Vše o elektřině

Specialista Tomáš Suchý: Elektřina zdražuje. Změnit dodavatele se vyplatí

Cena elektřiny výrazně roste kvůli situaci v Německu. Spotřebitelé se ale mohou před dalším zdražováním zajistit a ušetřit.

Specialista Tomáš Suchý: Elektřina zdražuje. Změnit dodavatele se vyplatí
Specialista Tomáš Suchý: Elektřina zdražuje. Změnit dodavatele se vyplatí

Meziměsíčně vzrostly v lednu ceny elektřiny o 7,4 procenta, což byl největší nárůst od roku 2009. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. 

Domácnosti se však mohou před zdražováním zajistit změnou dodavatele a zaxifováním cen elektřiny. "Ano, nyní je vhodný čas změnit svého dodavatele. S ohledem na vývoj trhu je dobré si zvolit produkt, kde budete mít cenu fixovanou například na dva roky – poté by se zákazníka další vlny zdražování netýkaly," uvedl Tomáš Suchý, produktový manažer a analytik serveru Ušetřeno.cz.

Co stálo za tak prudkým růstem cen elektřiny?

Elektřina na burze zdražuje už druhým rokem. Důvodů ke zdražení je několik - mezi nejvýznamnější patří rostoucí ceny ropy, uhlí a emisních povolenek v Německu. Tyto parametry přímo ovlivňují cenu výrobu elektřiny, kterou tak následně pocítí i domácnosti. 

Co všechno ovlivňuje vývoj na německé burze s elektřinou?

V Německu se jedná zejména o emisní povolenky, kdy Německo se snaží přejít na zelenou energii - tzn. postupně se ukončují uhelné a jiné elektrárny, které mají špatný vliv na životní prostředí a zároveň se přechází na zelenou energii - tzn. větrné, vodní a fotovoltaické elektrárny.

Je to trend, který se časem dostane i do ČR a lze tak očekávat, že i ceny elektřiny v ČR budou kopírovat vývoj v Německu.

Česko dělá málo pro zlepšení ovzduší. MŽP namítá: Může zato přeshraniční znečištění

Můžeme zdražování elektřiny očekávat i v budoucnosti?

Je velmi těžké předvídat, jaká bude cena elektřiny během následujících let. Pokud se i ČR bude směřovat více k využití obnovitelných zdrojů na úkor tradičních elektráren, tak lze předpokládat, že se to promítne i do koncových cen. 

O jak velké zdražení se bude jednat je otázka – je však velmi pravděpodobné, že ceny budou stagnovat, nebo se mírně zdražovat.

Fixace cen elektřiny vás ochrání před dalším zdražením, ale není bez rizika

Je vhodný čas změnit dodavatele? Kolik můžeme změnou dodavatele ušetřit?

Ano, nyní je vhodný čas změnit svého dodavatele. S ohledem na vývoj trhu je dobré si zvolit produkt, kde budete mít cenu fixovanou například na dva roky – poté by se zákazníka další vlny zdražování netýkaly. Přechodem k jinému dodavateli elektřiny lze ročně ušetřit tisíce korun – průměrná úspora u domácností se pohybuje kolem 1850 korun. 

Srovnejte si aktuální ceny elektřiny v klidu a bez nátlaku