Vše o elektřině

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

Zhasínáte ostošest, před zimomřivými členy domácnosti bráníte termostat vlastním tělem a klasické žárovky už jste dávno vyměnili za úsporné zářivky nebo ledky? Ale pořád se vám nedaří zaškrtit výdaje za elektřinu, které se nafukují jako skákací hrad na předvolebním meetingu? Poradíme vám, kde jednoduchými triky ušetříte na účtech za energii.

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu
7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

Koncem roku 2021 a počátkem roku 2022 došlo k prudkému zvýšení cen elektrické energie. Lidem, kteří přešli do režimu dodavatele poslední instance (DPI) se měsíční zálohy i více než zdvojnásobily. Rady, jak ušetřit na elektřiny, jsou proto aktuálnější více, než kdy jindy.  

1. Zahrajte si v akčním filmu Terminátor energetických upírů

I když zrovna spíte, nebo nejste doma, energetičtí žrouti útočí na vaši domácnost. Naprostá většina spotřebičů zůstává i po vypnutí v tzv. pohotovostním režimu (stand-by), kdy stále cucají elektřinu, ale vy z ní nemáte žádný užitek. Dálkovým ovladačem útok nezastavíte. 

Musíte přejít ke zbraním silnějšího kalibru. Spotřebiče vypínejte přímo hlavním vypínačem na zařízení nebo je vypojujte ze zásuvky. Pro elegantní vyřazení více energetickým žroutů jednou ranou se hodí prodlužovací kabel s vypínačem. 

Kolik tak můžete ušetřit? Průměrná česká domácnost, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, zbytečně utratí za spotřebu v pohotovostním režimu až jednu dvanáctinu z roční platby za elektřinu. Těžkou hlavu ze stand-by spotřeby si ale nemusíte dělat u zařízení vyrobených a prodaných na trhu EU od ledna 2010. Díky evropské regulaci mohou v pohotovostním režimu odčerpat pouze 1 až 2 watty. V roce 2013 došlo ještě k zpřísnění těchto limitů na 0,5 a 1 watt.

Tušíte, že jeden vás spotřebič požírá mnohem víc elektřiny než ostatní? Odhalte ho! Chci najít žrouta!

Pryč se starým 

Vaše domácí spotřebiče mohou mít už nejlepší léta za sebou. V minulosti se úspoře nepřikládal takový důraz jako dnes, a proto některá zařízení ve vaší domácnosti už nemusí splňovat normy, které jsou vhodné pro dnešní dobu. Opotřebované spotřebiče jsou na provoz náročnější, a v takovém okamžiku se vyplatí více investovat do koupě nových. Takové rozhodnutí vám přinese v dlouhodobém měřítku výhody.

Při koupi nových spotřebičů se můžete orientovat podle energetických štítků. Ty od roku 2021 změnily svoji podobu. Nejúspornější modely již nenesou označení A+++. Nově byla zavedena stupnice od A do G, přičemž nejvyšší stupně A a B zůstávají prozatím prázdné, aby byl prostor pro zlepšení. Zjistěte podrobnosti o nových energetických štítcích. Koupě úspornějšího spotřebiče vám ušetří stovky korun ročně.

Energetická třída

Roční spotřeba v kWh

Náklady v Kč/rok

Úspora oproti třídě F

C

149

1079 Kč

1165 Kč

D

201

1455 Kč

789 Kč

E

239

1730 Kč

514 Kč

F

310

2244 Kč

-

Zdroj: Údaje v tabulce pochází z energetických štítků namátkou vybraných chladniček v dané energetické třídě, které mají stejný užitný objem 300 litrů. Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle průměrné spotřeby 2,2 MWh ročně dle ceníku ČEZ Elektřina na neurčito v distribuční sazbě D02d, 24.01.2022

2. Surfujte po internetových vlnách na notebooku

Rádi byste pročetli poslední online zprávy, zkontrolovali frmol na sociálních sítích nebo si zahráli oblíbenou graficky nenáročnou počítačovou hru? Místo osobního počítače zapněte raději notebook. Přenosné počítače totiž při provozu vysají pouze 15 % energie, kterou by spořádaly mnohem hladovější stolní počítače. 

Když budete využívat stolní počítač nebo laptop jen k práci nebo důležitějším úkonům, taktéž ulevíte své peněžence. Ve chvíli, kdy se jen chcete brouzdat po sociálních sítích, hrát hry nebo si krátit čas čtením online zpráv, poslouží mnohem lépe úspornější mobilní zařízení.

