Domácnost

Vyzkoušejte domácí diskotéku s tančícím robotem z 3D tiskárny

Když se dnes hovoří o inovacích v průmyslu a výrobě, málokdy neuslyšíte zároveň něco o technologii 3D tisku. Tiskárny však současně otevírají nekonečný potenciál pro individuální zábavu a kreativní projekty. Roztomilý tančící robot vás o tom přesvědčí. Po setmění zároveň poslouží jako originální světelná dekorace.

Vyzkoušejte domácí diskotéku s tančícím robotem z 3D tiskárny
Vyzkoušejte domácí diskotéku s tančícím robotem z 3D tiskárny

Návod na výrobu tohoto veselého robota pojmenovaného „Dancing Springs“ (tančící pružiny) je zdarma dostupný na internetu v rámci online kurzu na desktopmakes.com, kde najdete i další návody (v angličtině) určené pro začátečníky s nadšením pro 3D tisk, nebo také na webu Instructables.

Elektřina hrou: Postavte si doma jednoduchý elektrický vláček

Pro navrhování komponentů a výrobků se zde používá konstrukční CAD aplikace Autodesk Fusion 360 založená na web cloudových technologiích, která je uživatelsky velmi přívětivá, navíc s rychlým a jednoduchým ovládáním. Studenti, učitelé a individuální nadšenci mohou pro nekomerční účely využívat aplikaci po určitou dobu dokonce bezplatně.

Jak funguje tančící robot?

Tančící robot se skládá z dvojice pružin spojených ve spodní části ozubenými převodovými koly. Vše je upevněno v rámu. Převody se otáčejí při zapnutí servomotoru, ke kterému jsou připojeny, čímž současně rozpohybují obě pružiny. Jejich pohyb je sladěn s hudbou a osvětlením a ve výsledku opravdu vypadá jako tanec.

Vlnivé pohyby v souladu s hudbou zajišťuje integrované zvukové čidlo. Robot tak začne tančit automaticky po spuštění nahrávky. O světelné efekty se pak stará prstenec s LED diodami, který průběžně mění barvy, a pomáhá tím dotvořit diskotékovou atmosféru. Celé zařízení je napájeno přes micro USB kabel (5V) nebo baterii.

Anketa

Kolik vás to bude zhruba stát, když se rozhodnete postavit si vlastní 3D tiskárnu doma?

Zkušenosti z tisku ozubených koleček se hodí pro další projekty

Rozsah použití ozubených převodových kol je při konstrukci výrobků poměrně široký. Pro řadu hobby nadšenců tak mohou být podobné zábavné projekty odrazovým můstkem do širšího světa 3D tisku.