Domácnost

Cena kilowatthodiny: Kolik stojí a jak na elektřině ušetřit?

Výdaje za elektřinu tvoří podstatnou část rozpočtu každé domácnosti. Není divu, díky elektřině můžete svítit, používat většinu spotřebičů, ale také vařit nebo místnost vytápět. Jak platit za elektřinu co nejméně? Zjistěte, jaká je cena kilowatthodiny a jak na elektřině ušetřit.

Cena kilowatthodiny: Kolik stojí a jak na elektřině ušetřit?
Cena kilowatthodiny: Kolik stojí a jak na elektřině ušetřit?

Kilowatthodiny na elektroměru, megawatthodiny na faktuře

Kilowatthodina (kWh) je jednotka, která vám říká, jaké množství energie bylo spotřebováno během jedné hodiny. Pro lepší představu – spotřebič s příkonem 1000 W spotřebuje 1 kWh za jednu hodinu, přístroj s příkonem 100 W za deset hodin atd.

Srovnejte si dodavatele a ušetřete výběrem levnějšího průměrně 2200 Kč ročně

Zatímco váš elektroměr ukazuje spotřebu v kWh, na fakturách od poskytovatele energie budete mít spíše údaj v megawatthodinách (MWh). Cílem není vás zmást, je za tím jen snaha Energetického regulačního úřadu uvádět spotřebu ve stejných jednotkách jako regulované složky elektřiny. Převod mezi oběma jednotkami je velmi jednoduchý, vycházejte ze vztahu: 1 MWh = 1000 kWh.

Jak na úspory elektřiny v domácnosti

Kolik stojí jedna kWh?

Cena za 1 kWh je v rámci domácností různá, do hry vstupuje více faktorů. Výdaje se liší podle krajů ČR, v závislosti na podmínkách dodavatele a především na konkrétním tarifu, ve kterém elektřinu spotřebujete. Do ceny promluví, jestli máte s poskytovatelem jednotarifní, nebo dvoutarifní sazbu. V prvním případě platíte po celý den za kWh stejnou cenu, v tom druhém se vám během dne bude střídat vysoký a nízký tarif. Během nočního proudu, jak se nízkému tarifu někdy lidově říká, vás kWh elektřiny vyjde na mnohem méně. Konečná faktura pak bude ovlivněna tím, na co všechno elektřinu využíváte.

Průměrná cena elektřiny se v České republice v posledních měsících pohybovala mezi 4–5 korunami za kWh. V roce 2019 byla průměrná cena za kWh 4,58 korun. Na začátku letošního roku tato hodnota vzrostla na 4,76 korun.

S cenami elektřiny na burze ale zahýbala pandemie koronaviru. V důsledku menší poptávky cena elektřiny výrazně klesla. V nabídce hlavních dodavatelů se to projevilo na podzim letošního roku. Aktuálně se průměrná cena za kWh pohybuje okolo 4,3 korun. Podívejte se, o kolik zlevnili největší dodavatelé elektřiny. Oslabení ale tlumilo oslabení koruny. „Právě oslabení kurzu koruny nad 27 korun za euro v posledním roce citelně snížilo promítnutí poklesu velkoobchodních cen elektřiny do korunové ceny,“ šéf nákupu energií ve společnosti E.ON Energie.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Jak ušetřit na elektřině?

Možností, jak na elektřině ušetřit, je celá řada. Není třeba svítit svíčkami, vytápět na 17 stupňů, ani jíst studené jídlo. Stačí dodržovat pár základních pravidel. Připravili jsme pro vás několik tipů:

Šetřit můžete také na chytře zvoleném osvětlení.

Dodavatelé zlevňují elektřinu. Podívejte se na nové ceny

Ušetřit můžete i změnou dodavatele

Za elektřinu nemusíte platit více, než je nutné. Na trhu funguje mnoho dodavatelů, jejichž podmínky a ceny se značně liší. Nepatří váš poskytovatel mezi ty méně výhodné? To zjistíte velice snadno – využijte k tomu naši online kalkulačku. Během chvíle uvidíte, který dodavatel vám nabízí nejlevnější cenu a nejférovější podmínky. Změna dodavatele vám může zajistit roční úsporu až ve výši několika tisíc korun. Podívejte se, jak na změnu dodavatele elektřiny.