Vše o elektřině

Kolik stojí vánoční světla a kde se někdy nepodaří rozsvítit vánoční strom napoprvé?

Vánoční stromeček v Ústí nad Labem spotřebuje během adventu o něco méně elektřiny než běžná česká domácnost během celého roku. Třpyt řetězů a dalších ozdob na stromku odebere energii za 10 tisíc, zatímco česká domácnost utratí při ročním odběru elektřiny kolem 11 tisíc Kč. Prozradíme i ve kterém českém městě se rozsvěcování vánočního stromku jednou úplně nepovedlo.

Kolik stojí vánoční světla a kde se někdy nepodaří rozsvítit vánoční strom napoprvé?
Kolik stojí vánoční světla a kde se někdy nepodaří rozsvítit vánoční strom napoprvé?

Úvodní fotografie: SML (Statutární město Liberec)

Z měst na severu a západě Čech jsme nasávali vánoční atmosféru v Liberci, Ústí nad Labem a v Karlových Varech. Zajímalo nás, kolik energie spotřebují třpytivá vánoční světla v ulicích i na hlavním vánočním stromě a jestli některé vánoční dekorace nežily vlastním životem.

Dozvěděli jsme, že živá zvířata z betlémů nikde neutíkala, ale někteří obyvatelé měst se klidně vydali šplhat na několikametrový vánoční strom, aby si vylezli pro hezký dárek, který patřil do výzdoby stromku.

1) Jak vysoký budete mít letos hlavní vánoční strom? Čím bude zdoben a kolik energie i peněz spotřebují jeho světelné řetězy či jiná jeho dekorace?

vánoční strom v Ústí nad Labem

LIBEREC: Vánoční smrk ztepilý měří 14,5 m. Je umístěn na náměstí Dr. E. Beneše, před historickou radnicí, na špici visí větší ochranovská hvězda, ozdoby (80 kusů) vyrobily děti z libereckých mateřských a základních škol. Dále světelné řetězy a svítící ochranovské hvězdy. Energie příkon: 1200 W, celková spotřeba za období 26. 11. 2017 až 6. 1. 2018 je cca 5 500 Kč.

Kolik stojí elektrická energie pro světelné řetězy nebo vánoční stromek?

ÚSTÍ NAD LABEM: Na větším náměstí města (Mírové náměstí) stojí strom o výšce 16 metrů (Zkrácen na bezpečnou výšku 8 m). Zdoben je převážně světelnými řetězy, světelnými a plastovými koulemi, efekty padajícího sněhu a světelnou hvězdou na špici. Cena za jeho výzdobu včetně elektro a fixačního materiálu je 88 814 Kč. Spotřebu energie a cenu za energii nedokáži takto dopředu sdělit. V loňském roce se cena pohybovala cca kolem 10 000 Kč.

KARLOVY VARY: Náš letošní vánoční strom je čtyřicetiletý smrk stříbrný, darovaný obyvateli města z jejich pozemku.

vánoční strom v Karlových Varech

Zdoben bude LED světelným řetězem, ale příkon konkrétně tohoto řetězu vyčíslen nemáme – bude součástí výzdoby Smetanových sadů, kde budou ozdobeny i ostatní, zde rostoucí stromy (lípy), a světelné řetězy kolem pódia, kde budou koncerty, divadla apod.

2) Z jakých prvků se skládá vánoční osvětlení vašeho města a kolik vás letos bude stát a s jakou spotřebou energie počítáte?

LIBEREC: Osvětlení tvoří 2 druhy prvků: Zaprvé 8 převěsů v ulicích pěší zóny, zadruhé stromečky na sloupy veřejného osvětlení, které se skládají z „půl“ stromečků. V roce 2016 jsme jich měli 58 ks, letos máme 76 nových půl stromečků. Příkon jednoho stromečku je 45 W.

Tušíte, jaký příkon má třeba televize? Prozkoumejte kalkulačku spotřeby energie různými domácími spotřebiči. Ta dokáže odhalit i největší žrouty energie ve vaší domácnosti. To mě zajímá!

vánoční trhy v Liberci

ÚSTÍ NAD LABEM: Veškeré vánoční osvětlení se skládá z prvků: světelné řetězy s flash efektem, světelné koule, efekty padajícího sněhu, světelné krápníky a záclony, světelné fontány. Celková cena za pronájem světelné vánoční výzdoby včetně instalace a deinstalace je 773 009 Kč vč. DPH. Spotřebu energie nedokáži teď odhadnout (možno až po ukončení celé akce).

KARLOVY VARY: Máme ozdoby typu „vločka“, připojené k pouličním lampám, typ „brána“ na pěší zónu, kde se připevňuje na závěsy veřejného osvětlení mezi protilehlými domy, ozdoby typu „svíce“ do hlavních ulic ve větších čtvrtích města, opět na sloupy veřejného osvětlení.

Celkový příkon instalované výzdoby je cca 35 kW, výzdoba bude v provozu od soboty před první adventní nedělí (2. prosince) do 6. ledna. Náklady na spotřebu energie výzdobou očekáváme ve výši cca 55 tisíc Kč.

Anketa

Některé pouliční lampy v Londýně a Praze umí nejen svítit. Co dalšího dokáží?

3) Měnili jste v posledních 5 letech vánoční osvětlení vašeho města? Jaké prvky byly přidány/odebrány, co se změnilo?

