Vše o elektřině

Vánoce na Moravě: Půl milionu LED diod v Brně i kluziště z umělého ledu ve Znojmě

V moravské metropoli mají o třetinu vyšší vánoční strom než ve Znojmě a spotřebují desetkrát více elektřiny pro vánoční osvětlení než v Třebíči. Ať už se města snaží navodit kouzlo Vánoc vůní cukroví, svařáku a horkého punče a sváteční atmosféru dokreslit i živými zvířaty v betlémech, občas jejich snahy naruší vandalové. Ve Znojmě třeba jeden napadnul ovečku, ale policisté ho hned zpacifikovali.

Vánoce na Moravě: Půl milionu LED diod v Brně i kluziště z umělého ledu ve Znojmě
Vánoce na Moravě: Půl milionu LED diod v Brně i kluziště z umělého ledu ve Znojmě

Úvodní fotografie: Jiřina Rittichová, TIC Brno

Ve třech moravských městech (Brno, Třebíč a Znojmo) jsme vyzvídali, kolik města utratí za vánoční řetězy a dekorace zářící na ulicích i k jakým případům vyjíždějí hasiči Jihomoravského kraje během Silvestrovských oslav.

1) Jak vysoký budete mít letos hlavní vánoční strom? Čím bude zdoben a kolik energie i peněz spotřebují jeho světelné řetězy či jiná jeho dekorace?

BRNO: Hlavní vánoční strom se ve městě Brně tradičně nachází na náměstí Svobody. Letos jde o smrk ztepilý s výškou 18 m. Zdobí ho celkem 220 kusů světelných LED řetězů o délce 18 metrů, které doplňuje celkem 200 zlatých a červených koulí. Nechybí svítící špice na vrcholu stromu, zdobným prvkem se letos staly také svítící dárkové krabice. Spotřeba elektřiny stromu je za celé období adventu 1500 kWh (cca 3 tis. Kč).

dřevěný betlém ve Znojmě

TŘEBÍČ: Vánoční strom v Třebíči je letos jedle obrovská (Abies grandis) a měří zhruba 16 metrů. Ozdoben je 25 světelnými řetězy, 16 světelnými vločkami, 8 hvězdami, 16 řetězy s efektem padajícího sněhu a jednou velkou hvězdou na vrcholu stromu. Spotřeba elektriky ozdob na vánočním stromě je za celou dobu (advent a vánoční svátky do Tří králů, celkem asi 30 dnů) přibližně 864 kW, což dělá asi 2 600 korun.

Kolik elektrické energie spotřebujeme během Vánoc?

ZNOJMO: Vánoční strom na Masarykově náměstí má 12 m, ozdobený je světelnými řetězy, svítícími perníky, červenými a zlatými koulemi, efekty padajícího sněhu a velkou osvětlenou hvězdou na špici stromu. Spotřeba energie bude zhruba 1 až 1,5 kW. Náklady na nově pořízenou vánoční výzdobu činily 271 160 Kč bez DPH a náklady na opravu stávající vánoční výzdoby 383 545 Kč bez DPH.

2) Z jakých prvků se skládá vánoční osvětlení vašeho města, kolik vás letos bude stát a s jakou spotřebou energie počítáte?

BRNO: Není možné dát celkový údaj za město Brno, protože osvětlení si pořizují i samy jednotlivé městské části. Nejrozsáhlejší je výzdoba historického centra města, která tvoří zhruba třetinu výzdoby celého Brna, a to jak do počtu ozdob, tak do příkonu. Pro letošní rok bylo zvoleno jednoduché, ale o to efektnější osvětlení založené na teplé bílé barvě.

vánoční tramvaj v Brně

Hustá síť světel zdobí ulice ústící do náměstí Svobody, jako jsou například Česká, Běhounská či Kozí. Světelnými řetězy jsou protkány i vybrané stromy v historickém jádru Brna. Světelné efekty podporují rovněž romantickou atmosféru Dominikánského náměstí, posílena je výzdoba Nové radnice a stromu u kostela sv. Michala, rozšířeno je rovněž osvětlení Staré radnice.

Celkem je ve středu města rozmístěno zhruba půl milionu LED diod, ať už na převěsech či na světelných bránách, nebo se jedná o jednotlivé prvky (stylizované vločky apod.) Do této výzdoby lze zahrnout také další vánoční stromy, například na Nové radnici.

Vánoční světelný řetěz: Jak vybrat správné vánoční osvětlení?

Celková spotřeba elektřiny na vánoční výzdobu v Brně činí cca 80 tisíc kWh. Z toho je spotřeba v centru cca 25 tisíc kWh. Náklady na elektřinu za celé období Brněnských Vánoc, které bylo zahájeny 24. listopadu, činí cca 200 tisíc Kč.

TŘEBÍČ: Použité prvky a motivy pro vánoční výzdobu jsou hvězdy, komety, vločky, svíčky, stromy a řetězy. Odhadovaná spotřeba energie je 6 159 kW, to je asi 18 500 korun.

vánoční strom ve Třebíči

ZNOJMO: Vánoční výzdobu ve městě tvoří 300 ks světelné dekorace na sloupech veřejného osvětlení, světelné řetězy na radniční věži, světelné lustry v centru města, dva vánoční stromy, dva světelní andělé, světelná výzdoba prodejních stánků na adventních trzích. Cena za letošní nově pořízené prvky výzdoby stojí 271 160 Kč bez DPH. Za spotřebovanou energii zaplatíme 120 000 Kč.

3) Měnili jste v posledních 5 letech vánoční osvětlení vašeho města? Jaké prvky byly přidány/odebrány, co se změnilo?

