Vše o elektřině

Trh s elektřinou stagnuje: Dodavatele mění stále méně domácností

V roce 2013 se odhodlalo k výměně dodavatele elektřiny necelých 290 tisíc domácností. Oproti předchozím dvěma letům tak výrazně klesla ochota českých domácností pro přechod k jinému prodejci energie. Co zapříčinilo tento obrat v trendu a jakým směrem se bude ubírat trh s elektřinou letos?

Trh s elektřinou stagnuje: Dodavatele mění stále méně domácností
Trh s elektřinou stagnuje: Dodavatele mění stále méně domácností

Škatulata na českém trhu s elektrickou energií se začala pořádně hýbat poprvé v roce 2011, kdy dodavatele změnilo více než 374 tisíc domácností. O rok později to bylo dokonce více než 382 tisíc maloodběratelů z kategorie domácnost, a tím padnul rekord v počtu změn. Co se tedy stalo v roce 2013, že jsme zaznamenali najednou strmý pokles v počtu změn až něco málo přes 288 tisíc? Přestože i pro rok 2013 stále platí, že většina odběratelů může výměnou prodejce energie snížit své výdaje a alternativní dodavatelé s nejlevnějšími produkty na trhu se pořád nemohou chlubit největšími zástupy zákazníků?

stagnace

Ztratili snad zničehonic čeští odběratelé chuť ke změně dodavatele, i když v supermarketu se nejeden český spotřebitel dokáže bít se silou lva o poslední zlevněné jogurty? Na vině nejspíš nebude menší ochota k přechodu za levnějším obchodníkem s elektřinou, ale stále rozšířenější smlouvy na dobu určitou, které odběratel nemůže vypovědět tak snadno jako klasickou smlouvu na dobu neurčitou. Svůj díl viny může mít i špatná zkušenost s novým alternativním dodavatelem.

Změnit dodavatele je pro mnohé těžší než v minulosti

Liberalizace trhu s elektřinou

Trh s elektřinou v ČR se plně liberalizoval, tedy otevřel, v roce 2006. Zákazníci od té doby mohou zdarma přecházet mezi dodavateli, což do té doby možné nebylo.

Smlouvy na dobu určitou totiž trvají nejčastěji jeden až tři roky a jejich předčasné ukončení není v mnoha případech možné nebo je spojeno se zaplacením vysokých sankčních poplatků. Vzhledem k tomu, že tento typ smluv nabízejí dodavatelé v posledních letech stále častěji, počet lidí, kteří  mohou přejít k levnějšímu dodavateli, kdy se jim zlíbí, se na českém trhu s elektřinou zmenšuje. Lze jen doporučit, aby si zájemci o změnu četli dobře obchodní podmínky dodavatelů.

Na rok 2014 se zřejmě žádné velké manévry mezi dodavateli nechystají

Proto ani v roce 2014 se nedá čekat, že by došlo k nějakému výraznému pohybu odběratelů mezi jednotlivými dodavateli. Smlouvu s novým obchodníkem s elektřinou tak asi nepodepíše více lidí než v roce 2013 a spíš se dá předpokládat, že počet změn dodavatelů v tomto roce opět klesne.