Vše o elektřině

Specialista Tomáš Suchý: Elektřina zdražuje. Změnit dodavatele se vyplatí

Cena elektřiny výrazně roste kvůli situaci v Německu. Spotřebitelé se ale mohou před dalším zdražováním zajistit a ušetřit.

Specialista Tomáš Suchý: Elektřina zdražuje. Změnit dodavatele se vyplatí
Specialista Tomáš Suchý: Elektřina zdražuje. Změnit dodavatele se vyplatí

Meziměsíčně vzrostly v lednu ceny elektřiny o 7,4 procenta, což byl největší nárůst od roku 2009. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. 

Domácnosti se však mohou před zdražováním zajistit změnou dodavatele a zaxifováním cen elektřiny. "Ano, nyní je vhodný čas změnit svého dodavatele. S ohledem na vývoj trhu je dobré si zvolit produkt, kde budete mít cenu fixovanou například na dva roky – poté by se zákazníka další vlny zdražování netýkaly," uvedl Tomáš Suchý, produktový manažer a analytik serveru Ušetřeno.cz.

Co stálo za tak prudkým růstem cen elektřiny?

Elektřina na burze zdražuje už druhým rokem. Důvodů ke zdražení je několik - mezi nejvýznamnější patří rostoucí ceny ropy, uhlí a emisních povolenek v Německu. Tyto parametry přímo ovlivňují cenu výrobu elektřiny, kterou tak následně pocítí i domácnosti. 

Co všechno ovlivňuje vývoj na německé burze s elektřinou?

V Německu se jedná zejména o emisní povolenky, kdy Německo se snaží přejít na zelenou energii - tzn. postupně se ukončují uhelné a jiné elektrárny, které mají špatný vliv na životní prostředí a zároveň se přechází na zelenou energii - tzn. větrné, vodní a fotovoltaické elektrárny.

Je to trend, který se časem dostane i do ČR a lze tak očekávat, že i ceny elektřiny v ČR budou kopírovat vývoj v Německu.

Česko dělá málo pro zlepšení ovzduší. MŽP namítá: Může zato přeshraniční znečištění

počet hlasů: 3

Můžeme zdražování elektřiny očekávat i v budoucnosti?

Je velmi těžké předvídat, jaká bude cena elektřiny během následujících let. Pokud se i ČR bude směřovat více k využití obnovitelných zdrojů na úkor tradičních elektráren, tak lze předpokládat, že se to promítne i do koncových cen. 

O jak velké zdražení se bude jednat je otázka – je však velmi pravděpodobné, že ceny budou stagnovat, nebo se mírně zdražovat.

Fixace cen elektřiny vás ochrání před dalším zdražením, ale není bez rizika

počet hlasů: 4

Je vhodný čas změnit dodavatele? Kolik můžeme změnou dodavatele ušetřit?

Ano, nyní je vhodný čas změnit svého dodavatele. S ohledem na vývoj trhu je dobré si zvolit produkt, kde budete mít cenu fixovanou například na dva roky – poté by se zákazníka další vlny zdražování netýkaly. Přechodem k jinému dodavateli elektřiny lze ročně ušetřit tisíce korun – průměrná úspora u domácností se pohybuje kolem 1850 korun. 

Srovnejte si aktuální ceny elektřiny v klidu a bez nátlaku