BRNO: Letos byly pořízeny LED světelné převěsy do ulic v celkové délce necelých 500 m s roztečí žárovek 0,5 m a příkonem 1,5 W na žárovku.

Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách

Dále přibylo: 150 kusů světelných řetězů o příkonu 12 W na stromy a radniční věž, 45 kusů světelných stěn o příkonu 69 W, 41 kusů fiberglasových koulí o příkonu 16 W s průměrem 0,5 m a 8 kusů větších koulí s průměrným příkonem 40 W. Další prvky jsou z minulých let (pořízeny byly v rozmezí let 2009 až 2012).

TŘEBÍČ: Loni jsme koupili novou výzdobu vánočního stromu, letos máme novou výzdobu na Podklášterském mostě a na přestupním terminálu.

vánoční strom a dřevěný betlém ve Znojmě

ZNOJMO: Hlavní letošní změnou celého Znojemského adventu byl přesun hlavního programu na větší Masarykovo náměstí. Na Horním náměstí vyrostlo nové venkovní kluziště, a aby vládla příjemná vánoční atmosféra, přibyl druhý vánoční strom na Horním náměstí i zde.

Anketa

Zajímá vás, jak vypadaly Vánoce v minulých letech?

Výzdoba je samozřejmě každoročně opravována a doplňována o náhradní díly. Do výzdoby letos přibyly navíc světelné perníky na hlavní vánoční strom, světelná výzdoba druhého vánoční stromu (na Horním náměstí), světelné řetězy na stromy do příměstských částí a na výzdobu adventních trhů včetně radniční věže.

4) Jak dlouho bude trvat novoroční ohňostroj města? Bude mít nějaké téma? Jaká bude jeho cena?

BRNO: Město nepořádá novoroční ohňostroj, ale vánoční. Proběhne 23. 12. v 19.00 hodin a uzavře tak tradiční akci Vánoce na brněnské radnici. Pět až šest minut trvající ohňostroj bude provázet tematická hudba, která podtrhne vánoční ladění ohňostroje. Cena bude 96 800 Kč s DPH.

Rozsvěcování vánočního stromku na náměstí Svobody v Brně. Foto: Jiřina Rittichová, TIC Brno

TŘEBÍČ: Ohňostroj bude trvat přibližně 15 minut a cena je 50 tisíc korun. Na Nový rok míváme ohňostroj s doprovodem vážné hudby, posledně to byl mix z Dvořákových Slovanských tanců. Pro Nový rok 2018 zatím nemáme hudbu upřesněnou.

ZNOJMO: Silvestrovský ohňostroj bude pouze v podvečer pro děti, tématem je pohádka: Popelka v ledovém království. Trvat bude 9 minut. Cena ohňostroje je 36 000 Kč.

Jak ušetřit za elektřinu, abyste si na konci roku mohli dopřát pořádný ohňostroj? Chci odebírat levnou elektřinu!

5) Kolikrát vyjíždějí hasiči během silvestrovské noci řešit nehody spojené s bujarými oslavami?

BRNO: Začátek Silvestra byl z pohledu hasičů Jihomoravského kraje velmi poklidný. Hasiči zachraňovali přimrzlé labutě. Sundávali koťátko ze střechy, které se nedokázalo samo dostat dolů. Vyjížděli ke zdánlivým požárům, kdy až po příjezdu na místo zjistili, že se jedná o neohlášené pálení.

Santa Claus jde s dobou: Casey Neistat letos nahradil stádo sobů dronem

Ve večerních hodinách vyjeli k tragické dopravní nehodě. S postupující denní hodinou začalo přibývat požárů. Na Hodonínsku došlo k hoření střešní krytiny penzionu. Ta začala hořet od krbové vložky. Při požáru na ploše dvou čtverečních metrů nedošlo k žádným větším škodám.

15 zábavných i praktických tipů, jak se zahřát, aniž byste museli více topit

Při dalším požáru na Hodonínsku, a to požáru pergoly, vznikla škoda 200 000 Kč. Nejpravděpodobnější příčinou byla špatná manipulace se zábavní pyrotechnikou. Již tradičně hořely na Silvestra kontejnery a odpadkové koše.

Vánoční stromek v Brně a brněnský orloj

6) Provozuje během zimy město venkovní kluziště? Jaká je spotřeba energie tohoto kluziště?

BRNO: Mobilní kluziště za Lužánkami, které bude v provozu od prosince 2017 do února 2018. Jeho průměrná celková spotřeba elektřiny na chlazení, vytápění a osvětlení činí za týden je 13 000 kWh.

Jak vypadá jeden den v hokejové hale a co hýbe s její spotřebou elektřiny?

TŘEBÍČ: Venkovní kluziště neprovozujeme.

ZNOJMO: Město Znojmo provozuje letos poprvé umělé kluziště se speciálním povrchem. Energie je potřeba pouze na osvětlení, broušení bruslí, vytápění a osvětlení stánku obsluhy – náklady činí 1 600 Kč/týden.

venkovní kluziště ve Znojmě

7) Zažilo město v někdy v minulosti problémy s vánočními dekoracemi? (Spadly při silném větru, osvětlení začalo hořet, utekly zvířata z živého betlému apod.)

TŘEBÍČ: Zatím jsme bohudíky žádné vážnější problémy s vánočními dekoracemi neměli.

ZNOJMO: V roce 2015 spadl vlivem silného větru vánoční strom. V roce 2013 napadl opilý mladík ovečku (živou, nikoli dřevěnou či slaměnou) ve vánoční ohradě.