Vše o elektřině

Víme, jak se nespálit při výběru vhodného toastovače a topinkovače

Opečený toast chutná stejně z levného i drahého topinkovače, ale různé speciální funkce vám mohou velmi usnadnit přípravu vaší oblíbené snídaně. Máte tušení, co všechno moderní topinkovače a toustovače dokáží? Než si pořídíte nový „pečící strojek“, seznamte se s jejich základními možnostmi i s vychytávkami některých modelů.

Víme, jak se nespálit při výběru vhodného toastovače a topinkovače
Víme, jak se nespálit při výběru vhodného toastovače a topinkovače

Když člověk v pravěku zjistil, jak chutná maso opečené na ohni, syrové už víckrát nezkusil. Když ve 20. století lidé objevili toastovače a topinkovače, už si svou snídani bez těchto „udělátek“ nedokázali představit. Smažení chleba na oleji na pánvičce začalo být najednou s nadsázkou považováno za barbarskou praktiku. Komu by se chtělo v kouři nad prskajícím olejem u plotny obracet topinky, když může získat zdravější variantu bez tuku zmáčknutím jednoho tlačítka?

Protože čeština označuje jako toast, jak holý opečený toast, tak i dva kusy toastů s náplní uvnitř, tedy sendvič, aby nedošlo k pomatení pojmů, budeme v článku mluvit buď o topinkovačích nebo o sendvičovačích (= toastovačích).

Chytrý záchod i toastovač: 3 nejblbější nápady na zařízení do chytré domácnosti

Jak rychle se opeče toast?

Kdo touží po toastech, chce především rychlou snídani. Čas toastování u topinkovačů si sice liší, ale nejde o výrazné rozdíly. Opečený toast můžete mít připravený nejdříve do 2 minut, nejdéle si na něj počkáte necelé čtyři minuty. Pro snazší čištění dnes většina přístrojů obsahuje vyjímatelnou zásuvku na drobky, kterou stačí vyndat a vysypat do koše. Na rozdíl od opečení toastu, si manipulaci s jímkou na drobky můžete vyzkoušet i před nákupem v obchodě. V některých případech musíte vyvinout větší sílu při vysunutí nebo zjistíte, že drobky mohou poměrně snadno vypadnout z jímky.

Topinkovače umí rozmrazit pečivo i rozpéct croissanty

Mnohé topinkovače však umí ještě další kouzla. Mezi ně patří funkce na rozmrazení pečiva, kontrolu stupně pečení, kdy je možné opečení zastavit a opět v něm pokračovat, předčasné vypnutí i možnost použít nástavec na rozpékání staršího pečiva. Do nástavce se vejde i větší pečivo. Některé výrobky také umožňují nastavit opékání pouze z jedné strany.

Cenově se topinkovače pohybují od několika set Kč do několika tisíc. Pro větší rodiny lze zakoupit i variantu, která opeče čtyři topinky naráz. Hodí se už dopředu vědět, kam topinkovač v kuchyni umístíte, aby nebyl problém s délkou šnůry spotřebiče.

Jak vybrat mikrovlnnou troubu?

Na co dalšího se zaměřit?

Design topinkovače

Mimo funkcí topinkovače hraje důležitou roli i jeho design. Ne každý má totiž doma prostor na to, aby tento spotřebič po dodělání snídaně uklidil, a tak je v některých domácnostech trvale umístěn přímo na kuchyňské lince. S tím počítají i výrobci, kteří pravidelně přicházejí s novými a novými designovými variantami. Nejčastěji se setkáte s topinkovači z plastu, které jsou levnější a lépe se udržují. Vsadit však můžete i na luxusnější ocel, u které se však budete muset smířit s náročnějším čištěním povrchu.

Topinkovač na kuchyňské lince

Příkon topinkovače

Příkon úzce souvisí s rychlostí, jakou je přístroj schopen připravit topinku. Už jsme zmínili, že tento čas se může pohybovat přibližně od dvou do čtyř minut, a je to právě příkon, který ho nejvíce ovlivňuje. Pokud tedy každé ráno spěcháte, rozhodně sáhněte po topinkovači s vyšším příkonem, který vám dobrou minutku dvě může ušetřit. Samozřejmě platí také pravidlo, že čím vyšší je příkon, tím více elektrické energie vám topinkovač spotřebuje, o svou peněženku se však rozhodně nemusíte bát. Vzhledem k tomu, že chleby se v topinkovači opékají jen krátce, v konečném výsledku je spotřeba opravdu zanedbatelná.

Bezpečnost

I když příprava topinek nevyžaduje žádný velký um a je poměrně jednoduchá, občas se může stát, že nemáte svůj den. Abyste místo poklidné snídaně nemuseli běhat po bytě s ledovým obkladem a chladit popáleniny, určitě si ohlídejte bezpečnost práce s topinkovačem. K tomu vám budou nápomocny protiskluzové nožičky, které zajistí, že topinkovač z kuchyňské linky nespadne a nespálí vás. Šikovná je také funkce pro nadzvednutí zaseknuté topinky. Hlavně menší kousky chleba totiž občas mohou zůstat v topinkovači zaklíněné a lidé často automaticky sahají po kovových předmětech, jako například vidličkách, aby je vytáhli. To však může být velmi nebezpečné, proto raději vyberte přístroj, který si se zaseknutým chlebem poradí pomocí jediného tlačítka.

Některé sendvičovače si poradí i s wafflemi

Sendvičovače s vyměnitelnými pánvičkami se lépe čistí a zvládnou více úkolů

Parametry pro výběr sendvičovače se moc neliší od těch, které budete zohledňovat při výběru topinkovače. Nejzásadnějším rozdílem je to, že vnitřek sendvičovače tvoří teflonová plocha. U levnějších výrobků může po krátké době odpadávat a lepit se na připravovaný pokrm. Cenové relace se příliš neliší od topinkovačů. Pořídíte je za pár set i jeden či dva tisíce.

Toastovače mohou mít pevně zabudované nebo odnímatelné pánvičky. Výhoda druhého typu spočívá ve snadnějším čištění, ale také v multifunkčním využití. Často půjde o sendvičovač 3 v 1, který na jiné pánvičce umožní přípravu vaflí a na další grilování. Od grilovací funkce ale nemějte přehnaná očekávání, hodí se spíše na grilování zeleniny než pořádných fláků masa. K tomuto účelu poslouží lépe opravdový gril.

Při výběru se také můžete zaměřit na:

Přehled toustovačů v různých cenových kategoriích

Název

Sencor SSM 4300SS

Sencor SSM 9300

Teesa TSA 3221

Cena

od 300 Kč

od 499 Kč

od 790 Kč

Příkon

700 W

700 W

800 W

Termostat

ne

ne

ne

Vyměnitelné plotýnky

ne

ano

ano

Tvar sendvičů

trojúhelníkové

trojúhelníkové

trojúhelníkové

Délka přívodového kabelu

0.75 m

0.75 m

0.90 m

Ceny dle internetového srovnávače Heureka.cz k datu 8. 6. 2020
 

Osvětlení bytu: Jak vybrat správná svítidla do každého pokoje?