Technologie

Dean Kamen vynalezl nejen Segway, ale i mnoho patentů pro nemocné a paralyzované

Když se řekne Dean Kamen, možná si nevybavíte nic. Pokud vás něco napadne, bude to Segway. Americký vynálezce se originálním osobním vozítkem proslavil po celém světě. Kariéru ale začal inovacemi zdravotnických přístrojů a dokonce i nejznámější Segway stojí na základech vylepšeného invalidního vozíku. Jaké další vynálezy lemují životopis člověka, kterého někteří nazývají Edisonem současnosti?

Dean Kamen vynalezl nejen Segway, ale i mnoho patentů pro nemocné a paralyzované
Dean Kamen vynalezl nejen Segway, ale i mnoho patentů pro nemocné a paralyzované

Dean Kamen je vynálezce, vědec a významný zaměstnavatel. Ve svém podniku se zaměřuje na nejnovější technologie, nápady a inovace, které by měly podle jeho představ změnit život lidí k lepšímu. Jen v oddělení vývoje zaměstnává několik stovek inženýrů.

Dean Kamen

Sám vlastní více než 400 amerických a jiných patentů. Zásadně prý nečte romány, ale jakékoli matematické a fyzikální příručky hltá s nadšením. Zapálení pro věc se mu vyplatilo, jeho podnik jen vzkvétá a na novinky z Kamenových laboratoří nedočkavě čekají lidé po celém světě.

Dean Kamen: Životopis pozoruhodného vynálezce

Vynálezce Segwaye se narodil v roce 1951 v New Yorku. Jeho otec pracoval jako ilustrátor a matka učila. Odmalička vymýšlel různé vynálezy a zlepšováky. Sám o sobě řekl, že když mu bylo pět let, vymyslel způsob, jak si stlát postel bez toho, aby ji musel obcházet z jedné strany na druhou.

Vynálezci přemýšlí nad různými podivnými zlepšováky. Jeden nyní úspěšný australský vynálezce strávil v mládí celé léto myšlenkami nad sestrojením vystřelovacího Batmanova háku. Chci vědět víc!

Bystrost a zvědavost mu však ve škole příliš nepomohla, byl průměrným žákem a často se dostával do konfliktů s učiteli. Učení mu neulehčovalo ani trápení s dyslexií. Od mládí však nadšeně četl vědecké texty, což mu vydrželo po celý život.

Vynálezy malého Kamena vydělávaly víc než jeho rodiče

Celou dobu také pokračoval se svými vynálezy, za které si v době, kdy ještě ani nedokončil střední školu, vydělával ročně více než oba jeho rodiče dohromady. Následně začal studovat na Worcester Polytechnic Institute v Massachusetts, ale opět se více zajímal o svoje vynálezy než o studium.

Dean Kamen a jeho zdravotnické vynálezy

Prvním opravdu přelomovým vynálezem bylo přenosné zařízení AutoSyringe na nitrožilní dávkování léků pro pacienty, kteří potřebují nepřetržitě dostávat určitý lék, a bez tohoto vynálezu by museli být stále hospitalizováni.

Vědci vytvořili robota s umělými svaly. Zvedne 1000krát více, než sám váží

V roce 1976 opustil Kamen nedokončené studium, aby založil vlastní společnost. Ta začala s prodejem jeho lékařského vynálezu. Ten se v medicíně velmi dobře ujal a Kamen se tak proslavil. Když po pár letech společnost prodal jiné zdravotnické firmě, stal se z něj během okamžiku multimilionář.

Anketa

V kolika letech se stal milionářem Elon Musk?

Rychle založil novou společnost DEKA Research&Development, která brzy vyvinula další slibné vynálezy jako třeba přenosný dializační přístroj HomeChoice, který umožňuje pacientům s dysfunkcemi ledvinam čištění krve dialýzou v domácích podmínkách.

Segwayi předcházel motorizovaný invalidní vozík

Dean Kamen vyvinul stovky dalších lékařských zlepšováků, celý svět však ohromil v roce 1999, když odhalil svůj nejnovější vynález iBOT 3000 Mobility System - motorizovaný invalidní vozík, který nabídl tělesně postiženým nesrovnatelně větší svobodu pohybu, než umožňují standardní vozíky.

Kamenův iBOT dokázal nejen „chodit“ po schodech, překonávat menší překážky a pohybovat se prakticky v každém terénu. Díky možnosti okamžitého zvýšení polohy mohou uživatelé komunikovat se stojícími lidmi „z očí do očí “, nikoli v poloze vsedě. Vozík také vyniká obdivuhodnou stabilitou.