Porovnání spotřeby stolního počítače a notebooku

 

Příkon v provozu (W)

Příkon v režimu stand-by (W)

Stolní PC

78,5

11

Notebook

31

1

Zdroj: www.ondrejneumajer.cz, Počítačová učebna – opomíjená spotřeba energie, autor: Ondřej Neumajer

3. Využijte kouzelné tlačítko odložený start

Pokud odebíráte proud ve dvoutarifové sazbě (tedy D25d a vyšší), snažte se probouzet k životu vaše elektrospotřebiče v časech odběru levnějšího nízkého tarifu. Samozřejmě vám nechceme radit, abyste se proměnili v noční ptáky. Nebudete přece vařit nebo žehlit o půlnoci jen proto, že ušetříte pár korun za elektřinu. 

Provoz myčky a pračky ale bez ztráty komfortu snadno posunout můžete. Stačí zmáčknout tlačítko odloženého startu. 

Kromě možnosti odloženého startu se nabízí také praní studenější vodou. Stačí jen zvolit kvalitnější prací prášek a vaše pračka bude hned prát úsporněji. Jestliže využíváte také sušičku, raději ji pořiďte jako samostatný spotřebič, protože kombinovaná pračka se sušičkou je vždy na spotřebu elektřiny náročnější. 

Provozní náklady a úspora nové sušičky prádla za 1 rok

Energetická třída

Roční spotřeba v kWh

Náklady v Kč/rok

Úspora oproti třídě B

A+++

176

861 Kč

1882 Kč

A++

234

1144 Kč

1599 Kč

A+

278

1360 Kč

1383 Kč

B

561

2743 Kč

-

Zdroj: Údaje v tabulce pochází z energetických štítků namátkou vybraných sušiček v dané energetické třídě. Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle průměrné spotřeby 4 MWh ročně dle ceníku ČEZ Elektřina na neurčito v distribuční sazbě D25d (nízký tarif), 24.01.2022

4. Perfektně navržená domácnost

Úspora elektřiny v kuchyni může být zásadní. Budete se totiž muset zaměřit na mnoho spotřebičů, jak velkých, tak těch malých. Při navrhování kuchyňského prostoru se vyplatí investovat do indukční varné desky, jelikož uživateli šetří spoustu času při vaření, ale také snižuje účty za elektřinu. Výběr lednice by měl být v nejvyšší úsporné třídě, ale ani to nemusí zaručit levný provoz. K tomu je důležité pravidelně odmrazovat a umístit spotřebič do chladnějšího místa, mimo troubu nebo sporák. 

Místo běžné konvice zakupte rychlovarnou a zvažte také koupi tlakového hrnce. Veškeré pokrmy budete mít rychle hotové a úspora elektřiny v kuchyni se tak maximalizuje. 

Srovnání nákladů na ohřev vody při vaření

 

Rychlovarná konvice

Indukční deska

Litinová ploténka

Spotřeba

0,1 kWh

0,09 kWh

0,3 kWh

Doba

3:30

2:30

12:00

Cena

0,72 Kč

0,65 Kč

2,17 Kč

Zdroj: Cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle průměrné spotřeby 2,2 MWh ročně dle ceníku ČEZ Elektřina na neurčito v distribuční sazbě D02d, 24.01.2022

V tomto případě se vyplatí investovat na začátku, a později se jen těšit, že je u vás úspora elektřiny efektivní. Vyměňte staré žárovky za LED osvětlení, které vám může nabídnout stejný, ba mnohdy i větší komfort. 

Typ žárovky

Pořizovací cena

Životnost

Příkon

Cena/rok provozu (4 h svícení denně)

Tradiční

15 Kč

1 000 h

60 W

634 Kč

Halogenová

45 Kč

2 000 h

40 W

423 Kč

Tzv. úsporná

80 Kč

8 000 h

15 W

159 Kč

LED žárovka

90 Kč

15 000 h

9 W

95 Kč

Zdroj: Pořizovací cena dle srovnávače Heureka.cz, cena za 1 kWh odpovídá celkové jednotkové ceně za elektřinu včetně daně a fixních plateb dle průměrné spotřeby 2,2 MWh ročně dle ceníku ČEZ Elektřina na neurčito v distribuční sazbě D02d, 24.01.2022

5. Neodebírejte stejný proud za vyšší ceny než váš soused

Jiskřivá energie, která tryská z vaší zásuvky, je úplně stejná jako ta, kterou si svítí doma váš soused. Proto nedává smysl platit za naprosto stejnou službu víc, než musíte. Přesto většina domácností stále zarytě zůstává u standardních produktů dominantních dodavatelů, které patří k nejdražším na energetickém trhu. 

Znáte všechny triky, jak ušetřit, ale vaše náklady pořád ne a ne klesnout?

Udělejte prvním krok a srovnejte si aktuální nabídky desítek dodavatelů v kalkulačce cen elektřiny. Za pár okamžiků se přesvědčíte, jestli váš tarif patří k těm levnějším. 

Změna distribuční sazby

Distribuční sazba určuje podmínky a ceny pro vaši elektřinu a má množství variant. Tarif se dělí na jednotarifní, který ideálně poslouží domácnostem s nižší spotřebou nebo dvoutarifní, jež je využitelný hlavně v domácnosti s náročnějšími spotřebiči, s vytápěním pomocí elektřiny nebo ohřevem vody stejným způsobem. 

