Vše o elektřině

Vánoční světelný řetěz: Jak vybrat správné vánoční osvětlení?

Hořící vánoční stromky sice patří spíše do doby, kdy se na větvičky ozdobených jedlí a smrků věšely jen obyčejné svíčky a prskavky, ale i nekvalitní světelné řetězy mohou způsobit malou vánoční katastrofu. Jak poznáte kvalitní světelný řetěz, u kterého neriskujete nebezpečí požáru?

Vánoční světelný řetěz: Jak vybrat správné vánoční osvětlení?
Vánoční světelný řetěz: Jak vybrat správné vánoční osvětlení?

U dobrého výrobku byste měli vše podstatné vyčíst z informací uvedených na obalu. Jde zejména o tyto údaje:

Další tajemství vám prozradí barva kabelu. Vyrábějí se ve čtyřech barevných odstínech: zelená, černá, bílá a čirá. Zelená barva patří na vánoční stromek. Černá je vhodná na tmavší budovy, zatímco bílá a čirá se hodí na světlé stěny domu. Pro obmotání klasického vánočního stromku o velikosti 1,5 metru by vám měl pohodlně stačit světelný řetěz s délkou 15 až 20 metrů.

Jak poznáte, co všechno světelný řetěz vydrží?

Stupeň krytí IPX

Určuje odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa nebo vniknutí kapalin. Vyjadřuje se pomocí tzv. IP kódu (z angličtiny ingress protection). Kód tvoří 2 cifry: první udává ochranu před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, druhá stupeň krytí před vniknutím vody. Nejvyšším stupněm ochrany tak je IP68.

Rozlišení vánoční světelné dekorace na venkovní a vnitřní není jen pro srandu králíkům, sobům nebo vánočním skřítkům. Osvětlení pro exteriér totiž musí splňovat přísnější bezpečnostní kritéria (odolnost proti teplotním výkyvům, nárazům, vodě a prachu). Co váš světelný řetěz nerozhází, poznáte podle bezpečnostního označení IP. Minimální hodnota IP pro venkovní světla by měla dosáhnout aspoň IP 43. 

Čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost. První číslice znamená stupeň ochrany před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů, především prachu. Dokonale prachotěsný světelný řetěz má 6. 

Druhá číslice znamená míru ochrany před vniknutím vody. Pohybuje se na škále 0 až 8. Nejvyšší osmička představuje vodotěsnou světelnou dekoraci pro trvalé ponoření. Protože se světelnými vánočními řetězy se ale nejspíš potápět nebudete, postačí hodnota 3, která chrání při dešti a kropení. Kdo chce mít klidnou mysl, může sáhnout spíše po hodnotě 4 nebo vyšší. Čtyřka chrání také proti vodě tryskající ve všech směrech.

Kvalitní vánoční řetěz do interiéru by měl mít aspoň IP 20. 

Anketa

Zjistili jsme, kolik stojí vánoční osvětlení v městech Česka. Která města vás zajímají?

8 tipů, jak si zničit Vánoce 

Následující doporučení jsou vhodná pro adrenalinové nadšence, kteří si o Vánocích plánují podpálit dům nebo si zkratem či jinou nehodou chtějí zpestřit příliš klidné svátky. 

  1. Nakupujte levné světelné vánoční řetězy na tržnici.
  2. Vyberte si řetěz s tenčími vodiči, než mají sluchátka do uší. (Velmi tenké vodiče mají tendenci se přetrhnout.)
  3. Zkrášlete si světelným řetězem pro vnitřní instalaci vaši zahradu.
  4. Na vodiče řetězu zavěšujte těžké vánoční ozdoby.
  5. Po svátcích uložte řetězy do vlhkého prostředí či na místě, kam se lehce dostane voda, aby mohlo dojít k oxidaci kontaktů žárovek.
  6. Pokud vám doma pobíhají pod nohama domácí mazlíčci nebo malé děti, kupte si levnější světelný řetěz bez transformátoru. (Transformátor zajišťuje převod vysokého napětí na nízké, takže když se váš pes či potomek pustí do kousání kabelu řetězu, nehrozí mu elektrický šok.)
  7. Světelné řetězy nechávejte svítit i během vaší nepřítomnosti v domě.
  8. Nekontrolujte průběžně stav vánočních světel a prasklé žárovičky ponechte v používaných řetězech, aby se mohly dále přehřívat.

Santa Claus jde s dobou: Casey Neistat letos nahradil stádo sobů dronem

Jak ušetřit za elektřinu pro vánoční osvětlení?

Prvním krokem ke snížení účtů za energie je výměna starého světelného řetězu za výrobek s LED světly. LED světelný řetěz ušetří zhruba 80 až 85 % nákladů na odběr elektřiny. Osekat výdaje za elektřinu vám může pomoci i vhodná změna dodavatele

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

U venkovních světelných řetězů můžete dokonce srazit spotřebu elektřiny úplně na nulu. Stačí, když si pořídíte solární světelné řetězy, které přes den lapají sluneční záření, aby mohly zářit během večera a noci. Třpytivé kouzlo Vánoc zvládnout vyčarovat i po dni se zataženou oblohou, ale jejich jas bude o něco slabší a možná nevydrží zářit celou noc.