Technologie

Stephen Hawking: Nejjasnější hvězdu fyziky proslavily i role v Simpsonech a Futuramě

Neslavnější fyzik současnosti žil kvůli zákeřné nemoci od svých 21 let s vizí, že může velmi brzy umřít. Stephen Hawking řekl, že smrti se nebál, ale nikdy na ni ani nespěchal, protože toho zamýšlel ještě tolik stihnout. Nesplnil si velký sen podívat se do vesmíru, ani si nestihl zahrát hlavního záporáka v Bondovce, po čemž taky toužil. Odhalte životopis vědce s nezdolným smyslem pro humor.

Stephen Hawking: Nejjasnější hvězdu fyziky proslavily i role v Simpsonech a Futuramě
Stephen Hawking: Nejjasnější hvězdu fyziky proslavily i role v Simpsonech a Futuramě

Úvodní fotografie: Stephen Hawking ve stavu beztíže se cítil jako Superman. Zdroj:James Vaugh na Flickeru 

Hawking jednou prohlásil, že více než jeho vědecké teorie ho proslavily malé roličky v populárních seriálech. Sám sebe si zahrál ve Star Treku, kde v krátkém úryvku porazil své spoluhráče (nadporučíka Data z vesmírné lodi USS-Enterprise-D, Einsteina a Newtona) v pokeru.

Objevil se i v Teorii velkého třesku a kreslené postavičce propůjčil svůj počítačový hlas ve Futuramě a v Simpsonech.

Stephen Hawking: Životopis nejzářivější hvězdy současné vědy

Frank a Isobel Hawkingovi se krátce před porodem svého syna přestěhovali z Londýna do Cambridge, aby unikli hrozbě bombardování, jež se vznášela nad britskou metropolí začátkem druhé světové války. 8. ledna 1942 se narodil Stephen do rodiny, která navzdory nedostatku peněz kladla velký důraz na dobré vzdělání.

Oba rodiče měli titul z Oxfordu. Matka Isobel studovala v době, kdy univerzitní vzdělání pro ženu ještě bylo něčím výjimečným. Stephen měl dvě mladší sestry a adoptivního bratra. Celou rodinu považovali jejich známí za mírně řečeno výstřední. Rodinné večeře se například často odehrávaly bez jediného prohozeného slova. Hawkingovi mlčky jedli zahloubáni každý do své knihy.

velký třesk

Mladého Stephena okouzlila matematika, ale ve svých 17 letech začal studovat na univerzitě v Oxfordu fyziku a chemii, protože tehdy se tam matematika nevyučovala. Podle svých slov se tam prvních 18 měsíců cítil sám a znuděný. Akademické studium mu připadalo totiž směšně jednoduché.

Albert Einstein: Životopis vědce, jehož jméno se stalo synonymem geniality

Obrat nastal, když se Stephen stal členem veslařského klubu. Spřátelil se s ostatními studenty a díky své veselé povaze se stal brzy oblíbeným.

Nemoc připoutala Hawkinga na vozík, ale nikdy ho nesrazila k zemi

Krátce před plánovanou svatbou s Jane Wildeovou, kterou Hawking poznal na univerzitě, se nadějný fyzik dozvěděl zprávu, jež by mnohé srazila na kolena. Po několika pádech na schodišti byl převezen do nemocnice, kde mu v jeho 21 letech diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu (ALS) s vyhlídkou, že nejspíš nepřežije další 2 roky.

ALS se projevuje postupnou ztrátou kontroly nad pohyby svalů. Více než 20 let se dožije pouhých 5 % lidí zasažených touto nemocí. Do 5 let od diagnózy umírá 75 % pacientů.

Stephen Hawking a Lucy Hawkingová

Wildeovou tyto černé předpovědi od svatby neodradily a později spolu měli tři děti. Hawking později řekl, že právě vztah s jeho první manželkou mu dal důvod proč dál žít.

Vždycky se dívejte vzhůru ke hvězdám a ne dolů na své boty.

- Stephen Hawking, rada jeho třem dětem, Lucy, Robertovi a Timovi

Průběh Hawkingovy nemoci

Chcete se vylepšit? Zkuste robotickou dvojruku vyrobenou v 3D tiskárně

Hawking překonal Newtona i Einsteina

Britský vědec se nejvíce šťoural ve fyzikálních teoriích, které se točily kolem gravitace, kosmologie, kvantové teorie a termodynamiky. Kvůli jeho teoretickému zaměření nikdy nezískal Nobelovu cenu, jelikož ta je udělována hlavně za experimentální potvrzení objevů.

Stephen Hawking

Na co tedy Stephen Hawking přišel? V době, kdy teorie velkého třesku ještě patřila mezi jednu z více možných vysvětlení, jak vznikl vesmír, Hawking z ní udělal „mainstream“, který zapáleně zpochybňují občas jen mormoni a další náboženské sekty.

Roboti místo farářů a mše ve virtuální realitě: Jak vypadá církev 21. století?

