Vše o elektřině

Chcete snadno a rychle poznat starou tužkovou baterii od nové? Hoďte ji na zem

Pokud tužková baterie skáče jako gumídek, ještě to automaticky neznamená, že už je úplně na odpis. Vědci z americké univerzity v Princetonu se posvítili na rozšířený mýtus o větším odrazu vybitých baterií při pádu na zem. Ukázalo se, že lidový trik, jak vytřídit dobré a špatné baterky funguje až na jeden malý háček. V čem se jeho zastánci spletli?

Chcete snadno a rychle poznat starou tužkovou baterii od nové? Hoďte ji na zem
Chcete snadno a rychle poznat starou tužkovou baterii od nové? Hoďte ji na zem

Když necháte alkalické tužkové baterie napospas temnotám zásuvek v dílně, dříve či později to začne vypadat, že se vám bez dohledu v přítmí množí. Každý v domácnosti si bere, co zrovna potřebuje, a téměř nové baterie se rychle smíchají s už nepoužitelnými kousky. 

Kdo neskáče, není ….. bez náboje

Internetovými vodami už dlouho koluje návod, jak poznat, kolik života ještě můžete z baterie vykřesat. Necháte ji spadnout a sledujete, jak vysoko se odrazí. Baterie, co se budou držet při zemi, mají ještě šťávy dost. Dobří skokani už naopak žádný spotřebič k životu neprobudí.

Teorie byla vláčena pranýřem různých internetových diskuzí a často sklidila spíše výsměch. Než se ji vědci z Pricentonu rozhodli ověřit ve svých laboratořích. Poté, co si užili zábavu s bateriovými „hopíky“, získané výsledky ověřili také pomocí rentgenových testů. 

Nejvýš skočí baterie v polovině životnosti

Lidový trik skutečně funguje, když potřebujete rozdělit staré a nové baterie. Uvnitř kovového pouzdra alkalické baterie se totiž skrývá zinkový gel. Díky chemickým reakcím při procházení elektrického proudu je gel vystaven oxidaci, takže postupně houstne. Působením oxidace se částice zinku spojují pevnými mosty, a vytvářejí tak strukturu podobnou pružině. 

Nová baterie plná zinkového gelu se tedy vůbec neodrazí. Nejvíce ale povyskočí baterie z půlky nabitá, pokud patříte k optimistům, či z půlky vybitá, když se řadíte k pesimistům. U více vybitých baterií výška skoku postupně mírně klesá. Lidské oko ale tyto rozdíly vůbec nepostřehne. 

Testem odrazu tedy nepoznáte, které baterie už můžete nadobro zahodit. Ale když budete chtít trochu probrat zásoby ve svých šuplících, jde o nejrychlejší metodu, jak oddělit zrno od plev.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu