Elektromobilita

Trh s elektromobily v roce 2021. Podívejte se na vozidla pro tento rok

Elektrifikace automobilového průmyslu je již v plném proudu. Do roku 2025 by vozidla mohla vypadat úplně jinak, než jak je známe dnes, a to zejména z důvodu, že jsou výrobci stále více omezováni a za hlavní cíl si kladou snížení emisí na minimální hodnotu. V letošním roce se na trh dostává mnoho elektromobilů z různých cenových kategorií, takže se stávají dostupnějšími pro veřejnost.

Trh s elektromobily v roce 2021. Podívejte se na vozidla pro tento rok
Trh s elektromobily v roce 2021. Podívejte se na vozidla pro tento rok

Zájem o elektromobily roste

Podle statistiky EV Volumes se elektromobilům v roce 2020 začalo na trhu dařit. I když svět zasáhla pandemie a hospodářský růst se zastavil, počet elektromobilů a automobilů na hybridní pohon vzrostl. Ve srovnání s rokem 2019 vzrostl prodej elektromobilů a automobilů s hybridním pohonem o 137 %. 

Změnilo se také postavení Evropy vůči Číně. Prodej elektromobilů v Evropě totiž poprvé od roku 2015 překonal počet prodejů v Číně. Dařilo se především Německu a podobný vývoj by nás mohl čekat také v letošním roce 2021. V tomto roce totiž na trh přichází další nové typy vozidel s plně elektrickým pohonem. 

Porsche Taycan

Vozy značky Porsche jsou ve vyšší cenové kategorii. Pro ty, kteří si rádi dopřejí luxusní materiály, silný motor, a to vše ve spojení s elektrickým pohonem, je tu nové Porsche Taycan. Jedná se o čistý sportovní vůz, což je vidět na celé jeho konstrukci. Elektromobil je vybaven dvěma motory Turbo S, které na každé kolo nabízejí výkon 560 kW. Dojezdová vzdálenost je kolem 400 km, což je o něco horší výsledek, než nabízejí nové vozy značky Tesla. 

Představení nového vozu Porsche Taycan.

Porsche Taycan

Výkon

560 kW

Spotřeba

26, 9 kWh na 100 km

Dojezdová vzdálenost

412 km

Audi e-tron GT

V roce 2021 se také na trh poprvé dostalo plně elektrické vozidlo značky Audi. Jedná se o elektromobil modelu e-tron GT, který je poháněn dvěma elektromotory a nabízí přednosti sportovního vozu. Vozidlo je ideální pro všechny, kteří obdivují model Porsche Taycan, ale nemohou si jej z finančních důvodů dovolit. Tyto vozy totiž sdílí technologie a jejich parametry jsou tedy velmi vyrovnané. 

Audi e-tron GT

Audi e-tron GT

Výkon

440 kW

Spotřeba

19, 6 kWh na 100 km

Dojezdová vzdálenost

488 km

BMV iX

Jestliže vás láká spíše SUV provedení, v nabídce pro rok 2021 je vozidlo značky BMW iX. Tento model využívá elektrický pohon BMW e-drive, který tvoří celkem dva elektromotory. Ve výkonu se s předchozím sportovním modelem značky Porsche rovnat nemůže, ovšem nabízí o něco delší dojezd na jedno nabití a nižší spotřebu na 100 km. Součástí vozu je také chytrý asistent BMW drive, který reaguje na váš hlas a gesta. Cesta se tak může stát snadnější, rychlejší a zábavnější. 

Plně elektrické BMW iX

BMW iX

Výkon

370 kW

Spotřeba

21 kWh na 100 km

Dojezdová vzdálenost

600 km

Škoda Enyaq iV

Zlatou střední cestu v kritériu pořizovací ceny nabízí elektrické vozy značky Škoda. Pro rok 2021 je novinkou Škoda Enyaq iV, která je založena na systému MEB. Ten je obdobou platformy MQB, jež používají pro své fungování vozy značky Volkswagen pro spalovací a hybridní motory. MEB je modulem s bateriemi, do kterého lze vložit různé množství bateriových článků a podle toho modul upravovat pro různé typy vozidel. Díky tomuto modulu má SUV rychlou schopnost nabíjení a také nulové emise. 

Škoda Enyaq iV

Škoda Enyaq iV

Výkon

225 kW

Spotřeba

15, 6 kWh na 100 km

Dojezdová vzdálenost

390 km

Volkswagen ID.4

Ještě cenově dostupnější variantou, než je Škoda Enyaq iV, se stává Volkswagen ID.4, který je v roce 2021 v nabídce v několika provedeních. Konkrétně se jedná o ty 1 st a 1 st Max. Elektromobil využívá platformu MEB, stejně jako předchozí vůz Škoda Enyaq iV. Oproti předchozím variantám bude Volkswagen ID.4 dostupný nejen v Evropě, ale také v USA a Číně. 

Volkswagen ID.4

Volkswagen se také nechal slyšet, že do roku 2030 bude usilovat o to, aby více než polovina vozů z jejich nabídky byla plně elektrická. S úplným vyřazením spalovacích motorů automobilka zatím nesouhlasí, jelikož je po nich stále velká poptávka. Kromě modelu ID.4 se počítá také s uvedením na trh u modelu ID.5 či ID.6, které bude provedeno jako rozměrné SUV. Takové modely lze ale očekávat až kolem roku 2022. 

Volkswagen ID.4

Výkon

150 kW

Spotřeba

15, 5 kWh na 100 km

Dojezdová vzdálenost

520 km

Inovace a Tesla jako bezkonkurenční elektrické vozidlo

Tesla Model S je elektromobilem, který si zákazníci mohou na trhu zakoupit již deset let. V roce 2021 ale tento model prošel výrazným redesignem a jeho fanoušci se tak mají na co těšit. Zatímco v loňském roce se společnost zaměřila především na výkon, úpravy v roce 2021 se soustředí na interiér a exteriér z estetického pohledu, i když bylo přistoupeno i k novým variantám motoru v podobě Plaid  a Plaid+. Doladěny byly nedostatky na displeji, které zákazníkům byly trnem v oku, především přetočení obrazovky z vertikální do horizontální podoby a současným požadavkům se přizpůsobilo také rozlišení a celková kvalita. Z exteriéru si na první pohled tolika změn nevšimneme, ale zpozorujeme drobné detaily, které dělají vůz sportovnějším. 

Nový model značky Tesla

Jako jeden z mála vozů se Tesla Model S může pochlubit třemi motory, které nabízejí extrémně vysoký výkon a baterií s dojezdem až 840 km. 

Tesla Model S

Výkon

820 kW

Spotřeba

12, 9 kWh na 100 km

Dojezdová vzdálenost

840 km