Vše o elektřině

Dodavatelé zlevňují elektřinu. Podívejte se na nové ceny

To, o čem se delší dobu mluvilo, se stalo skutečností. Někteří významní dodavatelé zlevnili ceny za elektřinu. Největší hráč na tuzemském trhu, firma ČEZ, od října snížila cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent. Zlevnění hlásí i další dodavatelé. Podívejte se na nové ceny.

Dodavatelé zlevňují elektřinu. Podívejte se na nové ceny
Dodavatelé zlevňují elektřinu. Podívejte se na nové ceny

Analytici zlevnění očekávali delší dobu, největší dodavatelé vyčkávali

O zlevňování elektřiny se hovořilo již na jaře, kdy naplno vypukla pandemie koronaviru. Ta zahýbala s cenami na velkoobchodních burzách, které se v důsledku zpomalení ekonomiky výrazně propadly. Vývoj HDP totiž do značné míry určuje spotřebu elektřiny – s poklesem ekonomiky klesá poptávka po elektřině, což vytváří tlak na její cenu a v konečném součtu ji zlevňuje. Někteří zákazníci se mohli z levnější elektřiny těšit okamžitě – zejména lidé, kteří využívají flexibilní produkty kopírující vývoj na burze nebo zákazníci menších poskytovatelů.

Dodavatelé prudce zlevňují. Srovnejte si dodavatele a zjistěte, kolik ušetříte

Největší dodavatelé však elektřinu nakupují s výrazným předstihem, a tak se pokles na burze odrazí v jejich cenících až se zpožděním, nebo také vůbec – to když je propad cen jen krátkodobý. V tomto případě ceny klesly na delší dobu. Cena elektřiny na Pražské energetické burze se během letošního podzimu pohybovala okolo 42 eur za megawatthodinu (MWh). Meziročně to ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce znamenalo pokles téměř 20 procent. Analytici proto očekávali snižování cen elektřiny, které na začátku topné sezóny také nastalo.

Kalkulačka ceny elektřiny: Srovnejte si, s kým ušetříte nejvíce

ČEZ snížil ceny od začátku října, E.ON zlevňuje zelenou elektřinu

Největší dodavatel energií v České republice, skupina ČEZ, zlevnil elektřinu pro domácnosti od 1. října napříč svými ceníky v průměru o 9 %. Za každou megawatthodinu by zákazníci měli uspořit zhruba 230 korun. Průměrná roční spotřeba domácnosti v ČR se pohybuje okolo 3,5 MWh. V průměru by tak zákazník měl ušetřit okolo 800 korun.

České a slovenské ceny elektřiny: Češi platí víc u běžné spotřeby. Kde se rozdíly stírají?

Další významný hráč na trhu, firma E.ON, zlevňuje zelenou elektřinu. Nová cena produktů se zelenou elektřinou platí rovněž od 1. října. Při přechodu na ně ušetří stávající klienti 10 % oproti standardním ceníkům. Noví zákazníci mohou ušetřit až 3500 korun. Společnost chce motivovat k odběru zelené energie, která je šetrnější k přírodě.

Nižší ceny hlásí innogy i Bohemia Energy

Pozadu nezůstávají ani další velcí hráči na českém trhu s elektřinou. Společnost innogy od listopadu zlevnila elektřinu u základního produktu Standard v distribučním území ČEZ Distribuce v průměru o devět procent. Kromě toho snižuje firma také cenu fixních produktů, například u tarifu elektřina Optimal, který je u innogy nejprodávanější. S tímto tarifem dosáhne zákazník nižší ceny o 13, 15 a 17 % v jednotlivých letech smlouvy oproti ČEZ a v každém získá bonus ve výši 500 korun.

Zlevňování elektřiny je opět realitou

Bohemia Energy láká zákazníky na produkty, ve kterých garantuje nižší cenu, než dotyčnému nabízí jeho dominantní dodavatel. Produktová řada Garance měsíce kopíruje ceny základních ceníků dominantních dodavatelů. Tuto nabídku Bohemia Energy ještě vylepšila uvedením Garance měsíce zdarma, která platí při uzavření do konce roku 2020. V rámci této akce bude během pravidelného vyúčtování odečtena 1/12 z ceny za odebranou silovou elektřinu.

Zlevnění i u dalších významných dodavatelů

Na konkurenční boj reaguje i firma MND. Ta vydala nový zvýhodněný ceník elektřiny s názvem Proud – Ceník 2022. Jak noví, tak stávající zákazníci by díky němu měli získat až o 12 % výhodnější ceny za MWh oproti základnímu ceníku. Zároveň s tím dostanou i jistotu, že jim tyto ceny zůstanou neměnné do konce června roku 2022.

Cena elektřiny: Víte, z čeho se skládá a jak se dá čarovat se slevami?

Zástupci Centropolu v reakci na zlevňování ČEZu uvedli, že jejich ceny jsou levnější dlouhodobě. Zákazník by v rámci dvouletého kontraktu ušetřil na elektřině za rok asi 750 korun oproti smlouvě u největšího dodavatele. Na svých webových stránkách Centropol uvádí, že s ohledem na klesající ceny na burze zlevnil elektřinu o 10 %.

Podobně Pražská energetika (PRE) poukazuje na to, že je levnější dlouhodobě. Poslední plošná úprava ceníku u této společnosti proběhla v létě roku 2019. Mluvčí PRE Petr Holubec zdůrazňuje, že zatímco ostatní firmy od této doby zdražovaly, ceny Pražské energetiky zůstaly neměnné. PRE je podle Holubce ve srovnání s nedávno oznámeným zlevněním ČEZu u standardního ceníku na dobu neurčitou cenově na nižší úrovni.

Zlevňování dodavatelů elektřiny na podzim 2020

Dodavatel

Sleva

ČEZ

v průměru o 9 % napříč ceníky

E.ON

10 % na produkty zelené energie pro stávající zákazníky, až 3500 Kč sleva u nových zákazníků

innogy

v průměru o 9 % u produktu Standard + další slevy na fixní produkty

Bohemia Energy

dlouhodobá garance nižší ceny než u dominantního dodavatele + jeden měsíc silová elektřina zdarma

MND

12% sleva oproti základnímu ceníku a garance ceny do června 2022

Centropol

10% zlevnění

Pražská energetika

dlouhodobý ceník neměnný od léta 2019

Zdroj: ceníky, webové stránky a tiskové zprávy dodavatelů k 18.11.2020

Využijte online kalkulačku

Pravidelně sledovat nové ceny dodavatelů elektřiny není jednoduché – naši energetičtí experti to dělají za vás. Využijte naši online kalkulačku cen elektřiny, kde pravidelně aktualizujeme ceny. Během pár minut zjistíte nejen s kým nejvíc ušetříte, ale také kdo vám nabídne ty nejférovější podmínky. Zjistěte, jak kalkulačka funguje a kolik díky ní můžete ušetřit.