Einstein se mýlil, když řekl, že Bůh nehraje v kostky. Úvahy o tom, že černá díra emituje částice, nasvědčují, že bůh nejenže v kostky hraje, ale občas je hází i tam, kde je nikdo nemůže vidět.

- Stephen Hawking, narážka na Einsteinovu nedůvěru ke kvantové fyzice a skepsi k nahodilosti pohybů ve vesmíru

Einstein dříve vyslovil myšlenku singularity, místa, kde je časoprostor nekonečně zakřiven a obrovské množství hmoty je stlačeno do jediného malého bodu, ale nikdy neprokázal, že takové místo skutečně existuje. Právě Hawking spolu s kolegou Rogerem Penrosem ukázal, že singularita patří mezi jednu z „životních fázi“ černých děr.

Stephen Hawking na přednášce k 50. narozeninám NASA

Potvrdili, že Einsteinova teorie relativity vlastně odhaluje vznik vesmíru v minulosti, protože právě uvolněná singularita stála za rozpínáním našeho známého vesmíru a tedy na počátku velkého třesku.

Ženy zůstaly pro Hawkinga větší mystérium než černé díry

Paralyzovaný fyzik odhalil i mnohá tajemství černých děr. Předtím se mělo za to, že gravitačnímu poli černé díry nemůže nic uniknout. Hawking ale ukázal, že díry emitují gama a rentgenové záření, což může za určitých podmínek vést ke kolapsu a zániku černé díry. Jde o tzv. Hawkingův efekt neboli kvantové vypařování černých děr.

Teorie velkého třesku

Hawking byl díky své nepříjemné nemoci ušetřen jak zbytečné administrativy svých vědeckých projektů, tak různých činností v domácnosti, a měl tak spoustu času na bádání.

Anketa

Který slavný vynálezce se také nikdy moc nestaral o domácnost ani o rodinu, protože většinu života bydlel po hotelích a ženu ani děti neměl?

Jeho ženě Jane proto v různých obdobích vypomáhali asistenti a zdravotní sestry. K jedné z nich, Elaine Masonové, se Hawking natolik upnul, že pomoc od ostatních sester pak odmítal. Tehdejší manžel Masonové setrojil hlasový syntetizátor, díky kterému slavný fyzik opět získal hlas.

Kyborgové mezi námi: Vnímají severní magnetický pól, UV záření nebo wi-fi sítě

Po 26letém manželství s Jane se Hawking rozvedl, aby si mohl vzít právě Elaine v roce 1995. Po 11 letech a domněnkách, že Elaine nehybného fyzika psychicky zneužívala, ale skončilo i druhé Hawkingovo manželství. Vědec prohlásil, že největší záhadou pro něj zůstávají ženy.

Hawkingovy sny: Zahrát si padoucha v Bondovi a letět do vesmíru

Stephen Hawking zemřel 14. 3. 2018 ve věku 76 let v Cambridge ve svém domě a překonal tak všechny prognózy lékařů. O jeho pozoruhodném životě bylo natočeno několik filmů.

Před 4 lety ho ve filmu Teorie všeho, který ukazuje slavného vědce z pohledu jeho první manželky, ztvárnil herec Eddie Redmayne. Hawking na Redmayneův účet šibalsky prohlásil, že Eddiemu bohužel chyběla Hawkingova hezká postava.

Loni v rozhovoru pro časopis Wired Hawking dokonce prohlásil, že by si rád střihnul roli hlavního záporáka v nějaké Bondovce. Jelikož jezdí na kolečkovém křesle a mluví počítačově generovaným hlasem, skvěle by se prý na takovou roli hodil.

James Bond už se Stephena Hawkinga v roli padoucha bát nemusí. Kdo by ale číslu 007 strach nahánět mohl? To mě zajímá!

Také se toužil podívat do vesmíru a měl slíbeno od firmy Virgin Galactic Richarda Branson, že ho tam zadarmo dostanou na palubě vesmírné lodi SpaceShipTwo.

Se SpaceX ke hvězdám a na Mars: 7 zajímavostí o vesmírných plánech Elona Muska

To sice už nestihl, ale v roce 2007 zažil stav beztíže v upraveném Boeingu 727 v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Pár minut létal, dle svých vlastních slov, jako Superman

Anketa

Který současný vynálezce výrazně přispěl k vylepšení invalidních vozíků?

Citáty Stephena Hawkinga

Stephen Hawking: zajímavosti ze života teoretického fyzika

Profil osobnosti: Stephen Hawking
datum narození: 8. 1. 1942
národnost: britská
profese: teoretický fyzik
čím se nejvíce proslavil: teorie časoprostoru, který začíná ve Velkém třesku a končí černou dírou
další přínos: objev záření emitovaného černými dírami (Hawkingův efekt) a další kosmologické teorie
slavný citát: Netuším, jaké mám IQ. Lidé, kteří se chlubí tímto číslem, jsou ubožáci.
přezdívka: Einstein
datum úmrtí: 14. 3. 2018 (ve věku 76 let)