Přehled distribučních sazeb

Název sazby

Pro koho je sazba vhodná? 

Co musíte splňovat?

Máte nárok na nízký tarif?

Malá spotřeba

D01D

Domácnosti s nízkou spotřebou

Nesmí být připojená výrobna a jistič nad 3 x 63 Ampér

Ne

Běžná spotřeba

D02D

Domácnosti s běžnými spotřebiči

Běžné spotřebiče

Ano

Bojler

D25D

Elektřina pro ohřev vody

Elektrický bojler

Ano

Akumulační topení

D26D

Pouze akumulační prostředky k vytápění

Akumulační topení

Ano

Elektromobil

D27D

Majitelé elektromobilů

Elektromobil

Ano

Kombinované vytápění

D35D

Smíšené elektrické spotřebiče pro vytápění

Není možné v současné době  získat

Ano

Elektrické topení

D45D

Přímotopné elektrické spotřebiče pro vytápění objektu

Není možné v současné době  získat

Ano

Tepelné čerpadlo

D56D

Tepelné čerpadlo

Není možné v současné době  získat

Ano

Elektrické topení

D57D

Elektřina k vytápění

Elektrické topení

Ano

Víkend

D61D

Místo využívané převážně o víkendu

Bez podmínek

Ano

Zdroj: www.cez.cz

Pokud si nejste jisti výhodným tarifem právě pro vás, kontaktujte dodavatele, který vám nastaví řešení na míru pro vaši domácnost.

Změna velikosti jističe

Jedná se o hlavní jistič, který je připojen k elektroměru. Zajišťuje omezení odebíraného elektrického výkonu. Pokud si pořídíte nový spotřebič, který je náročnější na energii, je vhodné jistič zkontrolovat. Jakmile zvolíte ideální velikost, nebudou vás překvapovat vysoké platby, ale stále obdobné částky. Pro výpočet ideální hodnoty jističe můžete využít jednoduchý nástroj.

Vlastní energie 

Pro svou domácnost můžete využít také vlastní energie. Domácí fotovoltaická elektrárna nabízí úsporu v dlouhodobém časovém měřítku, vytváří nezávislost a hlavně šetří životní  prostředí. Důvodů proč zvážit toto úsporné řešení je hned několik, patří mezi ně například možnost získání dotace a dlouhodobé řešení.
Díky programu Nová Zelená úsporám můžete čerpat na některá opatření také dotace.

Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

Efektivní zateplení domu

Nejnáročnějším prvkem na elektřinu v domácnosti je vytápění, u kterého se zdá, že není možné výdaje snížit. Opak je ale pravdou. Tepelné ztráty můžete minimalizovat efektivním zateplením celého domu. V takovém případě vám poslouží termodiagnostika, která pomocí kamery určí, zdali máte všechny prostory řádně utěsněné a identifikuje konkrétní místa, kde dochází k největšímu úniku tepla. Mohou to být zdi, střecha, okna a dveře, sklep, ale dokonce i podlaha. 

Jakmile vyřešíte základní problémy se zateplením, ujistěte se, že máte správně odvzdušněné radiátory, jelikož mohou být taktéž významným viníkem. Po vyřešení všech těchto nedostatků vás úspora elektřiny nemine.

6. Netopte si nabíječkou

Proč se obtěžovat s vytahováním nabíječky ze zásuvky, když každý večer stejně musíte pravidelným přísunem energie oživit svůj chytrý telefon? I volné nabíječky totiž potichu chroupají watty, ale místo dobíjení je přeměňují na teplo. Oknem tak vyhodíte 10krát více energie, než je potřeba k dobití telefonu.

7. Používejte studenou vodu

Nelekejte se, nenutíme vás stoupnout si do sprchy pod ledový vodopád. Na nízké teploty vsaďte při praní prádla. Skvrny se vyperou i při nízkých teplotách a navíc se oblečení tolik neopotřebuje. Cesta k dalším úsporám vede přes vrchovatě naplněný buben pračky. Ušetřit ale můžete také na ohřevu vody.

Bojler v rodinném domě je jedním z největších žroutů elektřiny. Vhodným řešením může být také průtokový ohřívač. Úspora elektřiny u těchto zařízení vyžaduje jen pár kroků.

U samotného bojleru nezapomínejte na umístění do zateplené místnosti a vhodné využití dvoufázového tarifu. Nastavte jej přibližně na 50-55 °C a ohřev v hodinách, kdy je sazba za elektřinu nižší.
V případě, že žijete v místech, kde je kvalita vody horší a obsahuje více vodního kamene, neváhejte s revizí bojleru a odstraněním nečistot. 

Pomoci s úsporou vám může také investice do tzv. chytrého bojleru.