Zákaz Segwayů

Po dlouhém schvalovacím procesu se iBOT dostal v roce 2003 konečně do prodeje, nejednalo se však o lacinou záležitost, cena vozíku se vyšplhala na 29 tisíc dolarů (cca 600 tisíc Kč). Lidé, kteří si ho koupili museli projít speciálním školením, aby se vozík naučili používat.

Kolik vás stojí používání různých elektrospotřebičů za rok v účtech za elektřinu? To mě zajímá!

Segway: Vynález, který měl znamenat revoluci v městské dopravě

A pak přišel další vynález, který způsobil doslova mediální poprask. Kamen na jeho vývoji tajně pracoval více než deset let, aby pak na konci roku 2001 spatřil světlo světa Segway - samovyvažovací elektrické vozítko pro jednu osobu.

Segway

Segway využívá systém gyroskopů, počítačových čipů a elektronických senzorů, které vyhodnocují pohyby jezdce. Segway nemá brzdy ani volant, nemůže se převrátit a přitom se chová tak, jak uživatel chce. Sám Kamen čekal, že vozítko neposlouží jen k zábavě, ale že také pomůže vyřešit problém auty přeplněných měst.

Futuristická vozidla, která „lyžují a bruslí“. Tak vidí budoucnost dopravy mladí designéři

Rovněž doufal, že Segway by mohli používat poštovní doručovatelé, policisté, dělníci v továrnách nebo dokonce vojáci.

Přeplněným městům Segway nakonec neulehčil

Prvotní nadšení veřejnosti rychle opadlo a nad Segwayem se začala stahovat mračna. Masivnějším prodejům bránila poměrně vysoká cena (4950 dolarů, tj. cca 100 tisíc Kč), u prodaných kusů se vyskytovaly technické problémy, někde narážely Segwaye při provozu na legislativní problémy a vyvstaly také otázky kolem bezpečnosti.

Jednokolka Uno Bolt: Jak se řídí kříženec elektrokola a segwaye?

Ačkoli Segwaye nakonec městskou revoluci nepřinesly, počáteční krizi ustály a oblíbilo si je mnoho lidí na celém světě. Postupem času vzniklo několik dalších modelů, u kterých je patrná tendence ke zmenšování celého zařízení. Ve spolupráci s čínskou společností Ninebot nedávno rodinu Segwayů obohatily také elektrokoloběžky.

Co dál? Dean Kamen vynalezl čističku pitné vody

Po rozporuplné zkušenosti se Segwayem Dean Kamen všechny překvapil svým dalším vynálezem. Přenosná čistička vody Slingshot dokáže i velmi znečištěnou vodu přeměnit na pitnou.

Startup AquaQube vyčistí vodu z kohoutku nejlépe na světě. Firmu vede 23letá Češka

Výroba zařízení je poměrně nákladná, samotný provoz již příliš náročný není. Čistička může pro svůj chod využít prakticky jakékoli palivo včetně dřeva, trávy nebo kravského hnoje.

Dean Kamen získal řadu ocenění

Americký vynálezce obdržel celou řadu ocenění včetně Heinz Award v roce 1998 za soubor vynálezů, které celosvětově vedly ke zlepšení lékařské péče. V roce 2000 byla Kamenovi v USA udělena Národní technická medaile jako uznání za vynálezy, ale také jako pochvala za jeho práci v oblasti propagace vědy a techniky. Je také držitelem mnoha čestných akademických titulů.

Zdravotnickým vynálezům se Dean Kamen věnuje i nadále. Pro potřeby armády třeba vyvinul neobyčejně funkční umělou robotickou ruku s vysokou citlivostí určenou pro veterány z války. Umělá paže se jmenuje Luke podle Luka Skywalkera z Hvězdných válek. Sestrojil také zařízení, které dokáže přeměnit téměř jakékoli palivo na elektřinu.

Vlastní děti nemá, přesto se snaží inspirovat mladé

Dean Kamen se hodně věnuje osvětové činnosti v oblasti vědy a technologií. Chce, aby děti a mladí lidé zažili stejné nadšení z vědy, jaké zažíval sám. Založil organizaci FIRST, která v USA organizuje soutěže robotů, jež zkonstruovaly děti a mladí lidé.

Dean Kamen a zpěvák Will.i.am při představení organizace FIRST

Na začátku každého ročníku soutěže vyhlásí FIRST pravidla hry a typy úkolů, které se budou od robotů očekávat. Týmy pak mají šest týdnů na sestrojení robotů. Samotná soutěž se průběhem i atmosférou podobá běžným sportovním soutěžím. Každoroční klání robotů je v současnosti velmi populární a probíhá v mnoha regionálních kolech.

Soutěžit se dá v různých aktivitách. Velkou popularity získávají nyní třeba závody dronů. Jak si vedou v evropské lize Češi? Chci vědět víc!

Dean Kamen: Zajímavosti