Vše o elektřině

Víme, jak se nespálit při výběru vhodného toastovače a topinkovače

Opečený toast chutná stejně z levného i drahého topinkovače, ale různé speciální funkce vám mohou velmi usnadnit přípravu vaší oblíbené snídaně. Máte tušení, co všechno moderní topinkovače a toustovače dokáží? Než si pořídíte nový „pečící strojek“, seznamte se s jejich základními možnostmi i s vychytávkami některých modelů.

Víme, jak se nespálit při výběru vhodného toastovače a topinkovače
Víme, jak se nespálit při výběru vhodného toastovače a topinkovače

Když člověk v pravěku zjistil, jak chutná maso opečené na ohni, syrové už víckrát nezkusil. Když ve 20. století lidé objevili toastovače a topinkovače, už si svou snídani bez těchto „udělátek“ nedokázali představit. Smažení chleba na oleji na pánvičce začalo být najednou s nadsázkou považováno za barbarskou praktiku. Komu by se chtělo v kouři nad prskajícím olejem u plotny obracet topinky, když může získat zdravější variantu bez tuku zmáčknutím jednoho tlačítka?

Protože čeština označuje jako toast, jak holý opečený toast, tak i dva kusy toastů s náplní uvnitř, tedy sendvič, aby nedošlo k pomatení pojmů, budeme v článku mluvit buď o topinkovačích nebo o sendvičovačích (= toastovačích).

Jak rychle se opeče toast?

Kdo touží po toastech, chce především rychlou snídani. Čas toastování u topinkovačů si sice liší, ale nejde o výrazné rozdíly. Opečený toast můžete mít připravený nejdříve do 2 minut, nejdéle si na něj počkáte necelé čtyři minuty. Pro snazší čištění dnes většina přístrojů obsahuje vyjímatelnou zásuvku na drobky, kterou stačí vyndat a vysypat do koše. Na rozdíl od opečení toastu, si manipulaci s jímkou na drobky můžete vyzkoušet i před nákupem v obchodě. V některých případech musíte vyvinout větší sílu při vysunutí nebo zjistíte, že drobky mohou poměrně snadno vypadnout z jímky.

Topinkovače umí rozmrazit pečivo i rozpéct croissanty

Mnohé topinkovače však umí ještě další kouzla. Mezi ně patří funkce na rozmrazení pečiva, kontrolu stupně pečení, kdy je možné opečení zastavit a opět v něm pokračovat, předčasné vypnutí i možnost použít nástavec na rozpékání staršího pečiva. Do nástavce se vejde i větší pečivo. Některé výrobky také umožňují nastavit opékání pouze z jedné strany.

Cenově se topinkovače pohybují od několika set Kč do několika tisíc. Pro větší rodiny lze zakoupit i variantu, která opeče čtyři topinky naráz. Hodí se už dopředu vědět, kam topinkovač v kuchyni umístíte, aby nebyl problém s délkou šnůry spotřebiče.

Sendvičovače s vyměnitelnými pánvičkami se lépe čistí a zvládnou více úkolů

Vnitřek sendvičovače tvoří teflonová plocha. U levnějších výrobků může po krátké době odpadávat a lepit se na připravovaný pokrm. Cenové relace se příliš neliší od topinkovačů. Pořídíte je za pár set i jeden či dva tisíce. Toastovače mohou mít pevně zabudované nebo odnímatelné pánvičky. Výhoda druhého typu spočívá ve snadnějším čištění, ale také v multifunkčním využití. Často půjde o sendvičovač 3 v 1, který na jiné pánvičce umožní přípravu vaflí a na další grilování. Od grilovací funkce ale nemějte přehnaná očekávání, hodí se spíše na grilování zeleniny než pořádných fláků masa. K tomuto účelu poslouží lépe opravdový gril.