Technologie

Vědci vylepšili přístroj, který vidí osoby skrze zeď. Brzy rozpozná i drobné zachvění ruky

Umělá inteligence se naučila s přispěním výzkumného týmu z MIT sledovat lidi skryté za překážkami i za pořádné tlustou stěnou. Děti se ale nemusí bát konce hry na schovávanou a dospělí zase děsit počítače „šmíráka“. Zaměřená osoba se v zařízení zobrazuje pouze jako tyčovitý panák a budoucí využití se plánuje pro zdravotnická zařízení nebo pro domácnosti, kde žijí sami starší lidé náchylní k pádům.

Vědci vylepšili přístroj, který vidí osoby skrze zeď. Brzy rozpozná i drobné zachvění ruky
Vědci vylepšili přístroj, který vidí osoby skrze zeď. Brzy rozpozná i drobné zachvění ruky

Autor úvodní fotografie: Jason Dorfman (MIT CSAIL)

Tým z laboratoře pro výzkum umělé inteligence (MIT CSAIL) pod vedením profesorky Diny Katabiové se laserovým zrakem nejznámějšího uprchlíka z planety Krypton nejspíš inspirovat nenechal, ale zjednodušeně si projekt RF-Pose můžeme představit jako přístroj, který nám dává Supermanovy oči.

Chcete být vidět? Pořiďte si solární bundu, která vyleká i Supermana

Akorát superhrdina s červeným pláštíkem vidí na míle daleko a skrze několik zdí. Zařízení od MIT sice takový rozsah nemá, ale ani úplná tma jeho šmírovací schopnosti nezastaví.

Jak se učí umělá inteligence šmírovat?

Systém využívá toho, že radiové vlny procházejí předměty, ale odrážejí se od lidského těla, protože ho tvoří převážně voda. Vědci ukázali umělé inteligenci (AI) tisíce záznamů z kamer, kde se objevovaly postavy chodící, sedící, otevírající dveře nebo čekající na výtah. Poté je spárovali s příslušným odrazem vln, aby si počítač na základě těchto dvojic odvodil vzor pro zobrazení postavy.

Výsledkem je 2D panák jakoby načmáraný křídou malým dítětem, takže se může zdát, že člověk zůstává v anonymitě. Jenže umělá inteligence většinu lidí „prokoukne“.

Střípky z konference Já, robot: Bojí se odborníci vývoje umělé inteligence (AI)?

Prozradí vás řeč těla

RF-Pose sice nerozezná tváře osob, které si s ním „hrají na schovávanou“, ale velmi dobře si zapamatuje způsob chůze a držení těla daného člověka. Se strojovou přesností si všímá i detailů, které obyčejným smrtelníkům unikají. S 83% úspěšností pak odhalí podle gest a pohybu konkrétní osobu, i když se skrývá v zástupu s další stovkou lidí.

Výzkumníci z MIT nyní zdokonalují zařízení tak, aby ukazovalo také 3D panáky a dokázalo zmerčit i takovou drobnost jako zachvění ruky. Ulehčilo by to například sledování stupně rozvinutosti nepříjemných chorob jako Parkinsonova nemoc nebo roztroušená skleróza.

Pomocná ruka u péče o seniory

Technologii už výzkumný tým aplikoval do několika domácností několika pacientů trpících právě Parkinsonem.

Hlavní výhodou našeho přístupu je, že pacienti nemusí nosit žádné senzory, ani si pamatovat, že je potřeba dobít baterie do elektronických přístrojů. Navíc když umělá inteligence u seniorů sleduje a vyhodnocuje rychlost chůze či schopnost obstarat si různé věci bez nutnosti asistence, pečovatelům to poskytuje cenné informace, které předtím neměli k dispozici.

- Dina Katabiová, výzkumnice projektu RF-Pose

Tušili jste, že stejný člověk, který vymyslel Segway, se zabývá hlavně vylepšením pomůcek pro lidi s omezenými možnostmi pohybu? Zajímá mě, kdo to je

Velký přínos by přístroj vidící skrze stěny mohl znamenat také pro seniory, kteří občas upadnou a bez cizí pomoci se sami nezvednou, ale jinak jsou úplně samostatní. Pokud tito starší lidé bydlí sami, po prvním pádu často končí v domech s pečovatelskou službou, i když by ještě klidně mohli zůstat ve známém prostředí domova, ke kterému za ty roky přilnuli.