Aktuality

V Brně se konal veletrh Urbis, nastínil budoucnost v oblasti Smart City

Na bezmála 5000 metrech čtverečních se konal veletrh URBIS SMART CITY FAIR, zabývající se tématy Smart city. Na osmi pódiích vystoupilo více než 160 řečníků, kteří se soustředili na témata týkající se hospodaření s vodou, energetické politiky, chytrých městských čtvrtí nebo udržitelné dopravy.

V Brně se konal veletrh Urbis, nastínil budoucnost v oblasti Smart City
V Brně se konal veletrh Urbis, nastínil budoucnost v oblasti Smart City

Na téměř dvojnásobné ploše se konal letošní veletrh URBIS SMART CITY. Tento ročník byl unikátní tím, že návštěvnici mohli zamířit do CityOne Arény, která byla koncipována jako prezentačně-pracovní prostor pro ukázku nových konceptů chytrého města. K vidění zde byl například koncept digitální knihovny nebo také chytrá zástavka, o jejíž finální podobě mohla rozhodnout veřejnost v hlasování. 

Zajímavá řešení 

Oproti Amperu, který se hemžil velkými společnostmi, byl Urbis spíše veletrhem pro odbornou veřejnost, především z měst a obcí. Přesto na něj zamířilo celkem 61 firem, z nichž řada představila zajímavá řešení a koncepty. Příkladem můžou být společnosti, které ukázaly své inteligentní sloupky s veřejným osvětlením. 

Města opakují ve Smart City stále stejné chyby, říká pořadatel veletrhu URBIS

Ty zaujaly nejen designem s čistými liniemi a masivním provedením, ale také tím, co umí. Každý sloupek totiž může být nakonfigurován na různé funkcionality. Nemusí tak sloužit jen pro osvětlení, ale může v něm být umístěna třeba zásuvka pro nabíjení elektrokol, měřicí stanice analyzující kvalitu ovzduší nebo kamera. 

Obrázek: Nemálo firem ukázalo své chytré sloupky, které mohou být rozšiřitelné o nejrůznější funkcionality. 

  

Inovativní sběrný kontejner 

Své řešení také představila společnost TextilEcoc, která se zabývá výrobou a provozováním sběrných kontejnerů na nepotřebné oděvy, boty a hračky. Představená moderní verze sběrných kontejnerů, nesoucí název Tučnák, dokáže například měřit kvalitu ovzduší, má osvětlení nebo obsahuje indikátor zaplnění. Firma je díky tomu obeznámena s jejich zaplněním, a může tak organizovat své výjezdy pro jejich vyprázdnění.

Obrázek: Chytrý sběrný kontejner má solární panel, osvětlení, indikátor zaplnění nebo také dokáže měřit kvalitu ovzduší. 

Na základě inovatního produktu také získala cenu URBIS 2019, a to společně s firmou Umotional za produkt AnyRoute – plánovač tras nové generace pro veřejnou dopravu a mobilitu jako služba. 

Obrázek: Robot Karel měl naučené jízdní řady v Brně a dokázal na hlasový dotaz najít jednotlivé spoje. 

Co nás zklamalo, bylo to, že občerstvení v areálu nebylo možné zaplatit platební kartou, ale jen hotovostí. Peníze bylo možné vybrat až v sousední hale. Tato skutečnost tak působila jako šrám na jinak povedeném veletrhu.