Elektromobilita

Výkonný Tesla Supercharger V3 nabije elektromobil během pár minut

Příští dobíjecí stanice Supercharger V3 od Tesly by měla přinést řešení problému zdlouhavého nabíjení elektromobilů, které doposud odrazovalo řadu potenciálních zájemců o tento typ vozidel. U plánované dobíjecí stanice Supercharger V3 by měl řidič elektromobilu Tesla strávit podobné množství času, které by potřeboval ke klasickému tankování.

Výkonný Tesla Supercharger V3 nabije elektromobil během pár minut
Výkonný Tesla Supercharger V3 nabije elektromobil během pár minut

Zdroj úvodní fotografie: Tesla.com

Supercharger V3 se označuje jako dobíjecí stanice nové generace. Pokud splní, co se od ní očekává, dobíjení již nebude pro majitele vozů ze stáje Tesla představovat jakoukoli komplikaci nebo časovou ztrátu. Již v tuto chvíli jsou současné rychlonabíjecí stanice Supercharger pro vozidla Tesla považovány za nejrychlejší na světě.

I u nás najdete mapu dobíjecích stanic v České republice, kterou pro vás pravidelně aktualizujeme. Prohlédnout mapu

Elektromobily se zde nabíjí řádově v desítkách minut místo dřívějších hodin. Dobití baterií populárního modelu Tesla S na 80 % kapacity zabere 40 minut, ale pro představu již po půl hodině dobíjení má řidič k dispozici dojezd okolo 270 km.

Superchargerů u silnic stále přibývá.

Supercharger se šesti stojany stojí u Humpolce

Stanice Supercharger nyní najdete po celé Evropě. V České republice mohli majitelé vozů Tesla poprvé vyzkoušet rychlonabíjení v létě 2016 na dálnici D1 nedaleko Humpolce. Další Supercharger se buduje na okraji Prahy a výhledově se počítá s umístěním dalších stanic v Brně a Ostravě.

Konečně v Česku! Tesla na dálnici D1 spustila první šestistojanový Supercharger

Bleskové nabíjení pro elektromobily Tesla

Prostor na zlepšení se ale vždycky najde. Nová generace rychlodobíjecích stanic Supercharger V3 má přinést více než zdvojnásobení dosavadního výkonu (hovoří se o 350 kW a více). Dobít baterie vozů Tesla by tak mohlo trvat jen pár minut. Cílem automobilky je snížit množství času potřebného pro nabíjení na 5 až 10 minut, což se díky zamýšleným inovacím zdá být reálné. Uživatelé Tesla elektromobilů by obzvláště na delších cestách ušetřili velké množství času.

Spustí obří Tesla Gigafactory elektrickou revoluci, nebo zlomí Elonu Muskovi vaz?

Superchargery patří mezi priority Tesla Motors

Supercharger neboli superdobíječka je dobíjecí stanice elektromobilů společnosti Tesla Motors. Jde o rychlodobíjecí stanici s výkonem až 120kW. Supercharger V3 by toto číslo měl posunout ještě mnohem dále. Výkon běžných dobíjecích stanic je přitom výrazně nižší.

Supercharger je určen pouze pro Tesla elektromobily a ty zde můžou čerpat elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů zdarma. Bezplatné nabíjení by se však letos mělo stát minulostí, Tesla plánuje jeho zpoplatnění a zavedení systému dobíjecích kreditů.

Už žádné nehody? Tesla Vision umožní plně robotické řízení elektromobilů

V říjnu roku 2014 existovalo na světe 223 těchto superdobíjecích stanic, z toho 121 v USA a 76 v Evropě a 26 v Asii. Superchargery ovšem rychle přibývají, rozšiřování jejich sítě je jednou z dlouhodobých priorit společnosti Tesla Motors. K letošnímu únoru provozuje Tesla celosvětově 800 dobíjecích stanic s více než 5 000 Superchargery.

Nabíječky v posledních měsících přibývají zejména také střední a východní Evropě. Nejvýchodnější evropské Superchargery nyní najdete na Slovesku v okrese Zvolen a polských Katowicích.