Domácnost

Při výběru tepelného čerpadla si nechte udělat návrh od více firem, doporučuje odborník

Jestli jste se vrhli do rekonstrukce, nebo se chystáte nastěhovat do nového domova, určitě řešíte otázku vytápění. Tepelná čerpadla nabízí úsporné a ekologické řešení, jak si doma příjemně zatopit, ale nesmíte naletět při výběru vhodného zařízení nepoctivé firmě. Na co si dát pozor při výběru tepelného čerpadla, nám poradil Ing. Tomáš Krbec, který má na starosti instalaci a servis čerpadel v PRE.

Při výběru tepelného čerpadla si nechte udělat návrh od více firem, doporučuje odborník
Při výběru tepelného čerpadla si nechte udělat návrh od více firem, doporučuje odborník

Úvodní fotografie: Nejčastěji se v ČR instalují tepelná čerpadla vzduch/voda. Zdroj: Viessmann

Jestli trochu plavete v tom, jak se liší tepelná čerpadla vzduch/voda a země/voda, vůbec to nevadí. Můžete nakouknout do 1. dílu rozhovoru, kde jsme nakousli základní rozdělení, cenové srovnání i výhody a nevýhody různých druhů tepelných čerpadel. Nyní se zaměříme záležitosti, které se týkají více výběru vhodného zařízení a jeho provozu.

Když jednáte se zákazníky, narážíte na nějaké rozšířené mýty, které se točí kolem tepelných čerpadel (TČ)?

Často si lidé myslí, že TČ zahrnuje vždycky provedení vrtu a variantu voda/vzduch moc neznají. Někdy lidi zmate cena, protože zahlédnou tepelné čerpadlo pro bazén za 20 tisíc a pak je zarazí, že TČ pro vytápění stojí 10krát tolik, i když obě zařízení vypadají skoro stejně.

Někteří klienti, kteří byli dříve zvyklí topit v kotlích na tuhá paliva a teď mají tepelné čerpadlo, mívají někdy pocit, že nové topení málo hřeje nebo vůbec netopí. Předtím sáhli na rozpálený radiátor a nedrželi tam ruku, teď jim připadá na dotyk topení vlažné. TČ pracují s maximální teplotou do 65 stupňů, ale vytopí dům úplně stejně. Tady jde spíš jen o pocit.

Teplota radiátorů při vytápění tepelnými čerpadly může být matoucí.

Může zákazník podle určitých signálů odhalit nekvalitní firmu, která se zabývá prodejem a montáži tepelných čerpadel?

Doporučuji nechat si udělat nabídky od více firem a nespoléhat se na první společnost, na kterou člověk narazí. Také je dobré zjistit si reference a podmínky záručního i pozáručního servisu. 

Zákazník by měl zbystřit, když má doma kotel s určitým topným výkonem (např. 12 kW) a firma navrhuje instalovat stejně výkonné TČ. Klidně mu může stačit zařízení s nižším výkonem (např. 9 kW). Předimenzované tepelné čerpadlo bude zbytečně drahé.

Jaké životnosti průměrně dosahují tepelná čerpadla?

15 až 20 let

A záruky?

Někdo dává 3 roky, někdo 5 let při zajištění servisu. U kvalitních výrobků dostanete 10letou záruku na kompresor.

15 zábavných i praktických tipů, jak se zahřát, aniž byste museli více topit

Mohu si nějak dopředu ověřit, jestli mi bude v domě vadit hlučnost instalovaného tepelného čerpadla?

Řeším to tak, že vezmu zákazníka do domu, kde už je stejný typ TČ nainstalován, ať si zvuk poslechne. Menší čerpadla vydávají hluk asi jako myčka, kolem 50 decibelů.

V této souvislosti se nám stala kuriózní věc, když jsme přijeli namontovat čerpadlo k jednomu zákazníkovi. Jeho soused si stěžoval, že zařízení je příliš hlučné ještě předtím, než jsme stroj vůbec připojili. Zjistili jsme, že za hluk mohlo čerpadlo rozhořčeného souseda, protože zvuk se odrážel od zástavby. Dalo to ale práci ho přesvědčit, že naše čerpadlo opravdu neběží, jenom jsme ho přivezli jeřábem, takže mu vadí hluk jeho vlastního zařízení.

Jak se řeší situace, když si čerpadlo pořídím, a poté si začnou kvůli hluku, tentokrát již oprávněně, stěžovat sousedé?

Pokud sousedy čerpadlo ruší, provede se měření hluku. Když se ukáže, že hluk překračuje daný limit, přistaví se tlumicí clona, třeba řada tújí. Tyto problémy se objevují spíš u levnějších čerpadel nerenomovaných výrobců.

Levnější tepelná čerpadla často dělají větší hluk.

Občas se ale setkávám s tím, že lidé považují nadměrný hluk od TČ za normální, protože nemají s čím srovnávat. Zákazníkovi, který poznal jen rachotící TČ, ukážu kvalitní stroj a on je přesvědčen, že toto tepelné čerpadlo neběží, protože ho skoro neslyší. Tichý stroj trochu šustí, to je všechno. Akorát bude stát dvakrát tolik.

Co obnáší údržba tepelného čerpadla?

Majitel se o nic nestará, ale výrobci často provádějí pravidelný servis 1 za rok, někde se to řeší bez servisu. Doporučuji určitě po prvním roce užívání zkontrolovat, jak systém pracuje kvůli optimálnímu nastavení topné křivky.

Jaké problémy nás čekají, pokud si koupíme poddimenzované či předimenzované tepelné čerpadlo?

Kvůli nižší ceně, aby klient vůbec něco koupil, se prodejce může snažit udat i poddimenzované TČ. U typu vzduch/voda se potom strašně prodraží provoz bivaletního zdroje. TČ funguje například jen do 7 stupňů nad nulou a po zbytek roku topení obstarává elektrokotel, což poleze do peněz.

Jak vybrat vhodný elektrokotel? Poradíme, na co se zaměřit

Naopak, předimenzované TČ pojede většinu času na polovinu výkonu, takže zákazník se zbytečně plácl přes kapsu. Ale nenapáchá to tolik škody jako poddimenzované zařízení. Když lidé uvažují nad možností ohřívat teplem také bazén, samozřejmě výkon TČ musí být vyšší.

Jak dlouho trvá instalace zařízení?

U rekonstrukce, kde je potřeba demontovat původní zdroj, to zabere týden, maximálně 14 dní. Ale úplně bez topení budou lidé jen jeden den. Instalace probíhají celoročně. Pokud nebude venku zrovna - 15 °C, můžeme TČ namontovat a zprovoznit.

Nechte si spočítat energetickým odborníkem, který způsob vytápění bude nejvýhodnější pro vás dům! Nechci přeplácet za energie!

tepelné čerpadlo země/voda

Existují nějaké certifikáty, které by kvalitní tepelná čerpadla měla mít?

Máme evropské hodnocení European Quality Label for Heat Pumps, které zaručuje, že daný model tepelného čerpadla splňuje minimální požadavky pro provoz v EU. Vyhledávání certifikátů je dostupné online.