, US (Elon Musk) [CC BY 2.0 ], via Wikimedia Commons

Elon Musk si dokonce v pár filmech zahrál sám sebe. Je neustále pod drobnohledem novinářů, vystupuje v různých televizních pořadech a miliony fanoušků na sociálních sítích pozorně sledují každé jeho slovo.

Elon Musk prodává plamenomety a žertuje o krachu Tesly. S čím dalším nedávno překvapil?

Nešetří jej ani kritika. Někomu vadí, že se kvůli práci málo stará o svých 5 dětí, jiní by jej pro jeho svérázné vystupování a ambiciózní plány nejraději odvolali z čela společností, které vede. Velkou roli však hraje také závist, málokomu se povede splnit si tak odvážné sny. Navíc Elon Musk začínal úplně od nuly.

Životopis Elona Muska: O vesmír a vědu se zajímal už od dětství

Elon Musk se narodil 28. června 1971 v Jihoafrické republice, matka pocházela z Kanady, otec byl Jihoafričan. Už od dětství byl jiný než ostatní děti, díky čemuž se ve škole stal oblíbeným terčem šikany.

Když mu bylo deset let, rodiče se rozvedli a Elon s mladším bratrem zůstali s násilnickým otcem. Období dospívání tak trávil ponořený do vědy a světa počítačů. Poprvé na sebe upozornil návrhem počítačové hry, za který dostal od počítačového magazínu i finanční odměnu. V sedmnácti letech odešel úplně bez peněz do Kanady, kde se živil vším možným. Dokážete si představit, že se dnes slavný miliardář živil uklízením v kotelně?

Elon Musk na tiskové konferenci SpaceX

Později začal studovat na univerzitě, nejprve obchod a později také fyziku. Společně se svým bratrem založili softwarovou společnost Zip2, kterou v roce 1999 prodali s obrovským ziskem. Ještě tentýž rok pak spoluzakládal společnost X.com, předchůdce dnešního PayPalu, jejíž pozdější prodej přinesl na Muskovo konto další tučnou sumu.

Musk založil SpaceX, aby zlevnil lety do vesmíru

Peníze z předchozího podnikání Elon Musk použil na založení společnosti SpaceX v roce 2002. Cílem firmy je snaha o snižování nákladů na vesmírné cestování. Elon Musk už sní o kolonizaci Marsu.

Elon Musk děkuje zaměstnancům SpaceX

Z dílny SpaceX pochází raketové nosiče Falcon 1 a 9, nosná raketa Falcon Heavy i kosmická loď Dragon, na jejíž druhé generaci se stále pracuje a v roce 2019 by měla odstartovat i s posádkou.

Se SpaceX ke hvězdám a na Mars: 7 zajímavostí o vesmírných plánech Elona Muska

SpaceX, která často spolupracuje s NASA, posbírala již mnoho úspěchů a řadu prvenství (např. první soukromá firma, která úspěšně vyslala kosmickou loď k Mezinárodní vesmírné stanici). Ačkoli se Muskově vesmírnému projektu nevyhýbají ani různá selhání, výbuchy a technické kolapsy zařízení, společnost se stále snaží zvyšovat počet startů a snižovat náklady díky opakovanému používání některých částí a technických komponentů svých raket.

Anketa

Co poslal Elon Musk na výlet do vesmíru v raketě Falcon Heavy, při jejím prvním startu?

Hyperloop: Na začátku sci-fi, brzy běžná realita

Elon Musk se netají tím, že nechce vědecký a technologický rozvoj zbytečně blokovat patenty. S ostatními se klidně podělí o své myšlenky i technologie. Podobně to bylo s nápadem na hyperloop, vysokorychlostní transportní systém. 

Tesla v tunelu vykopaném Boring Company

Přepravní kapsle by se potrubím mohla teoreticky prohánět rychlostí až 1300 km/h. Elon Musk představil tuto myšlenku světu, ale sám se vývoji zařízení původně věnovat nechtěl. Po pár letech ale změnil názor a začal s budováním vlastního hyperloopu.

Co vyrábí Tesla? Nejen elektroauta, ale i baterie a solární tašky

Přestože dnes se zdá, že automobilka Tesla by bez Elona Muska nemohla existovat, excentrický podnikatel se do jejího čela dostal až v roce 2008. Dokonce ji ani nezakládal.

Auta Tesla: 7 méně známých zajímavostí o elektrických bourácích Elona Muska

Nápad na výrobu elektrických vozů dostali dva kamarádi a inženýři Marc Tarpening a Martin Eberhard. Teslu založili v roce 2003 a rok později navštívili Muska v jeho kanceláři ve SpaceX, aby ho požádali o investování do jejich projektu. Musk souhlasil a výměnou za poskytnutí finanční injekce se stal ředitelem správní rady automobilky.

Začátky Tesly nebyly vůbec lehké. Jako první vyjel na silnice v roce 2008 elektrický sporťák Tesla Roadster. Světem zrovna otřásala ekonomická krize, takže luxusní auta zrovna nefrčela, a po pár měsících sháněl Musk peníze, aby odvrátil bankrot firmy. Dnes Tesla vyrábí 7000 elektrických vozů týdně (Modely S, X a 3) a její elektromobily zná celý svět.

elektromobily Tesla

Již nějakou dobu se však automobilka potýká s nejrůznějšími obtížemi a Elon Musk v roli výkonného a organizačního ředitele společnosti prý bez prášků na spaní vůbec nespí. Kupí se problémy s akcionáři, samovolnými požáry aut a vlna kritiky se snesla také na do očí bijící nedokonalosti v dílenském zpracování vozů.

Studie konzultantské firmy PA Consulting předpovídá ústup Tesly v segmentu výroby prémiových elektromobilů do roku 2021. Kde se má stát novou jedničkou? To mě zajímá!

Každou chvíli se mluví o tom, že automobilka opět stojí před krachem, čemuž nepomáhá ani samotný Musk svými kontroverzními výstupy v médiích a na sociálních sítích. Kromě elektrických bouráků Tesla vyrábí také baterie pro domácnost nebo solární střešní tašky.

„Rockstar“ elektromobility ukázala novou Teslu Roadster i elektrický kamion Tesla Semi

Elon Musk: Vyvolání démona, mimozemšťané a další zajímavosti

podpis Elona Muska

Elon Musk toho zvládá hodně, ale energetických vizionářů dneška najdeme mnohem víc. Chci poznat další vizionáře!