LIBEREC: V roce 2016 a 2017 byla kompletně nahrazena původní vánoční výzdoba, nově je složena z prvků popsaných v první odpovědi.

ÚSTÍ NAD LABEM: Vánoční výzdobu v našem městě tematicky měníme každý rok. Oproti minulým ročníkům je letos například vyzdobeno několik stromů a křovin navíc.

vánoční výzdoba v Karlových Varech

KARLOVY VARY: Ano, každoročně na podzim vyřazujeme poškozené ozdoby, u nichž oprava není rentabilní, za nové, vždy s LED technologií. Dá se tak říci, že naše výzdoba se skládá z většího počtu druhů různého stáří, ale snažíme se pořídit nové prvky vždy víceméně stejného typu (na lampu, brána, řetěz). Na letošek pořizujeme nově právě světelný řetěz na pódium ve Smetanových sadech a na fasádu zde stojících Alžbětiných lázní za 91 tisíc Kč. 

4) Jak dlouho bude trvat novoroční ohňostroj města? Bude mít nějaké téma? Jaká bude jeho cena?

LIBEREC: Město Liberec nepořádá ohňostroj.

ÚSTÍ NAD LABEM: Veřejná zakázka na „Produkci novoročního ohňostroje“ je vypsána na délku trvání min. 8 minut (bez tématu) v max. celkové hodnotě 250 000 Kč vč DPH.

ohňostroj v Ústí nad Labem

KARLOVY VARY: Novoroční ohňostroj neplánujeme, ale v pátek 15. prosince plánujeme Rybovu Mši vánoční, po které dorazí průvod světlonošů s vánočním světlem a jejich příchod bude korunovat 18:15 krátký ohňostroj.

5) Kolikrát vyjíždějí hasiči během silvestrovské noci řešit nehody spojené s bujarými oslavami?

LIBEREC: Za město poskytuji odpověď z Městské policie Liberec: Během loňské silvestrovské noci vyjížděla Městská policie Liberec řešit na dvě desítky případů. Ve většině se jednalo o problematiku veřejného pořádku. Pouze jednou prověřovala hlídka odpalování drobné pyrotechniky u zaparkovaných vozidel, ale na místě nebylo odpalování potvrzeno.

Bohužel tradičně přinesly hlasité novoroční oslavy stres pro domácí zvířata a čtyři psi byli hlášeni jako ztracení. Silvestrovská služba se kromě častějších výjezdů nevymykala obvyklým víkendovým úkonům městské policie. 

KARLOVY VARY: Popravdě téměř nevyjíždějí. Bavíme se tedy o městských jednotkách sboru dobrovolných hasičů, v posledních letech hasiči vyjeli ojediněle, jednou za silvestrovskou noc, jindy vůbec.

vánoční osvětlení v Karlových Varech

Pokud by šlo o profesionální hasiče, tedy Hasičský záchranný sbor České republiky, ti hlásí za minulý silvestr dvě desítky zásahů v celém kraji, z toho tři zraněné pyrotechnikou, ale až na jeden případ mimo Karlovy Vary. Ten karlovarský případ navíc nebyl typicky „silvestrovský“, šlo o dopravní nehodu v půl čtvrté ráno, ke které právě vyjížděla i naše jednotka sboru dobrovolných hasičů.

6) Provozuje během zimy město venkovní kluziště? Jaká je spotřeba energie tohoto kluziště?

LIBEREC: Město Liberec neprovozuje kluziště, na náměstí se nevejde prostorově, příkon proudu není v oblasti dostatečný a náklady velmi vysoké (montáž, spotřeba energií, údržba).

ÚSTÍ NAD LABEM: Tentokrát ne.

Od škrabek a ručníků k lední rolbě: Jak se upravuje ledová plocha?

KARLOVY VARY: Ne, neprovozujeme.

7) Zažilo město v někdy v minulosti problémy s vánočními dekoracemi? (Spadly při silném větru, osvětlení začalo hořet, utekly zvířata z živého betlému apod.)

LIBEREC: Po nástupu primátora Tibora Batthyányho 26. listopadu 2014 do funkce se při slavnostním rozsvícení vánočního stromu na začátku prosince (byla to jeho první veřejná akce) nepodařilo vánoční strom rozsvítit, z technických důvodů.

Tato historka se traduje po republice a každoročně se novináři ptají, zda se v Liberci podaří rozsvítit strom napoprvé. 

ÚSTÍ NAD LABEM: Příhod je více, jedna smutno-veselá se stala před několika lety. Mentálně postižená paní vylezla na strom, poměrně vysoko, velkou ozdobnou kouli si dala pod kabát a chtěla sundat i jednu z dárkově zabalených krabic, které tam visely jako ozdoby. Chtěla prý dárek.

vánoční Liberec

KARLOVY VARY: Samozřejmě, počasí se na svítidlech a výzdobě každoročně podepisuje, většinou jde o ohnutí nebo zlomení ozdob, resp. jejich kostry větrem, kdy zbytek ozdoby zůstane viset na kabelu. Takové samozřejmě odstraňujeme, a buď opravíme, nebo vyřadíme.

Ale žádnou větší jednotlivou událost nemáme, je to spíše průběžné. Zatím jsme nezaznamenali, že by například výzdoba na někoho nebo něco spadla. Zvířata v betlémě míváme slaměná :), takže ta nám také ještě neutekla.

Netradiční vánoční dárky: Jakého robota objeví pod stromečkem váš partner, žena či děti?