Vše o elektřině

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

Zhasínáte ostošest, před zimomřivými členy domácnosti bráníte termostat vlastním tělem a klasické žárovky už jste dávno vyměnili za úsporné zářivky nebo ledky? Ale pořád se vám nedaří zaškrtit výdaje za elektřinu, které se nafukují jako skákací hrad na předvolebním meetingu? Poradíme vám, kde jednoduchými triky ušetříte na účtech za energii.

7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu
7 jednoduchých tipů, jak ušetřit za elektřinu

1. Zahrajte si v akčním filmu Terminátor energetických upírů

I když zrovna spíte, nebo nejste doma, energetičtí žrouti útočí na vaši domácnost. Naprostá většina spotřebičů zůstává i po vypnutí v tzv. pohotovostním režimu (stand-by), kdy stále cucají elektřinu, ale vy z ní nemáte žádný užitek. Dálkovým ovladačem útok nezastavíte. 

Musíte přejít ke zbraním silnějšího kalibru. Spotřebiče vypínejte přímo hlavním vypínačem na zařízení nebo je vypojujte ze zásuvky. Pro elegantní vyřazení více energetickým žroutů jednou ranou se hodí prodlužovací kabel s vypínačem. 

Kolik tak můžete ušetřit? Průměrná česká domácnost, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, zbytečně utratí za spotřebu v pohotovostním režimu až jednu dvanáctinu z roční platby za elektřinu. Těžkou hlavu ze stand-by spotřeby si ale nemusíte dělat u zařízení vyrobených a prodaných na trhu EU od ledna 2010. Díky evropské regulaci mohou v pohotovostním režimu odčerpat pouze 1 až 2 watty. V roce 2013 došlo ještě k zpřísnění těchto limitů na 0,5 a 1 watt.

Tušíte, že jeden vás spotřebič požírá mnohem víc elektřiny než ostatní? Odhalte ho! Chci najít žrouta!

2. Surfujte po internetových vlnách na notebooku

Rádi byste pročetli poslední online zprávy, zkontrolovali frmol na sociálních sítích nebo si zahráli oblíbenou graficky nenáročnou počítačovou hru? Místo osobního počítače zapněte raději notebook. Přenosné počítače totiž při provozu vysají pouze 15 % energie, kterou by spořádaly mnohem hladovější stolní počítače. 

3. Využijte kouzelné tlačítko odložený start

Pokud odebíráte proud ve dvoutarifové sazbě (tedy D25d a vyšší), snažte se probouzet k životu vaše elektrospotřebiče v časech odběru levnějšího nízkého tarifu. Samozřejmě vám nechceme radit, abyste se proměnili v noční ptáky. Nebudete přece vařit nebo žehlit o půlnoci jen proto, že ušetříte pár korun za elektřinu. 

Provoz myčky a pračky ale bez ztráty komfortu snadno posunout můžete. Stačí zmáčknout tlačítko odloženého startu. 

4. Pošlete starou lednici do zaslouženého důchodu

Zdá se vám, že energetické třídy jsou jen pro srandu králíkům? Počítejte s námi. Lednice s mrazákem v nejvyšší třídě A+++ za rok vycucne proud zhruba za 800 Kč, ale její starší kamarádky ve třídách A nebo B spolykají klidně i přes 1 500 Kč ročně. S nákupem nové lednice se nevyplatí moc otálet, zejména když máte doma téměř muzejní exponát (kousek starý 10 až 15 let). 

5. Neodebírejte stejný proud za vyšší ceny než váš soused

Jiskřivá energie, která tryská z vaší zásuvky, je úplně stejná jako ta, kterou si svítí doma váš soused. Proto nedává smysl platit za naprosto stejnou službu víc, než musíte. Přesto většina domácností stále zarytě zůstává u standardních produktů dominantních dodavatelů, které patří k nejdražším na energetickém trhu. 

Znáte všechny triky, jak ušetřit, ale vaše náklady pořád ne a ne klesnout?

Udělejte prvním krok a srovnejte si aktuální nabídky desítek dodavatelů v kalkulačce cen elektřiny. Za pár okamžiků se přesvědčíte, jestli váš tarif patří k těm levnějším. 

6. Netopte si nabíječkou

Proč se obtěžovat s vytahováním nabíječky ze zásuvky, když každý večer stejně musíte pravidelným přísunem energie oživit svůj chytrý telefon? I volné nabíječky totiž potichu chroupají watty, ale místo dobíjení je přeměňují na teplo. Oknem tak vyhodíte 10krát více energie, než je potřeba k dobití telefonu.

Neplýtvejte energií kvůli svému mobilnímu telefonu.

7. Používejte studenou vodu

Nelekejte se, nenutíme vás stoupnout si do sprchy pod ledový vodopád. Na nízké teploty vsaďte při praní prádla. Skvrny se vyperou i při nízkých teplotách a navíc se oblečení tolik neopotřebuje. Cesta k dalším úsporám vede přes vrchovatě naplněný buben pračky.